Szkoła zamknięta, ale rodzice wciąż mogą posłać do niej dziecko

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do 29 listopada 2020 r. szkoły z powodu zagrożenia epidemicznego pracują zdalnie, ale - jak się okazuje - nie oznacza to, że dzieci nie mogą do nich przyjść. Jeżeli nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor musi im zapewnić możliwość zdalnej nauki w szkole lub zorganizować normalne lekcje. Przepisy nie są jednak jasne, wiec takie oczekiwania rodziców to dla dyrektorów szkół duży problem.

14.11.2020

Powiaty: Wszystkie placówki powinny móc przejść na zdalne nauczanie

Część placówek nie jest objęta zawieszaniem zajęć, tymczasem dyrektorzy ze względów bezpieczeństwa czasem muszą podejmować takie decyzje. Nie mają jednak ku temu podstawy prawnej. Samorządowcy apelują do MEN o zmiany w przepisach tak, aby możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa w takich placówkach.

13.11.2020

Ruszają szkolenia on-line dla nauczycieli

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przygotowała drugi cykl darmowych szkoleń on-line dla nauczycieli, które mają formę webinarów. Pierwsza część odbędzie się w czwartek 12 listopada o godz. 20. Wszystkie informacje i linki do szkoleń dostępne są na Facebooku, można się tam też zapisać na webinar.

12.11.2020

Zaraza przedszkolaka się nie ima - rodzic bez zasiłku

Mimo rosnącej liczby zakażeń i zamykania kolejnych branż, przedszkola i żłobki pozostają otwarte. Jak wyjaśnia rząd, chodzi o ochronę gospodarki przed całkowitym zatrzymaniem, co pogłębiłoby tylko kryzys gospodarczy. Część rodziców boi się jednak posyłać dzieci do przedszkoli i żłobków.

12.11.2020

Minister zapowiada zmianę kanonu lektur i więcej treści patriotycznych w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Trzeba zwiększyć wysiłki, żeby w polskich szkołach było więcej treści patriotycznych, np. poprzez zmianę kanonu lektur - zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Sugerował też prace zmierzające do nowego spojrzenia na podręczniki, zwłaszcza podręczniki do historii najnowszej.

11.11.2020

Rząd konsultuje projekt ws. 500 zł dla nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki mającego wprowadzić możliwość dofinansowania do 500 zł zakupu przez nauczycieli sprzętu do nauki zdalnej - akcesoriów komputerowych lub oprogramowania - skierowany został we wtorek do konsultacji publicznych. Potrwają one do piątku 13 listopada, do godz. 9.00. Wprowadzenie tego programu zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

11.11.2020

HFPCz: Nauczyciele mają prawo brać udział w pokojowych protestach

Zarządzanie oświatą

Helsińska Fundacja Praw Człowieka z niepokojem przyjęła komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej, z którego wynika możliwość wyciągania konsekwencji prawnych względem uczniów i nauczycieli za udział w Strajku Kobiet lub identyfikowanie się z jego postulatami.

10.11.2020

Okrojone wymagania egzaminacyjne wkrótce do konsultacji

Za kilkanaście dni do konsultacji trafi efekt prac nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi - zapowiada resort edukacji. To skutek dostosowywania programów do warunków zdalnego nauczania w szkołach. Jak przyznał w październiku premier Mateusz Morawiecki, jest ono mniej efektywne niż nauczanie tradycyjne.

10.11.2020

Zajęcia dla dzieci medyków z zachowaniem zasad sanitarnych

Szkoły organizują opiekę dzieciom medyków i innych osób, które bezpośrednio walczą z epidemią COVID-19. Zajęcia opiekuńcze organizowane są z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół.

09.11.2020

Od poniedziałku wszystkie szkoły pracują zdalnie

Od 9 listopada 2020 r. wszystkie szkoły pracują zdalnie - do domu idą również uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Wyjątkiem są zerówki i szkoły specjalne. Dyrektorzy szkół mają też zapewnić opiekę dzieciom medyków i osób zwalczających epidemię. Rozporządzenie w tej sprawie wydane zostało w czwartek 5 listopada.

09.11.2020

Minister: Dodatkowe 300 mln zł na sprzęt do nauki zdalnej

Zarządzanie oświatą

Na sprzęt do nauki zdalnej przeznaczamy dodatkowe 300 mln zł - poinformował w piątek minister nauki Przemysław Czarnek. I podkreślił, że pieniądze te trafią bezpośrednio do nauczycieli, którzy ponoszą koszty związane związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny. Jak wyjaśnił, chodzi o akcesoria, takie jak m.in. kamerki, mikrofony, słuchawki.

06.11.2020

Więcej czasu na niektórych zadaniach maturalnych

Jest już projekt rozporządzenia określającego zasady przeprowadzania nowej matury - tej, którą będą zdawać uczniowie, którzy uczą się w szkole po reformie edukacji. Pierwszy egzamin na nowych zasadach zdawać będą absolwenci z rocznika 2022/2023.

05.11.2020

Zerówki w szkołach nadal stacjonarnie

Wszystkie szkoły od poniedziałku będą pracować zdalnie, również klasy 1-3 w podstawówkach. Normalnie działać mają natomiast żłobki, przedszkola i zerówki, również te w placówkach oświatowych. Otwarte będą też szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

05.11.2020

Dyrektorzy oburzeni groźbami ministra edukacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wielu dyrektorów liceów jest oburzonych próbami zastraszenia ich przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z udziałem uczniów w Strajku Kobiet. Tym bardziej, że trwa nauka zdalna i nauczyciele nie mają prawa kontrolować, co uczeń robi w domu lub poza nim.

05.11.2020

Minister: Nadzór pedagogiczny to nie zastraszanie

Zarządzanie oświatą

Nadzór pedagogiczny wykonywany na podstawie Prawa oświatowego to nie zastraszanie, tylko realizacja ustawowych obowiązków przez kuratorów oświat - napisał w środę rano na Twitterze minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do komunikatu ZNP zatytułowanego: Nie damy się zastraszyć. Chodzi o zapowiedź wyciągania konsekwencji wobec nauczycieli, którzy namawiają uczniów do protestów lub sami w nich uczestniczą.

04.11.2020

Kurator bez uprawnień do karania nauczyciela za protest

Zarządzanie oświatą

Jak zapowiada resort edukacji, nauczyciele biorący udział w obecnych protestach poniosą konsekwencje. Kuratoria ostro wzięły się do pracy i występują do dyrektorów szkół o informacje na ten temat. Tyle, że nie do końca mają prawo tak do żądania takich danych, jak i do wytaczania pedagogom dyscyplinarek.

04.11.2020

Szkoła zdalna, ale gotowa na patriotyczny zryw

Resort edukacji czeka na zgłoszenia d programu „Szkoła do hymnu”. W tym roku uczniowie mają zaśpiewać hymn o 10 listopada o 11:11 przed ekranami komputerów, ponieważ wszystkie placówki pracują zdalnie. Szkoły można zgłaszać do 9 listopada 2020.

04.11.2020

Ograniczenie dzieciom prawa do wyrażenia poglądów to łamanie konwencji

Młodzi ludzie mają prawo angażować się w protesty, ta aktywność powinna być doceniona, a nie tępiona - zwraca uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. I podkreśla, że ograniczenie młodzieży prawa do wyrażania poglądów to łamanie Konwencji o prawach dziecka i ustawy - Prawo o zgromadzeniach.

02.11.2020