W czerwcu 2022 r. przeprowadzono konkurs na stanowisko dyrektora szkoły podstawowej. Po zbadaniu złożonych ofert, kandydatura Haliny S., z uwagi na braki formalne została odrzucona. Kandydatka nie przedłożyła dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przygotowania pedagogicznego. W skardze do sądu administracyjnego Halina S. zaskarżyła przebieg konkursu, wnosząc o jego unieważnienie. Wyjaśniła, że pracuje w zawodzie nauczyciela od 35 lat, a od 20 lat pełni funkcję dyrektora tej szkoły. Ponadto, przeszła wszystkie szczeble awansu zawodowego nauczyciela, co potwierdził dołączony do oferty akt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego. Podstawowym warunkiem uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego przez nauczyciela jest posiadanie pełnych kwalifikacji, w tym przygotowania pedagogicznego. Skoro zatem jest nauczycielem dyplomowanym, to tym samym posiada przygotowanie pedagogiczne. Żądany przez komisję konkursową dokument, był zatem zbędny. Zdaniem burmistrza miasta, jako organu prowadzącego szkołę, żądane przez komisję dokumenty zostały określone w przepisach prawa, a ich brak nie pozwalał na uznanie, że kandydat spełnia wymagane od osoby na takim stanowisku kwalifikacje. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. W grę nie wchodziła też możliwość wzywania kandydata do uzupełnienia dostrzeżonego braku.

Brak porozumienia ws. powierzenia stanowiska dyrektora>>

Czytaj też: Wybór dyrektora gminnej szkoły podstawowej w trybie pozakonkursowym >>

Po terminie dokumentu nie można już dołączyć

Sąd wyjaśnił, że procedura wyłaniania najlepszego kandydata do objęcia stanowiska dyrektora ma charakter sformalizowany i nie przewiduje możliwości uzupełniania złożonych ofert, które powinny być kompletne i poddawać się ocenie. Przepisy rozporządzenia w sprawie regulaminu na dyrektora szkoły (Dz.U. 2013 r. poz. 832) konkursu przewidują, że wstępne badanie ofert odbywa się bez udziału kandydatów i na tym etapie przeprowadzana jest weryfikacja złożonych ofert pod względem ich formalnej poprawności i kompletności.

Od kandydata na stanowisko dyrektora szkoły, oprócz spełnienia warunków merytorycznych, wymagana jest również znajomość przepisów oraz szczegółowe zapoznanie się z ogłoszeniem, które w sposób precyzyjny określa warunki udziału w konkursie i sposób przygotowania oferty. Co ważne, do postępowania konkursowego nie mają zastosowania przepisy k.p.a., w tym dotyczące możliwości wezwania do uzupełnienia braków formalnych (art. 64 par. 2 k.p.a.). Z powyższego jednoznacznie wynika, że komisja w niniejszej sprawie mogła jedynie dokonać oceny kompletności przedłożonych przez skarżącą dokumentów, nie mogła jednak - wobec braku jednego z nich - wezwać jej do uzupełnienia braków formalnych złożonej oferty.

Czytaj też: Kandydat na dyrektora szkoły musi mieć porządek w dokumentach - omówienie wyroku >>

Wszystkie dokumenty są równie ważne

Skarżąca ma rację, że posiadanie pełnych kwalifikacji, w tym przygotowania pedagogicznego jest warunkiem uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego przez nauczyciela (art. 9 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 9b ust. 1a u.k.n.). Nauczyciel bez kwalifikacji (przygotowania pedagogicznego) nie może uzyskać stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego. Skarżąca nie mogłaby zatem uzyskać stopnia nauczyciela dyplomowanego, gdyby nie posiadała przygotowania pedagogicznego. Jednakże zarówno w rozporządzeniu, jak i zarządzeniu burmistrza o konkursie, ustalono pełną listę dokumentów, jakie powinny zawierać oferty osób przystępujących do konkursu. Wynika z nich, że fakt posiadania przygotowania pedagogicznego powinien zostać potwierdzony odrębnym dokumentem. Myli się zatem skarżąca, że akt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego mógł w tej sytuacji "zastąpić" dokument poświadczający przygotowanie pedagogiczne. Gdyby tak było, prawodawca nie określiłby w formie enumeratywnej listy (stanowiącej zamknięty katalog dokumentów wymaganych podczas udziału w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły) wskazanych dokumentów w odrębnych punktach tej listy. Ponadto, miałoby to taki skutek, że składający ofertę nauczyciel mógłby dowolnie kształtować katalog dokumentów, które załączy do oferty. W szczególności można by w takiej sytuacji wywodzić, że zbędne jest przedłożenie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich, gdyż fakt posiadania wyższego wykształcenia potwierdza akt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego.

Czytaj też: Brak obowiązku stosowania przepisów k.p.a. w postępowaniu konkursowym II SA/Wa 1687/19 >>

 

Nie jest możliwe uzyskanie stopnia nauczyciela dyplomowanego bez posiadania wyższego wykształcenia (art. 9b ust. 1a w zw. z art. 9 ust. 1 pkt 1 u.k.n.). Skarżąca też nie była konsekwentna w swoim poglądzie, skoro złożyła odrębnie dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu magistra. Nie złożyła jednak dokumentu potwierdzającego posiadanie przygotowania pedagogicznego - bezsprzecznie w tym zakresie jej oferta była niekompletna i jako taka podlegała odrzuceniu, co z kolei skutkowało podjęciem uchwały w sprawie niedopuszczenia jej do dalszego postępowania konkursowego. Nie bez znaczenia jest również to, że skarżąca przez kilkadziesiąt lat zajmowała stanowisko dyrektora szkoły, a zatem można i należałoby od niej wymagać wyjątkowej staranności, skoro przez tyle lat zarządzała szkołą, w tym sprawami personalnymi. Również (albo przede wszystkim) we własnej sprawie powinna dochować wszystkich warunków formalnych, nałożonych przez ustawodawcę na kandydata na stanowisko dyrektora.

Wyrok WSA w Poznaniu z 14 marca 2023 r., sygn. akt II SA/Po 712/22