Bon nadal nie dla nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele klas I-III i liceum ogólnokształcącego mogą składać wniosek o przyznanie bonu na laptop. Po rewizji Krajowego Planu Odbudowy mają otrzymać świadczenie. Chodzi jednak o tych, którzy byli zatrudnieni w szkole do 30 września 2023 r. Podobnie jak poprzednio, bonu nie otrzyma nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia. Na komputery przeznaczono 172 mln zł. Wniosek należy zgłosić do 26 lutego 2025 r.

04.02.2025

NCN: Trwa nabór konkursu MINIATURA 9

Zarządzanie oświatą

Celem konkursu MINIATURA 9 jest wsparcie finansowe działań naukowych obejmujących badania podstawowe, które przyczynią się do powstania założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach krajowych i międzynarodowych.

03.02.2025

Zakaz bez edukacji nie rozwiąże problemów z bezpieczeństwem dzieci w internecie

Zarządzanie oświatą

Blokady treści pornograficznych, walka z stronami oferującymi młodzieży gry hazardowe, a wreszcie zakaz używania smartfonów w szkołach - to rozwiązania prowizoryczne, nie docierające do meritum problemu. Bez odpowiedniej edukacji dotyczącej higieny cyfrowej, profilaktyki uzależnień, a wreszcie rzetelnej edukacji seksualnej, która pozwoli rozpoznać nadużycia, problemy nie znikną.

30.01.2025

Zmiana w ocenianiu egzaminu ósmoklasisty - kosmetyka, ale bez informacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła zasady oceniania jednego z zadań z języka polskiego - dotyczy punktacji za wypowiedź pisemną, a konkretnie za zaproszenie lub ogłoszenie, jeżeli to taką formę wybiorą egzaminatorzy. Komisja zdecydowała, że uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy. Sama zmiana nie budzi wątpliwości, pojawiają się one jednak w odniesieniu do braku informacji o jej wprowadzeniu.

30.01.2025

SN: Przekształcenie szkoły podstawowej bez wpływu na prawo do nieruchomości

Zarządzanie oświatą

Fakt, że gmina przekształciła szkołę podstawową z sześcioletniej na ośmioletnią, nie wpłynął na przekształcenia w zakresie zarządu trwałego. Sądy rozpoznające wniosek o wpis w księdze wieczystej oceniły tę kwestię w sposób niewłaściwy. Skarga kasacyjna okazała się więc zasadna - orzekł Sąd Najwyższy.

29.01.2025

Barbara Nowacka: Konieczne pielęgnowanie pamięci o Holokauście

Zarządzanie oświatą

Edukacyjnym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o Holokauście - podkreśliła w poniedziałek w Krakowie minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że pielęgnowanie pamięci historycznej to sygnał dla świata, do czego może prowadzić nienawiść i wykluczenie. Minister edukacji w poniedziałek wzięła udział w międzynarodowej konferencji "My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy".

27.01.2025

Problemem nie tylko niskie płace - nauczyciele potrzebują wsparcia

Zarządzanie oświatą

Młodzi ludzie nie garną się do zawodu nauczyciela - przede wszystkim przez pensje niskie, jak na wymagane kwalifikacje. Ale - jak mówią osoby pracujące w tym zawodzie - problemów jest więcej, zniechęcają: niestabilne prawo, a także brak wsparcia dla pedagogów w sytuacjach, gdy w grę wchodzą jakiekolwiek spory. Stąd pomysł, by nauczyciele mieli swojego rzecznika.

27.01.2025

MEN doreguluje kwestię godzin ponadwymiarowych i pracy nauczyciela w wolny dzień

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zgodził się na doprecyzowanie przepisów Karty Nauczyciela dotyczących takich kwestii, jak: praca nauczyciela w wolne dni, przydzielanie godzin ponadwymiarowych oraz godzin doraźnych zastępstw, a także ewidencjonowanie czasu pracy. Część rozwiązań ma być gotowa już we wrześniu tego roku, inne - wiążące się z wydatkami - wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku.

24.01.2025

NSA: Gmina może pominąć niekompletny wniosek o stypendium motywacyjne

Zarządzanie oświatą

Załatwienie wniosku o przyznanie stypendium motywacyjnego dla uzdolnionych uczniów następuje w drodze czynności technicznej. Nie ma wymogu, by organ wydawał decyzję administracyjną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Postępowanie w tej sprawie może być zatem odformalizowane. Takie wnioski wynikają z rozstrzygnięcia w sprawie, w której Rada Gminy Zakrzówek (woj. lubelskie) określiła szczegółowe warunki udzielania stypendiów dla uzdolnionych uczniów.

23.01.2025

MEN przekaże 500 mln zł na wsparcie uczniów z doświadczeniem migracyjnym

Zarządzanie oświatą

Szkoły będą mogły otrzymać dofinansowanie w ramach rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych „Szkoła dla wszystkich”. Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Celem jest wsparcie całego środowiska szkolnego, przez realizację różnorodnych form pomocy kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji i uchodźczym.

