MEiN: Godziny ponadwymiarowe niesprawiedliwe, więc będzie ich mniej

Kadry w oświacie Prawo pracy

Cztery dodatkowe godziny pensum, osiem godzin rejestrowanych i zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych - to plan ministerstwa na zmiany w Karcie Nauczyciela. Poza dużo poważniejszymi konsekwencjami tej zmiany, jak możliwe cięcia nawet 40 tys. etatów, ograniczy ona liczbę godzin ponadwymiarowych. Zdaniem MEiN, będzie to sprawiedliwe, bo nie wszyscy nauczyciele mieli takie godziny.

26.10.2021

RPO pyta o braki kadrowe w szkołach. MEiN pisze o wzroście zatrudnienia

Zarządzanie oświatą

Niedobór nauczycieli może powodować nieodwracalne szkody w poziomie wykształcenia uczniów i uczennic oraz negatywnie wpłynąć na realizację prawa do nauki - zauważa w wystąpieniu do ministra edukacji i nauki rzecznik praw obywatelskich. Resort edukacji takich problemów nie zauważa - podkreśla, że w szkołach i placówkach oświatowych nastąpił wzrost zatrudnienia.

25.10.2021

RPD: Większość nastolatków jest szczęśliwa. Dziewczynki nieco mniej

Zarządzanie oświatą

Ponad 90 procent nastolatków jest w domu szczęśliwa i czuje, że rodzice ich rozumieją. Nie ma większych różnic między wsią a miastem - wynika z badań rzecznika praw dziecka. Rzecznik praw dziecka ocenił, że wyniki badania pokazują, "że wbrew mitom, z polską rodziną nie dzieje się nic bardzo złego".

25.10.2021

Przejście na świadczenie kompensacyjne wiąże się z odprawą

Kadry w oświacie Prawo pracy

Celem nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest zapewnienie nauczycielom środków utrzymania do czasu uzyskania przez nich pełnych uprawnień emerytalnych. W związku z przejściem na to świadczenie, należy im się odprawa. Uzyskanie do niej prawa zostało uzależnione od wymiaru zatrudnienia. Natomiast jej wysokość została powiązana ze stażem pracy w szkole.

25.10.2021

Nauczyciel Roku: Chocholi taniec polskiej szkoły

Zarządzanie oświatą

Jeśli ministerstwo i rząd nie dokonają autorefleksji, czeka nas rozkład polskiej szkoły. Chocholi taniec publicznej edukacji. Coraz częściej rodzice przenoszą dzieci do szkół niepublicznych i prywatnych i nie dotyczy to jedynie szkół w dużych miastach - mówi Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021.

25.10.2021

Minister przypomina: Nauczyciel pracuje 40 godzin, a nie 18

Zakończyło się kolejne spotkanie dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela. Nauczyciel pracuje 40 godzin, a nie 18., by nie tworzyć wrażenia, że pensum 18 a 22 to jest zwiększenie czasu pracy. Nie. Czas pracy nauczyciela jest czterdziestogodzinny – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. Następne spotkanie odbędzie się 18 listopada.

22.10.2021

Dobre procedury to mniej problemów z ochroną danych osobowych

Zarządzanie oświatą RODO

Zdalne nauczanie przyniosło ze sobą spore problemy również w kwestiach związanych z ochroną danych osobowych - w tej sytuacji najlepszym przyjacielem dyrektora okazały się dobre procedury. Pomogły one rozstrzygać wątpliwości dotyczące włączania kamer i pracy nauczycieli. O tych kwestiach dyskutowano podczas VIII Kongresu Rozwój i Edukacja.

