SN rozstrzygnie o odpisach na ZFŚS emerytowanych nauczycieli

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ma podjąć uchwałę o sposobie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych emerytowanych nauczycieli pobierających świadczenia kompensacyjne. Dlatego, że powstała wątpliwość czy podstawą są świadczenia miesięczne, czy też suma tych świadczeń wypłacona w ciągu całego danego roku.

31.08.2021

Nauka w szkołach stacjonarna, o ile Covid-19 nie zaskoczy

Koronawirus

Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia, zachęcać można, ale bez stosowania w tym zakresie rozwiązań o charakterze przymusowym - powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Gabinetowej w sprawie przygotowania szkół do powrotu uczniów w kontekście czwartej falii pandemii. Jego zdaniem system edukacji jest przygotowany i kolejny lockdown mu nie grozi.

30.08.2021

Od 1 września zmiany na liście lektur

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 września zmiany na liście lektur. Zniknie z niej kilka pozycji: "niezgodnych z wartościami określanymi w podstawie programowej", m.in. poezja Marcina Świetlickiego i "Mała apokalipsa" Tadeusza Konwickiego. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce też nieco utrudnić życie uczniom, którzy nie chcą chodzić na wychowanie do życia w rodzinie.

30.08.2021

Dla ucznia prawo, dla nauczyciela sugestia - sprzedaż nauczycielskich materiałów bez poszanowania praw autorskich

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele ścigają i potępiają uczniów za ściąganie, natomiast na nauczycielskich grupach internetowych kwitnie handel materiałami z awansu zawodowego, gotowcami, szablonami na gazetki, kartami pracy przerobionymi lekko z Pinteresta czy innych stron lub od innych osób. Świadomie czy nie, nauczyciele też kradną treści intelektualne na potęgę.

30.08.2021

Indywidualne nauczanie możliwe zdalnie także od września

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jest już nowela rozporządzeń dotyczących indywidualnego nauczania - w przyszłym roku szkolnym również będzie ono mogło być prowadzone zdalnie. To przedłużenie przepisów, które obowiązywały już w tym roku szkolnym. Zajęcia indywidualne nie muszą odbywać się w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami.

27.08.2021

Rodzic może towarzyszyć dziecku przy szczepieniu

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Od września wraca stacjonarna nauka, jednak nadal w reżimie sanitarnym – im mniej osób będzie wchodzić do szkoły lub przedszkola, tym lepiej. Pojawiają się jednak krytyczne komentarze dotyczące ograniczeń wstępu dla rodziców – w tym m.in. dotyczących obecności przy planowanych szczepieniach dzieci.

27.08.2021

Minister zapowiada odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Odbiurokratyzujemy pracę nauczycieli - zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Rozporządzenie w tej sprawie podpiszę jeszcze w tym lub przyszłym tygodniu - poinformował. I wyjaśnił, że ma ono dotyczyć m.in. likwidacji ewaluacji zewnętrznej, ewaluacji wewnętrznej oraz monitorowania.

26.08.2021

Czarnek: Znikomy procent wolnych etatów jak zawsze

Kadry w oświacie

Zawsze w wakacje występuje "znikomy procent wolnych etatów w szkołach", także w tym roku - tak minister edukacji i nauki skomentował braki kadrowe w szkołach. Dane pokazują, że obecnie w całym kraju brakuje 13 tys. nauczycieli. Minister przypomniał, że wszystkich nauczycieli jest około 700 tysięcy.

26.08.2021

Coraz więcej niesamorządowych MOW, a kontrola szwankuje

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze trafiają w ręce stowarzyszeń i kościołów - jest to opłacalne, bo subwencja, a co za tym idzie również dotacja dla niesamorządowych placówek, jest wysoka. Szwankują natomiast procedury umieszczania w ośrodkach oraz nadzór nad ich funkcjonowaniem - terapia w wielu z nich, według ekspertów jest jedynie pobożnym życzeniem.

26.08.2021

CKE ogłosiło harmonogram matur i egzaminu ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Są już terminy matur i egzaminów ósmoklasisty - odbędą się w maju. Dodatkowo w latach 2021-2023 będą odbywać się na dotychczasowych zasadach - częściowo według okrojonych wymagań. Zrezygnowano na razie z wprowadzenia dodatkowej, czwartej części egzaminu ósmoklasisty.

