Będą zmiany w zasadach dotowania szkół niepublicznych

Zarządzanie oświatą

Zasady dotowania szkół niepublicznych wymagają doprecyzowania, zwłaszcza w kwestii maksymalnych kwot, jakie można przeznaczyć na wynagrodzenie nauczycieli. Obecne przepisy premiują w tym zakresie szkoły publiczne, również te niesamorządowe - zwracają uwagę posłowie w jednej z interpelacji. MEN zobowiązało się do przeanalizowania przepisów.

14.11.2024

Powstanie nowa podstawa programowa wychowania fizycznego

Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2025 r. ma obowiązywać nowa podstawa programowa wychowania fizycznego - resort edukacji powołał zespół odpowiedzialny za jej stworzenie. Minister edukacji podkreśliła, że niezmiernie ważne jest, by polska młodzież była zdrowa, żeby się ruszała, żeby miała jak największą sprawność fizyczną, a szkoła ma w tym bardzo dużą rolę.

13.11.2024

Nowacka: Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa

Zarządzanie oświatą

Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem szkolnym bez względu na opinie jednej czy drugiej organizacji - powiedziała we wtorek szefowa MEN Barbara Nowacka. Podkreśliła, że każde dziecko powinno dostawać ten sam zakres informacji "opartych na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach".

12.11.2024

Od stycznia bony na laptopy dla kolejnych grup nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele klas I-III dotychczas nie mieli możliwości otrzymania bonu na laptop, po rewizji KPO mają jednak otrzymać świadczenie. Na komputery przeznaczono 172 mln zł. Rozporządzenie dookreślające szczegóły programu ma być gotowe do końca roku - przygotuje je resort cyfryzacji we współpracy z MEN.

11.11.2024

Rada rodziców może wpływać na funkcjonowanie szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jak wynika z przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w szkołach i placówkach, z pewnym zastrzeżeniem, działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. W ten sposób rodzice mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jak szkoła działa i jakie są jej priorytety, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie placówki i lepsze warunki nauki dla dzieci.

09.11.2024

Rzecznicy apelują o przepisy o ochronie migrujących dzieci bez opieki

Zarządzanie oświatą

Każde dziecko cudzoziemskie bez opieki powinno mieć zapewnioną należytą reprezentację prawną od pierwszych chwil po ujawnieniu na terytorium RP. Reprezentacja prawna nie powinna być rozproszona i zależeć od sytuacji prawno-pobytowej dziecka, jak ma to miejsce obecnie (to typ postępowania administracyjnego decyduje o tym, kto powinien reprezentować dziecko) - wskazują rzecznicy.

05.11.2024

Mało ukraińskich dzieci w polskich szkołach, gminy niewiele mogą zrobić

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Ukraina

Rząd, nowelizując ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, powiązał pomoc socjalną z obowiązkiem szkolnym. Od września do polskich szkół miało trafić nawet 60 tys. ukraińskich uczniów, tymczasem trafiło niespełna 20 tysięcy. Dyrektorzy szkół i gminy w praktyce nie mają żadnych narzędzi, aby wyegzekwować ten obowiązek. ZUS zajmie się weryfikacją prawa do świadczeń 800+ dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

05.11.2024

Kandydatura dyrektora w trybie pozakonkursowym musi być uzgodniona z kuratorem

Zarządzanie oświatą

Nie można powierzyć stanowiska dyrektora szkoły w trybie pozakonkursowym bez uzgodnienia kandydatury z kuratorem oświaty. Chodzi przy tym o osiągnięcie jednomyślności, a nie tylko przedstawienie propozycji lub konsultację - orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Gmina, reprezentowana przez sekretarza gminy, w drodze porozumienia powierzyła Barbarze B. funkcję dyrektora tej szkoły na okres do dnia 31 sierpnia 2026 r.

04.11.2024

Nie tęczowy, a szlachetny - posłowie interweniują ws. "ideologii LGBT"

Zarządzanie oświatą

W tym roku po raz pierwszy akcja "Tęczowy piątek" odbyła się z porozumieniu z organami nadzoru pedagogicznego. Mimo to posłowie PiS chcą wiedzieć, czy MEN podejmie jakąś interwencję w tej sprawie. Podkreślają, że jest ona szkodliwa i uderza w prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem.

04.11.2024

O statusie prawnym szkoły przesądza ustawa

Zarządzanie oświatą

Dla zdefiniowania pojęć "szkoła" i "placówka oświatowa" konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustawy - Prawo oświatowe. W słowniczku, zawartym w art. 4, znalazły się liczne definicje kluczowych pojęć - nie zdefiniowano tam jednak "szkoły". To pojęcie znajdziemy w innym akcie prawnym – w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

02.11.2024

Są nowe podstawy programowe - edukacja zdrowotna i obywatelska już od września

Zarządzanie oświatą

Zdrowie psychiczne, fizyczne - na tym skupi się nowy przedmiot, który wejdzie do szkół od przyszłego roku, czyli edukacja zdrowotna. Zastąpi krytykowane, fakultatywne wychowanie do życia w rodzinie, co wiąże się z wprowadzeniem obowiązkowej edukacji seksualnej, a przynajmniej jej elementów. Pojawi się też następca kontrowersyjnej historii i teraźniejszości - będzie to edukacja obywatelska. Projekty rozporządzeń określających podstawy programowe do obu tych przedmiotów MEN przekazał do konsultacji społecznych.

