Ostatnie dni na konsultacje "Lex Czarnek"

Zarządzanie oświatą

Zmiany w składach komisji wyłaniających dyrektora szkoły, uzależnienie możliwości przeprowadzania dodatkowych zajęć przez organizację społeczną od opinii kuratora oświaty, szersze możliwości kontrolowania prywatnych szkół - te zmiany wprowadzi budząca spore kontrowersje nowela przygotowana przez resort oświaty.

18.08.2021

Ministrowie: Edukacja ekologiczna tak, ale bez "ideologii ekologizmu"

Zarządzanie oświatą

Minister Klimatu i Środowiska oraz Minister Edukacji i Nauki podpisali we wtorek list intencyjny wyrażający wolę współpracy na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznej w szkołach. Podkreślono, że list inicjuje współpracę, a konkretne rozwiązania będą wypracowywane przy współpracy z zainteresowanymi środowiskami.

17.08.2021

Resort edukacji opublikował kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się 1 września i zakończy 24 czerwca 2022 roku. Ferie zimowe, zaplanowane na cztery tury, jako pierwsi rozpoczną 17 stycznia uczniowie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim.

17.08.2021

NCN opublikowało pierwszą listę rankingową konkursu MINIATURA 5

Zarządzanie oświatą

Środki na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze lub konsultacyjne przyznało Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursu MINIATURA 5. Jak poinformowało NCN, będzie to w sumie 58 działań naukowych. Z piątej edycji konkursu MINIATURA można uzyskać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 złotych.

16.08.2021

Zmiany znów za pięć dwunasta - gros oświatowych przepisów w fazie projektu

Zarządzanie oświatą

Krótkie terminy na dopełnienie formalności, wydawanie aktów prawnych tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego - władze nie rozpieszczają dyrektorów szkół. Wiele zmian, które wejdzie w życie od 1 września 2021 r., w połowie sierpnia jest jeszcze na etapie projektów. Problem istniał od zawsze, ale pandemia jeszcze go pogłębiła.

16.08.2021

Na razie bez cnót niewieścich w polityce oświatowej państwa

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jeden z doradców ministra edukacji dr hab. Paweł Skrzydlewski stwierdził ostatnio, że rolą edukacji jest ugruntowywanie w dziewczętach cnót niewieścich. Zrodziło to sporo wątpliwości i zainspirowało posłów do wystosowania interpelacji. Wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że resort nie ma w planach wprowadzenia takich zapisów - choć przy okazji uchyla nieco rąbka tajemnicy w kwestii, czym owe cnoty są.

14.08.2021

Początek roku pokaże skalę kadrowych problemów szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Narasta kryzys kadrowy w polskiej oświacie. Nauczyciele "rzucają papierami" nie tylko z powodu niesatysfakcjonujących pieniędzy za wykonywaną pracę. Robią to też z powodu polityki rządu, a szczególnie z powodu ideologizującego ministra Przemysława Czarnka. Samorządowcy też często nie mogą się z nim dogadać. Koniec sierpnia może pokazać prawdziwe spustoszenie w szkolnych kadrach.

12.08.2021

Stacje do dezynfekcji dla szkół - zamówienia do środy

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki przeznaczy 100 mln zł dla szkół na sprzęt dezynfekujący i mierzący temperaturę: bramki i termometry ręczne. Od trzech do siedmiu urządzeń trafi do wszystkich placówek – zapowiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

09.08.2021

Rektor APS: Na prestiż trzeba sobie zapracować

Zarządzanie oświatą

Nauczycieli brakuje. Z jednej strony istnieje więc potrzeba przygotowania dużej grupy nowych nauczycieli, z drugiej zaś ciągłego podnoszenia jakości procesu kształcenia. Pytanie jak to sensownie połączyć? - mówi prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. Konieczne jest wprowadzenie mechanizmów, które na podstawie jakości pracy uczelni będą przyznawały prawo do kształcenia nauczycieli.

07.08.2021

Wagarowicz z hospicjum - absurdalne prawo na tropie chorych dzieci

Zarządzanie oświatą

Przepisy dotyczące obowiązku szkolnego są bezlitosne – każą ścigać za nieobecność na lekcjach również dzieci, które z powodu choroby, nie są w stanie pójść do szkoły i najprawdopodobniej nigdy nie będą. Dyrektorzy szkół apelują o zmiany w ustawie, bo nie chcą kierować pism do rodziców, uważając to za zbędną biurokrację i zwykłe okrucieństwo.

06.08.2021

Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych odbywa się zgodnie z harmonogramem. Zakończył się już nabór podstawowy, a we wtorek, 3 sierpnia, ruszyła rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca. Kandydaci mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie do czwartku, 5 sierpnia, do godziny 15.00.

03.08.2021

Podyplomowe studia dla nauczycieli etyki - MEiN nie zdradzi, ile na nie wyda

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zleci ośmiu uczelniom prowadzenie studiów podyplomowych dla nauczycieli etyki. Na liście są przede wszystkim uczelnie w mniejszym lub większym stopniu powiązane z kościołem: KUL, uczelnia o.Rydzyka, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, UKSW. Na liście znalazło się też Collegium Intermarium w Warszawie, nowa uczelnia założona z inicjatywy Ordo Iuris.

31.07.2021

Do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne, pakiety edukacyjne i stacje dezynfekujące

Zarządzanie oświatą

- Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy – mówiła wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Zapowiedziała, ze do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne dotyczące przeciwdziałania COVID-19. Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej.

30.07.2021

Ostatni dzień na dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej

Zarządzanie oświatą

Piątek, 30 lipca to ostatni dzień na doniesienie do szkoły świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Kandydaci mają na to czas do godziny 15:00. Trzeba to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

29.07.2021

Narodowy Program Czytelnictwa - jest już projekt rozporządzenia

Zarządzanie oświatą

Ponda miliard złotych trafi na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021–2025. Nowa edycja to kontynuacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w poprzednich latach. Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie.

29.07.2021

KPH uruchamia Program Ochrony Prawnej. Pomoże również nauczycielom

Zarządzanie oświatą

Nowa inicjatywa jest adresowana do osób, które stawiają czoła homo- i transfobii, aktywnie działając na rzecz społeczności LGBT+. Celem Programu jest zapewnienie bezpłatnej pomocy prawnej tak, by osoby walczące o równość nie musiały samodzielnie mierzyć się z narastającymi represjami prawnymi, wynikającymi z ich aktywności.

28.07.2021

Od 23 lipca sklepiki szkolne mogą składać wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Na kwotę około 300 tys. złotych ZUS zwolnił z opłacania składek przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. W ramach świadczenia postojowego trafiło do takich firm ponad 700 tys. zł składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów.

28.07.2021

Rekrutacja do szkół średnich - najpierw odwołanie, potem skarga do sądu

Zarządzanie oświatą

W tym roku wielu absolwentów podstawówek nie dostało się do swojej wymarzonej szkoły - w Krakowie aż 1,6 tys. nie zostało przypisanych do żadnej placówki. W Warszawie jest to 2600 uczniów. Powodem takiego stanu rzeczy może być pandemia, brak informacji lub mniejsze zainteresowanie technikami i szkołami branżowymi.

28.07.2021