21.10.2021

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Bożena Blachura, dyrektor Gminnego Przedszkola w Kozach, otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Kędroń, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach. Wyniki ogłoszono w środę podczas VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

Wyzwania dla dyrektorów szkół - nie tylko pandemia, ale też niejasne prawo

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół muszą mierzyć się nie tylko z konsekwencjami pandemii, ale także zagrożeniami wynikającymi z polityki państwa - mówiła Elżbieta Piotrowska-Albin, przedstawiając wyniki badania jakościowego: "Wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w nowym roku szkolnym 2021/2022". Był to jeden z tematów VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

O szkole w czasie kryzysu demokracji na VIII Kongresie Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

To czas próby dla pewnych środowisk - sędziów, prokuratorów, organizacji, ale też dla nauczycieli, nauczycielek. Uczymy się na nowo życia w demokracji, bo ktoś nam mówi: "sprawdzam". Wierzę, że środowisko szkolne, jako emanacja społeczeństwa obywatelskiego, poradzi sobie z tym wyzwaniem i że będziemy silniejsi - mówił prof. Adam Bodnar podczas VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

Ocena przed każdym stopniem awansu, a w razie sporu zdecyduje kurator

Zarządzanie oświatą

Oceny pracy dyrektora szkoły dokonuje organ prowadzący w porozumieniu z organem nadzoru pedagogicznego - bywa, że to porozumienie trudno jest osiągnąć. Z pomocą przychodzi resort edukacji, samorządy już nie będą musiały sobie tym tak zaprzątać głowy, w razie nieosiągnięcia konsensusu - zdecyduje kurator. A nauczyciele będą oceniani przy kolejnych stopniach awansu.

19.10.2021

Znikające dodatki w szkołach - od września 2022 roku bez świadczenia dla stażystów

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wszystko za sprawą planowanych zmian w Karcie Nauczyciela - poza zwiększeniem pensum i zmianami w systemie awansu zawodowego, w założeniach do nowej ustawy przewidziano likwidację niektórych dodatków. Inne - jak dodatek wiejski - ulegną zmniejszeniu. Sprawia to, że zapowiadany przez resort edukacji wzrost wynagrodzeń, może być nieco przereklamowany.

18.10.2021

Rusza kolejna odsłona akcji #WolnaSzkola

Zarządzanie oświatą

Według inicjatorów akcji, po wejściu w życie zmian zwiększających uprawnienia kuratora: "szkoła staje się nudnym więzieniem, w którym rządzą poglądy ministra na świat, a nie chęć poznawania świata". Organizatorzy zachęcają do przynoszenia czerwonej ekierki na znak sprzeciwu wobec planowanej reformy.

14.10.2021

W Sejmie budżet na 2022 rok. Pensje nauczycieli bez zmian

Kadry w oświacie

Budżet na 2022 rok nie przewiduje podwyżek dla nauczycieli. Nie wzrosną też kwoty przeznaczone na nagrody i doskonalenie zawodowe nauczycieli, choć celem mechanizmu określania ich w ustawie okołobudżetowej była waloryzacja. Resort podwyżki zapowiada, ale mają być one efektem kolejnych zmian - tych, którym sprzeciwiają się najważniejsze organizacje związkowe.

14.10.2021

Zwiększenie pensum - niby trzyletni okres przejściowy, ale obniżka pensji i etatu od razu

Kadry w oświacie Prawo pracy

Od 2022 roku pensum nauczyciela ma wzrosnąć o 4 godziny. Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, dla pedagogów, którzy nie zechcą od razu przechodzić na nowy system, Karta Nauczyciela wprowadzi trzyletni okres przejściowy. Tyle że - jak się okazuje - wcale nie uratuje ich to przed ograniczeniem wymiaru zatrudnienia.

14.10.2021

Edukacja równościowa i antydyskryminacyjna pod znakiem zapytania

Zarządzanie oświatą

Tylko niektóre organizacje będą mogły prowadzić lekcje z uczniami - taką zmianę wprowadzi ustawa, która rozszerzy uprawnienia kuratora. Choć MEiN tłumaczy, że celem tej zmiany jest zwiększenie praw rodziców, w praktyce oznacza to ograniczenie ich praw i - najprawdopodobniej - wykluczenie organizacji i poglądów, z którymi obecnemu rządowi nie po drodze.

14.10.2021