Psychiatria wkrótce ma być lepiej wyceniana
Rada Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie oceniła nowy projekt taryf dla psychiatrii dzieci i młodzieży, który zakłada zwiększenie nakładów o 23,2 mln zł. Pieniądze te zasilą ośrodki, które zapewniają realizację obowiązku szkolnego we własnych strukturach. Na dodatkowe środki będą mogły liczyć również placówki prowadzące hostele dla młodzieży z zaburzeniami psychicznymi.

Jak argumentuje Rada Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), zmiany spowodują, że bardziej adekwatne będzie finansowanie świadczeń pośrednich - między opieką ambulatoryjną a hospitalizacją całodobową. W szczególności umożliwiają uwzględnienie dodatkowych kosztów ponoszonych przez oddziały dzienne realizujące obowiązek szkolny na miejscu oraz urealnienie finansowania pobytu młodzieży w hostelu.
- Zmiany te powinny wspierać stabilność finansową świadczeniodawców, rozwój opieki hostelowej oraz utrzymanie i rozwój oddziałów dziennych jako istotnego elementu środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży – stwierdzają członkowie rady.
Rośnie zachorowalność, a kolejki nie maleją
Zdrowie psychiczne istotnie wpływa na jakość życia, a dzieci i młodzież należą do grup szczególnie narażonych na konsekwencje zaburzeń psychicznych. Według WHO, jedna na siedem osób w wieku 10–19 lat doświadcza zaburzeń psychicznych, a depresja, lęk i zaburzenia zachowania należą do głównych przyczyn chorób i niepełnosprawności w tej grupie. Dostępne analizy, w tym dane NFZ, wskazują na narastanie problemu zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz wzrost zapotrzebowania na świadczenia psychiatryczne i psychologiczne. Jednocześnie, jak wskazuje AOTMiT, zwiększanie liczby podmiotów nie przekłada się wprost na poprawę dostępności świadczeń. Wśród najważniejszych problemów systemowych eksperci wyszczególnili m.in. ograniczoną dostępność pomocy, niedobór specjalistów oraz niewystarczającą koordynację opieki.
Luka między leczeniem w przychodni a szpitalem
Ministerstwo Zdrowia zleciło agencji weryfikację taryf świadczeń obejmujących "osobodzień" pobytu w oddziale dziennym II poziomu referencyjnego oraz "osobodzień" pobytu w miejscu chronionego zakwaterowania dla młodzieży, realizowanych na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Są to świadczenia adresowane do pacjentów wymagających intensywniejszego wsparcia terapeutycznego, niż jest to możliwe do zapewnienia w trybie ambulatoryjnym, ale niewymagających hospitalizacji całodobowej.
Istotnym elementem przeprowadzonych prac jest propozycja wsparcia ośrodków zapewniających realizację obowiązku szkolnego we własnych strukturach. W tym celu zaproponowano wyodrębnienie dodatkowego produktu rozliczeniowego dla oddziałów dziennych, w których obowiązek szkolny jest realizowany w miejscu udzielania świadczeń. Rozwiązanie to ma na celu uwzględnienie dodatkowych kosztów ponoszonych przez świadczeniodawców. Obecnie koszty te nie są wyodrębnione w taryfie, mimo że stanowią istotny element organizacji świadczenia.
Ile pieniędzy wpłynie na konta ośrodków
AOTMiT na podstawie wyników analizy zaproponował taryfy w wysokości:
- 457,76 zł dla świadczeń dziennych psychiatrycznych rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny;
- 513,41 zł dla nowego produktu obejmującego realizację obowiązku szkolnego na oddziale;
- 634,71 zł dla "osobodnia" w hostelu dla osób z zaburzeniami psychicznymi dla młodzieży.
Agencja szacuje się, że wprowadzenie proponowanych taryf spowoduje wzrost wydatków NFZ o 23,2 mln zł, tj. o 14,9 proc. (z 155,25 mln zł do 178,6 mln zł). Najwięcej zyskają oddziały dzienne II poziomu referencyjnego, czyli 20,86 mln zł (wzrost o 13,6 proc.). W przypadku świadczeniodawców prowadzących hostele, wzrost przychodów wyniesie 134,5 proc., czyli 2,34 mln zł.
- Hostel stanowi formę całodobowego, chronionego pobytu dla pacjentów wymagających wsparcia terapeutycznego, opiekuńczego i środowiskowego, ale niewymagających hospitalizacji w oddziale całodobowym. Jego celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu, kontynuację terapii oraz wspieranie pacjenta w stopniowym odzyskiwaniu samodzielności i kompetencji społecznych. Tego rodzaju forma opieki może mieć szczególne znaczenie dla młodzieży, która po zakończeniu intensywnego leczenia nadal wymaga uporządkowanego, chronionego środowiska i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – wskazuje rada AOTMiT.
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.