21.01.2025

Zmiany w zasadach powoływania członków kapituły ds. profesorów oświaty

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczącego powoływania członków kapituły ds. profesorów oświaty. Przepisy mają zostać dostosowane do obowiązujących regulacji oświatowych w zakresie egzaminów zewnętrznych przeprowadzanych w systemie oświaty, których wyniki uzyskiwane przez uczniów kandydata stanowią jedno z kryteriów dokonywania oceny dorobku zawodowego kandydata.

21.01.2025

Cyberhigiena w podstawie programowej

Zarządzanie oświatą

Edukacja zdrowotna będzie zawierać tematy dotyczące niebezpieczeństw w internecie, skutków uzależnień i innych kwestii związanych z cyberhigieną. Będzie to jednak przedmiot nieobowiązkowy. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia natomiast, że treści związane z bezpieczeństwem dzieci w internecie są elementami podstawy programowej.

20.01.2025

WSA: Wójt nie decyduje o dodatku motywacyjnym

Zarządzanie oświatą

Prawo do przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli przysługuje wyłącznie dyrektorowi szkoły, jako pracodawcy. Organ prowadzący szkołę publiczną nie może przyznać takiego uprawnienia innemu podmiotowi - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Uchwała, która by takie zapisy wprowadzała podlega unieważnieniu w tej części, jako wydana z przekroczeniem ustawowego upoważnienia.

20.01.2025

Ferie zimowe od 2026 r. w innych terminach. Ma nie być tłoku w górach

Turystyka Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe odbędą się w trzech terminach - a nie czterech, jak to jest obecnie. Zmianę komplementuje Tatrzańska Izba Gospodarcza. Według niej korzystnie wpłynie to na bezpieczeństwo, ceny, a nawet zmniejszy kolejki do wyciągów narciarskich. - W nowym układzie nie będziemy mieli przepełnionych obiektów turystycznych – uważa przedstawiciel TIG.

19.01.2025

Jedna religia tygodniowo, przed lub po innych lekcjach - rozporządzenie podpisane

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji podpisała rozporządzenie ws. lekcji religii. Nowelizacja przewiduje, że nauka religii i etyki będzie odbywała się wymiarze jednej godziny tygodniowo. Lekcja ma znaleźć się w planie przed lub po lekcjach obowiązkowych. Sprawa budzi ogromne kontrowersje ze strony środowiska kościelnego, ministra zapowiedziała rozmowy zarówno z Konferencją Episkopatu Polski jak i kościołami mniejszościowymi.

17.01.2025

MON to nie MEN, ale obowiązkowej edukacji seksualnej nie będzie

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji ostatecznie wycofuje się z pomysłu, by wprowadzić obowiązkową edukację zdrowotną. Największe kontrowersje wśród konserwatywnych polityków, w tym należących do koalicji rządzącej, wzbudzał pomysł, by przedmiot obejmował edukację seksualną. I to taką z prawdziwego zdarzenia.

17.01.2025

Stypendium Erasmus +: kwota dla studenta nie powinna wpływać na podatek rodzica

Zarządzanie oświatą

Otrzymywanie wsparcia z programu Erasmus+ nie prowadzi do zmniejszenia wydatków rodziców, będących podatnikami, w ramach ich obowiązku utrzymania dzieci pozostających na ich utrzymaniu, ani nie zwiększa zdolności płatniczej tych rodziców na płaszczyźnie podatkowej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

16.01.2025

MEN: Edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa

Zarządzanie oświatą

Rzecznik resortu edukacji odniósł się do wypowiedzi wicepremiera, ministra obrony narodowej, lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który oznajmił w niedzielę, że edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. - Finalne decyzje minister edukacji dotyczące tego przedmiotu pojawią się po zakończeniu tych prac - poinformował.

16.01.2025

Co trzy głowy to nie jedna? Kolegialny organ na czele szkoły

Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Szkołą powinien zarządzać kolegialny organ, składający się z dyrektorów: ds. organizacyjnych, ds. finansowych i ds. dydaktycznych - uważa Czytelnik Prawo.pl, który zgłosił taki postulat w ramach akcji "Poprawmy Prawo". Byłoby to jednak rozwiązanie drogie, trudne legislacyjnie i niekoniecznie efektywne, choć - jak wskazują eksperci - warto przemyśleć delegowanie zadań przez dyrektora szkoły.

15.01.2025

Większa rola związkowców przy wyborze dyrektora szkoły

Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Obecna definicja reprezentatywnej organizacji związkowej w szkole jest dyskryminująca i premiuje większe organizacje, kosztem faktycznie obecnych w szkole - uważają nasi Czytelnicy. Chcą też zwiększenia roli związków zawodowych w decydowaniu o niektórych istotnych aspektach funkcjonowania szkoły, tj. w opiniowaniu jej planu finansowego.

14.01.2025