31.10.2024

MEN nie wyklucza bonu na laptopy dla nauczycieli, którzy rok temu byli na urlopach

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele, którzy w 2023 r. przebywali na urlopach dla poratowania zdrowia i świadczeniu rehabilitacyjnym, nie dostali bonu na zakup laptopa. Wielu z nich wróciło już do pracy i pytają o to, czy taki bon jeszcze mogą otrzymać. MEN odpowiada, że dostrzega problem, ale jego rozwiązanie nie leży w jego mocy, bo to zakres kompetencji resortu cyfryzacji.

31.10.2024

KRS odwoła się od wyroku sądu dyscyplinarnego uniewinniającego Dariusza Mazura

Zarządzanie oświatą

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, iż wniesie odwołanie od orzeczenia sądu dyscyplinarnego w Rzeszowie, który w czerwcu br. uniewinnił sędziego Dariusza Mazura, dziś wiceministra sprawiedliwości - poinformowano w piątkowym komunikacie KRS. Chodzi o sprawę dotyczącą wypowiedzi medialnej, w której sędzia miał użyć wobec I prezes SN Małgorzaty Manowskiej sformułowań przypisujących jej popełnienie "zbrodni sądowej" lub "zbrodni prawniczej".

25.10.2024

W sytuacji kryzysowej dyrektor może liczyć na pomoc sądu

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół bez obaw mogą zwracać się do sędziów o pomoc, gdy nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z uczniem, który w jakiś sposób łamie prawo. Im ściślejsza współpraca wszystkich organów, tym większa szansa, że dziecku lub nastolatkowi uda się pomóc - zapewniały podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój sędzie Jolanta Jeżewska i Maja Zofia Jabłońska reprezentujące Fundację Edukacji Prawnej IUSTITIA.

23.10.2024

Ważne zaplanowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Podczas planowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej trzeba pamiętać, aby rozróżnić, które zajęcia są prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a które mają charakter rewalidacyjny i organizowane są dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Trzeba też pamiętać, że przydzielanie zajęć powinno odbywać się zgodnie z kwalifikacjami.

22.10.2024

Wybrano Super Dyrektorów Szkoły i Super Dyrektorów Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Barbara Buczkowska-Staniec, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 33 w Częstochowie, otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Stanisława Anna Tymoczko, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie, została natomiast Super Dyrektorem Szkoły. To już jedenasta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października 2024 r. w Jachrance.

22.10.2024

RPD rozwiewa mity wokół standardów ochrony małoletnich

Zarządzanie oświatą

"Lex Kamilek" nie wprowadziła obowiązku sprawdzania, czy nauczyciel jest wpisany do rejestru przestępców seksualnych. Takie przepisy obowiązywały od 2017 r., a mimo to wiele szkół nie miało nawet odpowiedniego konta pozwalającego wykonać ten obowiązek - wskazywała rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października 2024 r.

21.10.2024

Uczeń ma wiedzę i kompetencje, ale nie umie z nich skorzystać

Zarządzanie oświatą

Kim ma być osoba, która kończy obowiązkową edukację? Jaką wiedzę i wartości powinna jej wpajać polska szkoła? Odpowiedzi na te pytania mają być punktem wyjścia do reformy podstawy programowej, która ma obowiązywać już w 2026 roku. O profilu absolwenta dyskutowano podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój.

21.10.2024

Ruszył XI Kongres Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

Radzenie sobie z permanentną zmianą, to motyw przewodni XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października w Jachrance. Podczas wydarzenia poruszone zostaną istotne tematy dotyczące: standardów ochrony małoletnich, zmian w finansowaniu oświaty i zmian demograficznych. Wśród tematów znajdą się także kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, nowych technologii i sztucznej inteligencji.

21.10.2024

WSA: Uchwała o odwołaniu nieważna, ale dyrektor szkoły dalej bez pracy

Zarządzanie oświatą

Dyrektor placówki oświatowej został odwołany ze stanowiska. Mimo, iż ostatecznie stwierdzono nieważność uchwały, którą go odwołano, organ prowadzący szkołę ogłosił nowy konkurs na to stanowisko. Zdaniem zarządu województwa, nie nastąpiło bowiem przywrócenie dotychczasowego dyrektora do pracy. Słuszność tego poglądu potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.

18.10.2024