Posłowie zapytali MEiN o wymogi dotyczące warunków, jakie szkoły muszą zapewnić uczniom. To efekt skarg na nadmierne zagęszczenie klas i słabą wentylację placówek oraz utrudniony dostęp do toalet. Resort edukacji tłumaczy, że pośredni wpływ na przypadającą powierzchnię dla ucznia w sali dydaktycznej mają przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.

Trudno o bezpieczeństwo w przepełnionych szkołach>>

Wszystko zależy od dyrektora

MEiN przypomina, że, co najmniej raz w roku, dyrektor dokonuje kontroli zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz określa kierunki ich poprawy. - Kopię protokołu z ustaleń kontroli dyrektor przekazuje organowi prowadzącemu, który, dysponując środkami, dokonuje właściwych inwestycji. W rozporządzeniu została określona maksymalna liczba uczniów w oddziale szkoły specjalnej i oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej, z uwagi na rodzaj niepełnosprawności, jaką mają uczniowie (od 4 do 16). Ponadto, w oddziale szkoły integracyjnej i oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej limit uczniów wynosi nie więcej niż 20, w tym nie więcej niż 5 uczniów niepełnosprawnych - wskazuje.

Czytaj też: Wymagania techniczne dla budynków szkolnych >>

 

Resort zwraca uwagę, że ograniczenie liczebności uczniów dotyczy również klas I-III szkoły podstawowej, które wynosi nie więcej niż 25 uczniów. Liczba ta może być zwiększona nie więcej niż o 2 uczniów w przypadkach określonych w przepisach. W zajęciach świetlicowych pod opieką jednego nauczyciela może przebywać nie więcej niż 25 dzieci, w tym nie więcej niż 5 uczniów z niepełnosprawnością (i adekwatnie w przypadku oddziału szkoły specjalnej i oddziału specjalnego w szkole ogólnodostępnej). Natomiast przepisy nie określają limitów dotyczących liczby uczniów w szkole ogólnodostępnej od klasy IV szkoły podstawowej oraz w szkole ponadpodstawowej.

Dyrektor szkoły i organ prowadzący odpowiadają za przygotowanie organizacyjne szkoły na kolejny rok szkolny z uwzględnieniem kwestii kadrowych, finansowych, lokalowych oraz liczby uczniów.

Sprawdź w LEX: Czy pomieszczenie mieszczące się w piwnicy o wysokości 2,4m może spełniać rolę jadalni dla uczniów zgodnie z wymogami technicznymi? >>

Wymogi dotyczące wentylacji określone w rozporządzeniu

W zakresie dotyczącym infrastruktury szkoły rozporządzenie BHP określa ogólne wymagania dotyczące zapewnia właściwego oświetlenia, wentylacji i ogrzewania. Dodatkowo, pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, należy wietrzyć w czasie każdej przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, powinno się umożliwić uczniom przebywanie w czasie przerw w zajęciach na świeżym powietrzu. Szczegółowe wymagania w zakresie wymogów technicznych budynków użyteczności publicznej określają przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej rozporządzenie WT).

Czytaj w LEX: Budynki szkolne i przedszkolne – procedury w zakresie ochrony przeciwpożarowej >>

W rozporządzeniu m.in. w rozdziale 6 uregulowano wymagania dotyczące wentylacji i klimatyzacji. Wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, a także warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych określonych w tym rozporządzeniu. Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami pracy, powinien odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej wentylacji.

- Jak zaznaczył minister rozwoju i technologii, przepisy zawarte w rozporządzeniu WT należy czytać łącznie z wiedzą techniczną zawartą w Polskich Normach powołanych załączniku nr 1 tego rozporządzenia. Polskie Normy bowiem powoływane w przepisach prawnych zawierają wiedzę techniczną, mającą istotne znaczenie dla spełnienia przez obiekty budowlane wymagań podstawowych, a w konsekwencji zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania tych obiektów. Ponadto również w par. 155 rozporządzenia WT określono szczegółowe wymagania w zakresie przewietrzania pomieszczeń i urządzeń nawiewnych - przypomina MEiN.

Czytaj też: Wymagania prawne dla klimatyzacji i wentylacji >>

 

Wymagania dotyczące wyposażenia toalet

Precyzyjne wytyczne odnośnie technicznych wymogów i wyposażenia miejsc sanitarno-higienicznych w budynkach publicznych, takich jak szkoły, zostały podane w regulaminie WT. Powinno tam się znaleźć co najmniej jedno umywalka na 20 osób, a także toaleta (przynajmniej jedna na 20 kobiet) i pisuar (minimum jeden na 30 mężczyzn). W szkolnych łazienkach obowiązkowe są kabiny sanitarne, dostosowane wielkością do swoich użytkowników. Zazwyczaj są one niższe niż te przeznaczone dla dorosłych.

Szkoły angażują rodziców, którzy mają swoje przedstawicielstwo w radzie rodziców. Zgodnie z art. 84 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, rada rodziców ma prawo kierować do dyrektora i innych organów szkoły, jak również do organu prowadzącego szkołę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z wnioskami i opinią na temat wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem szkoły lub placówki, w tym również tych dotyczących wyposażenia szkoły.

Za przestrzeganie standardów sanitarno-higienicznych w ośrodkach edukacyjnych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, szczególnie w kontekście wymagań dla pomieszczeń szkolnych i innych instytucji edukacyjno-wychowawczych oraz higieny procesu edukacyjnego, odpowiada Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Czytaj też: Ochrona przeciwpożarowa w obiektach użyteczności publicznej >>