TSUE: Pozwolenie na import równoległy nie może wygasać z mocy prawa

Pacjent Farmacja Prawo unijne

Organ stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na import równoległy po upływie roku od dnia wygaśnięcia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu referencyjnego produktu leczniczego. Powołał się na przepisy Prawa farmaceutycznego. Sprawa trafiła na wokandę Trybunał Sprawiedliwości UE. Uznał on, że prawo unijne stoi na przeszkodzie regulacji krajowej, która przewiduje wygaśnięcie z mocy prawa.

10.12.2021

SA: Szpital zapłaci ojcu 180 tys. zł za samobójstwo syna

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Myśli samobójcze były jednym z symptomów stanu chorobowego pacjenta. Jednak to nie mogło być okolicznością zwalniającą pozwany szpital od odpowiedzialności i obowiązku objęcia go szczególnym nadzorem. Dlatego dostrzegając związek przyczynowy między śmiercią syna powoda a zaniedbaniami w opiece nad nim, zasądził na rzecz rodziców zadośćuczynienie w wysokości 180 tys. zł.

04.12.2021

NSA: Szczegółowa informacja o położeniu apteki nie jest reklamą, więc nie będzie kary

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka umieściła na skrzyżowaniu baner, który oprócz informacji o nazwie i adresie apteki, zawierał strzałkę wskazującą kierunek jej położenia oraz odległość do niej. Inspekcja farmaceutyczna i sąd pierwszej instancji uznały, że doszło do naruszenia zakazu reklamy. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak z tą oceną, ponieważ sporny baner ograniczał się wyłącznie do warstwy informacyjnej.

24.11.2021

NSA: Informacja o terminie przygotowania leku recepturowego to reklama

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Umieszczenie na szybie przy stole ekspedycyjnym tabliczki z informacją o terminie wykonania leku stanowi reklamę apteki, która jest zabroniona. Klient wybierze bowiem placówkę, która na zrealizowanie recepty potrzebuje mniej czasu. Czym innym jest udzielenie przez farmaceutę odpowiedzi na pytanie - zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny.

12.11.2021

SN: Kara finansowa dla lekarza za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji leków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawienie przez lekarza zapotrzebowania na zakup leków niewykorzystywanych w procesie leczniczym w sposób ewidentny narusza zasady etyki, a zwłaszcza powołanie lekarskie - orzekł w Izbie Karnej Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę finansową wymierzoną przez sądy lekarskie. Potwierdził raz jeszcze, że udział lekarzy i farmaceutów w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji leków godził w interes pacjentów.

25.10.2021

SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Propagowanie przez lekarza poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i podawanie nieprawdziwych informacji na forum publicznym jest naganne. A wagi popełnionego czynu nie umniejsza fakt, że chodziło o wypowiedź, a nie o zawiniony błąd wyrządzający szkodę pacjentowi, bo to ma o wiele większy zasięg i równie poważny ciężar gatunkowy - uznał Sąd Najwyższy.

23.10.2021

SN: Lekarka uniewinniona, bo źle odczytano opinię biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Lekarka stanęła przed sądem obwiniona o błędną diagnozę. Nie dostrzegła w badaniu EKG choroby niedokrwiennej serca. Pacjent zmarł. Zaś sąd lekarski drugiej instancji ją uniewinnił, bo błędnie odczytał opinię biegłego sporządzoną na użytek postępowania karnego. Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania, nie sugerując jednak, że ta lekarka jest winna śmierci pacjenta.

22.10.2021

SN: Dentystka słusznie ukarana za powiększanie piersi

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

Sąd Najwyższy rozpoznawał skargę kasacyjną w sprawie dentystki ukaranej za przeprowadzenie zabiegu powiększania piersi. Linia obrony koncentrowała się na tym, że czynności z zakresu medycyny estetycznej nie są świadczeniami zdrowotnymi, a jedynie usługami wykonywanymi na rzecz konsumentów. Sąd Najwyższy jednak się z tym nie zgodził.

18.10.2021

NSA: Sprzedaż lekarstw rośnie, bo apteka ma dobry baner

Farmacja

Prawo zezwala by nazwa apteki, jej lokalizacja i godziny pracy były przestawiane w przestrzeni publicznej, ale nie określa sposobu w jaki ma się to odbywać. Dozwolona jest zatem również informacja przedstawiająca te dane w sposób wyrazisty. I to nawet gdyby zwiększała ona obroty apteki. Tak uznał w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

07.10.2021

NSA: Protesty wyborcze w samorządzie lekarskim to sprawa publiczna

Administracja publiczna Zawody medyczne

Samorząd zawodowy nie chciał udostępnić uchwał okręgowej komisji wyborczej w sprawie protestów zgłoszonych przeciwko ważności wyborów delegatów na okręgowy zjazd lekarzy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie są to dokumenty wewnętrzne. Osoby wybrane do organów samorządu będą w przyszłości decydować o sprawach publicznych, więc proces związany z ich wyborem dotyczy spraw publicznych.

