SN: Dentysta z zakazem wykonywania implantów

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Chirurg stomatolog z Poznania zastała po raz drugi ukarana za niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej zastosowanie implantów u pacjenta. Pierwszy raz była to kara finansowa, drugi - zawieszenie w leczeniu implantologicznych. Kolejne sprawy tej lekarki czekają na rozpoznanie przez Izbę Karną Sądu Najwyższego.

31.10.2020

NSA: Lekarz ze słabą znajomością języka musi się dokształcić

Prawo pracy Zawody medyczne

Wykonywanie zawodu zaufania publicznego wymaga wysokich umiejętności językowych. Tymczasem poziom znajomości języka polskiego jednego z lekarzy uniemożliwiał przeprowadzenie wywiadu i uzyskanie niezbędnych informacji o stanie zdrowia chorego. Sytuacja ta stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów i stała na przeszkodzie do odpowiedzialnego wykonywania zawodu.

27.10.2020

TK: Aborcja eugeniczna sprzeczna z konstytucją

Prawo karne Opieka zdrowotna

Przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, jest sprzeczny z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok może oznaczać pierwszą w historii zmianę w wypracowanym w 1993 r. kompromisie aborcyjnym.

22.10.2020

Szpital zapłaci, bo nie uchronił pacjenta przed samobójstwem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpital zapłaci ponad pół miliona złotych zadośćuczynienia bliskim pacjenta, który popełnił samobójstwo, skacząc z okna. Placówka dopuściła się winy organizacyjnej, nie zapewniając pacjentowi z majaczeniem alkoholowym bezpieczeństwa pobytu – potwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie.

17.10.2020

NSA: Samorząd nie musi informować, że chce ocenić przygotowanie zawodowe lekarza

Prawo pracy Zawody medyczne

Jeśli wystąpi podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, okręgowa rada lekarska musi powołać odpowiednią komisję, która to oceni. Nie ma jednak podstaw do tego, aby zawiadomić go o postępowaniu wszczętym w celu powołania tego gremium. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

12.10.2020

SN: Dentystka słusznie ukarana za niestaranność przy wstawianiu implantów

Prawo karne Zawody medyczne

Kara wymierzona lekarzowi-dentyście w wysokości 15 tys. zł na cel społeczny jest słuszna - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, gdyż pacjentka w efekcie tego błędu musiała przejść kolejną operację, cierpiała przez kilka miesięcy i poniosła dodatkowe wydatki. To nie były powikłania, lecz błąd lekarski w wyniku wstawienia implantów na skutek niestaranności.

08.10.2020

WSA: Apteka nie może dyżurować na telefon

Samorząd terytorialny Pacjent Farmacja

W porze nocnej leki w dyżurnych aptekach są wydawane przez niewielkie okienka lub pacjenci sygnalizują swoje przybycie dzwonkiem alarmowym. Rozwiązania te nie ograniczają dostępności do usług aptecznych w istotny sposób. Nie można jednak tego powiedzieć o wymogu uprzedniego skontaktowania się przez telefon. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.10.2020

WSA: Lekarz pozna treść wniosku wojewódzkiego konsultanta i odpowiedź samorządu

Administracja publiczna Zawody medyczne

Wojewódzki konsultant zwrócił się do okręgowej rady lekarskiej o informacje związane z wypełnieniem obowiązku doskonalenia zawodowego przez jednego z lekarzy. Ten zaś chciał przekazania kopii tego wniosku i odpowiedzi jakiej udzielił samorząd. Nie dostał ich, więc złożył skargę. WSA w Opolu potwierdził, że ma prawo do zapoznania się z tymi dokumentami

30.09.2020

WSA: Obowiązkowy dyżur apteki nie narusza wolności gospodarczej

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Farmacja

Każdy podmiot decydujący się na prowadzenie regulowanej działalności aptekarskiej powinien mieć świadomość, że należy ją prowadzić zgodnie z prawem, także tym miejscowym. Nałożenie obowiązku pełnienia dyżurów w porze nocnej i w dni wolne od pracy nie narusza więc wolności gospodarczej. Nie można się z niego zwolnić poprzez szczególne warunki pracy.

28.09.2020

SO: Pogotowie Lotnicze odpowie za zniszczenie dachu budynku

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zły stan techniczny dachu budynku był przyczyną jego zniszczenia. To jednak śmigłowiec pogotowania lotniczego podchodząc do lądowania doprowadził do tego zdarzenia. Ubezpieczyciel musi zatem wypłacić odszkodowanie właścicielowi budynku - orzekł Sąd Okręgowy w Elblągu.

