Dodany w 2022 r. art. 42d ust. 11 Karty Nauczyciela zawiera minimalne wymogi w zakresie zatrudnienia pedagogów specjalnych i psychologów. Obowiązek zatrudniania pedagoga specjalnego i psychologa dotyczy przedszkoli, szkół lub zespołów, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50. W odniesieniu do tych szkół i placówek liczba etatów nauczycieli:
- pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25 proc. łącznej liczby etatów nauczycieli;
- psychologów nie może być niższa niż 25 proc. łącznej liczby etatów nauczycieli.
Etat nawet bez umowy o pracę
Resort edukacji przekazał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w Karcie Nauczyciela. Jest to jeden z projektów deregulacyjnych - chodzi o złagodzenie przepisów dotyczących zatrudniania specjalistów w szkołach niepublicznych. Obecnie w niepublicznych szkołach i przedszkolach nauczyciele specjaliści (np. psychologowie, logopedzi) mogą być zatrudniani na podstawie innej niż umowa o pracę (np. zlecenie, B2B) - do 4 godzin tygodniowo. Tacy nauczyciele nie są wliczani do minimalnej liczby etatów specjalistów, jaką placówka powinna zapewniać według przepisów (art. 42d Karty Nauczyciela).
Resort uznał, że należy takim szkołom pomóc i w większym stopniu umożliwić im niezatrudnianie specjalistów na umowę o pracę - zmiana ma umożliwić zatrudnianie specjalistów na zlecenie lub B2B do 9 godzin tygodniowo (zamiast 4). Dodatkowo - specjalistów (zatrudnionych nie na etacie) wliczać się będzie do wymaganych standardów kadrowych.
Zmiany na jakiś czas lub na stałe
Celem zmian jest ułatwienie zatrudniania specjalistów w szkołach i przedszkolach niepublicznych, aby:
- zapewnić uczniom lepszy dostęp do pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- pomóc tym placówkom spełnić wymagania kadrowe bez konieczności tworzenia pełnych etatów.
Proponowane rozwiązanie ma mieć charakter czasowy – będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2027 r., po czym zostanie poddane ocenie pod kątem jego skuteczności i zasadności dalszego obowiązywania lub ewentualnego wprowadzenia na stałe.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.