24.08.2021

ZNP negatywnie o zmianach zwiększających uprawnienia kuratora

Zarządzanie oświatą

Projektowane przepisy nowelizujące mają na celu zwiększenie wpływu w zarządzaniu oświatą poprzez podporządkowanie kuratorom oświaty (de facto ministrowi) procesu powoływania i odwoływania dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego w opinii do tzw. "Lex Czarnek".

23.08.2021

Wciąż można zgłaszać kandydatów na Super Dyrektora

Kadry w oświacie

Do końca sierpnia można zgłaszać kandydatów do Ogólnopolskiego Konkursu Super Dyrektor. Zwycięzcę konkursu wybierze kapituła niezależnych ekspertów, a ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie uroczystej gali na XXIII Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół i Przedszkoli.

23.08.2021

We wtorek matury poprawkowe

Szkoła i uczeń

Do poprawkowego egzaminu maturalnego chce w tym roku przystąpić blisko 64 tys. maturzystów. Egzaminy rozpoczną się we wtorek, 24 sierpnia o godzinie 9.00. W tym roku będą to tylko egzaminy pisemne. Na wyniki trzeba będzie poczekać do 10 września.

23.08.2021

MEiN: Pensje nauczycieli rosły i będą rosnąć jeszcze bardziej

Kadry w oświacie

Rząd od 2018 r. sukcesywnie podnosi wynagrodzenia tej grupy zawodowej. W stosunku do marca 2018 r. pensje nauczycieli wzrosły już o 28,5 proc. - odpowiada na pytanie o wakaty w oświacie wiceminister Dariusz Piontkowski. Dodaje, że zwiększenie wynagrodzeń zapewni przygotowywana przez resort zmiana w Karcie Nauczyciela.

23.08.2021

Rząd znowelizował program „Aktywna tablica”

Zarządzanie oświatą

W piątek, 20 sierpnia, Rada Ministrów przyjęła nowelizację programu „Aktywna tablica” - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem jest doprecyzowanie i wyjaśnienie zapisów programu w związku z uwagami i zapytaniami zgłaszanymi przez szkoły, organy prowadzące i wojewodów w toku jego realizacji w 2020 r. Chodzi też o doposażenie szkół w nowe rodzaje sprzętu,

20.08.2021

Rusza akcja edukacyjna „Wracamy do formy!”

Zarządzanie oświatą

Sportowcy wyczynowi w krótkich formach filmowych zachęcają młodzież do podejmowania aktywności fizycznej, prezentując różne dyscypliny sportowe. Akcja ma na celu zachęcić uczniów do ćwiczeń - to jeden z obiecanych przez resort edukacji i nauki programów po pandemii.

20.08.2021

MEiN: Przygotowujemy szkoły do pracy stacjonarnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało w czwartek, że przygotowuje się do nauki w szkole w trybie stacjonarnym. - Jesteśmy w kontakcie z nauczycielami i rodzicami, szkoły otrzymają materiały edukacyjne dotyczące ochrony przed zakażeniem koronawirusem – poinformował resort.

19.08.2021

MZ zachęca do szczepień, MEiN określa, jak zorganizować je w szkole

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach - oddzielny materiał został poświęcony kwestii obecności rodziców podczas szczepienia dziecka przeciw COVID-19. Do szczepień natomiast zachęca resort zdrowia - podkreśla, że nie są one eksperymentem medycznym.

19.08.2021

Fundacja na rzecz Praw Ucznia przeciwko upolitycznianiu szkół

Zarządzanie oświatą

Część proponowanych przepisów dąży ku temu, by zajęcia edukacyjne organizowane przez organizacje społeczne mogły być politycznie cenzurowane, co sprawia, że projekt ten nie może w obecnym kształcie wejść w życie - podkreśla Fundacja na rzecz Praw Ucznia w opinii do tzw. Lex Czarnek, projektu noweli, która ma wzmocnić uprawnienia kuratora oświaty.

18.08.2021