26.09.2020

SA: Niedoszły kierownik zakładu leczniczego bez odszkodowania, bo utracił zaufanie

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Sąd administracyjny wyeliminował z obrotu prawnego rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność postępowania konkursowego na stanowisko kierownika zakładu leczniczego. Tym samym uznano ważność wyboru. Powołanie na to stanowisko nigdy nie nastąpiło, więc zwycięzca konkursu zażądał odszkodowania. Nic jednak nie dostanie, bo zdążył utracić zaufanie.

21.09.2020

SN: Lekarz zdecydował, gdzie ma odbyć się rozprawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli z punktu widzenia medycznego, oskarżony może brać udział w rozprawie, jedynie przez dwie godziny dziennie, to może odbywać się ona w mieście zamieszkania chorego. Sąd Najwyższy uwzględnił w całości opinię biegłego lekarza, który przewidział konieczność częstego odraczania rozprawy, przewlekłość a nawet niemożność zakończenia procesu.

17.09.2020

WSA: Rada, nie prezydent miasta ocenia sytuację ekonomiczną zakładu opieki zdrowotnej

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej publicznego zakładu opieki zdrowotnej należy do zadań organu tworzącego, czyli do rady. Nie mogła ona więc przenieść tej kompetencji na prezydenta miasta. Nawet jeżeli żaden przepis prawa jej tego nie zabraniał. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

15.09.2020

WSA nie zajmie się skargą na nieprzekazanie sprzeciwu od opinii lekarskiej

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta i skarżący byli w sporze, który dotyczył przekazania sprzeciwu od opinii lekarskiej. Sprawą nie zajmie się jednak sąd administracyjny, ponieważ jest to czynność, na którą nie przysługuje skarga. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.09.2020

NSA: Długotrwały pobyt w szpitalu nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Kilkumiesięczny pobyt w szpitalu, nawet na podstawie decyzji sądu, nie wpływa na zmianę właściwości miejscowej w sprawach dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego. Placówka ta nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pacjentów, tylko do udzielania świadczeń zdrowotnych. Pobyt tam ma jedynie czasowy charakter, nawet jeśli jest długotrwały.

12.09.2020

SN: Proces ze szpitalem o dobra osobiste nie może podważać prawomocnego wyroku

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Skazany w procesie karnym wskazywał, że zaniechania szpitala, który miał wadliwie prowadzić badania i niewłaściwie dysponować materiałem genetycznym, doprowadziły do niekorzystnego dla niego wyroku. Twierdził, że naruszono jego dobra osobiste. Stanowisko powoda nie było trafne, gdyż ewentualne nieprawidłowości w procesie karnym nie stanowią naruszenia dóbr osobistych

09.09.2020

SN: Dentyści okazali się nierzetelni przy wykonywaniu protezy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Do złamania prawa i zasad etyki zawodu doszło w trakcie sporządzania mostka pacjentce - było to spowodowane zaniechaniem leczenia pozostałych zębów. Lekarze słusznie zostali uznani za winnych i ukarani karą finansową, gdyż nie zbadali dokładnie leczonej kobiety i nie wykorzystali wszelkiej dostępnej wiedzy - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

05.09.2020

TK: Przepisy ograniczające obrót wierzytelnościami szpitali zgodne z konstytucją

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia

Przepisy ograniczające obrót wierzytelnościami szpitali są zgodne z konstytucją, zaś ograniczenie wolności umów wynikające z tych przepisów służy zapewnieniu ochrony prawa do opieki zdrowotnej - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. - Wolność umów, jako wolność konstytucyjnie chroniona, nie ma jednak absolutnego charakteru, a co za tym idzie może podlegać koniecznym ograniczeniom

25.08.2020

SN: Uniewinnienie w sprawie nielegalnego obrotu refundowanymi lekami

Pacjent Farmacja

Jeśli opis zachowania aptekarza nie spełnia warunków właściwych dla czynu zabronionego, to taką osobę trzeba uniewinnić - orzekł w wyroku Sąd Najwyższy rozpoznając kasację kierownika apteki. Zarzuty były bardzo poważne i dotyczyły odsprzedaży leku refundowanego przychodni lekarskiej za ponad 8 mln zł, która nie mogła takiego środka aplikować pacjentom.

12.08.2020

WSA: Sąd administracyjny nie zajmie się sprawą tajemnicy lekarskiej w areszcie śledczym

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna RODO

Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga na bezczynność dyrektora aresztu śledczego. Autor skargi wskazał, że organ nie rozpoznał jego wniosku dotyczącego zachowania tajemnicy lekarskiej. Tego rodzaju skarga nie może być rozpoznana przez sąd administracyjny. Inne organy mogą zajmować się sprawami tego rodzaju - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

07.08.2020