24.09.2021

WSA: Podróż samochodem narusza obowiązek izolacji zakażonego koronawirusem

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Samotna podróż samochodem do mobilnego punktu w celu pobrania wymazu stanowiła złamanie nałożonego obowiązku izolacji. Sanepid nie widział podstaw, aby odstąpić od nałożenia za to administracyjnej kary pieniężnej i poprzestać na pouczeniu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu,

16.09.2021

WSA: Minister zdrowia rażąco naruszył procedurę przy przejęciu Szpitala Północnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie. Jednak tak się nie stało. Szpital Solec (Północny) w ogóle nie brał udziału w postępowaniu, gdyż minister zdrowia nie zapewnił mu w żaden inny sposób czynnego udziału, nie powiadomił o postępowaniu, do czego był zobowiązany

25.08.2021

NSA: Szpital ma obowiązek przeciwdziałać zakażeniom u pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitale mają obowiązek wykonywania badań przesiewowych pacjentów, aby ustalić, czy w środowisku szpitalnym występują dane patogeny, a następnie zrewidować dotychczasowy sposób działania, by nie dopuścić do zakażeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że konieczne było wdrożenie procedury pozwalającej na szybkie wykrycie źródła zakażenia i izolację chorego.

10.08.2021

Nie można obciążać lekarza kosztami badań diagnostycznych

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Sąd uznał za niezgodne z prawem klauzule w umowach z lekarzami, które przewidują pomniejszenie wynagrodzenia o wartość zlecanych pacjentom badań. Tym samym przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który takie praktyki  uznał za niebezpieczne dla chorych.

09.08.2021

WSA: Obciążenie pacjenta kosztami leczenia niemożliwe po 5 latach

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał decyzję, którą ustalił obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Rozstrzygnięcie to zostało wyeliminowane z obrotu prawnego, a prowadzone w tej sprawie postępowanie administracyjne umorzono. Organ nie mógł bowiem wydać takiego rozstrzygnięcia z uwagi na upływ pięciu lat od pobytu pacjenta w szpitalu.

07.08.2021

WSA: Informacja o świątecznych dodatkach w przychodni nie ma daty ważności

Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie

Ostatniego dnia pracy przed Wigilią do publicznego zakładu opieki zdrowotnej wpłynął wniosek o udzielenie informacji na temat dodatków do wynagrodzeń udzielonych w związku ze Świętami. Organ zapoznał się z wnioskiem kilka dni po Bożym Narodzeniu, ale nie udzielił odpowiedzi. Uznał, że jest to zbędne, ponieważ okres świąteczny już minął. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

06.08.2021

Sąd: Nie ma kosztów przegranego procesu, jeśli pacjent był przekonany o zaistnieniu błędu medycznego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Regułą jest, że strona przegrywająca w sądzie powinna zwrócić koszty procesu stronie wygrywającej. W przypadkach szczególnie uzasadnionych można od tego odstąpić. Poniesienie przez powódkę kosztów procesu na rzecz pozwanych placówek godziłoby w zasady wspólżycia społecznego, biorąc pod uwagę szereg okoliczności sprawy - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

24.07.2021

TSUE: Lek dostępny w jednym kraju UE bez recepty nie musi być tak dostępny w innym

Farmacja Prawo unijne

Produkt leczniczy wydawany bez recepty w jednym państwie Unii może być sprzedawany w innym jedynie, gdy dopuściło go ono do obrotu. Jeśli takiego pozwolenia brak, lek można dostarczyć do drugiego państwa, jeżeli w świetle prawa Unii jego stosowanie służy zaspokojeniu szczególnych potrzeb o charakterze medycznym. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w węgierskiej sprawie.

14.07.2021

WSA: Brak opinii samorządu unieważni rozkład godzin pracy aptek

Samorząd terytorialny Farmacja

Wydanie przez radę powiatu rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych i harmonogramu dostępności świadczeń w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy wymaga zasięgnięcia opinii wójtów i samorządu aptekarskiego. Nie są one wiążące dla organu, ale ich brak narusza określony w ustawie tryb, czego efektem jest stwierdzenie nieważności uchwały.

05.07.2021

NSA: Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych powinna być znana

Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny nie dostrzegł, aby Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Poznaniu rażąco naruszyła prawo. Nie ukarał organu za przewlekłość w informowaniu o przypadkach niepożądanych odczynów poszczepiennych, gdyż brak było ze strony organu złośliwości. Ale sąd dopatrzył się niedbalstwa i nieznajomości przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

27.04.2021