Jędrzejczak: Polska musi zbudować nowy system ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jest wiele przesłanek wskazujących na to, że obecny system opieki medycznej w Polsce nie nadaje się już do kolejnych korekt oraz poprawek i dlatego trzeba zbudować go od podstaw. W dzisiejszych realiach bowiem żaden z uczestników systemu nie czuje się komfortowo. Ani pacjenci, ani personel, ani nawet większość organów prowadzących placówki. Mówi o tym dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

31.01.2023

Rozwiązanie "lekarz na wyłączność” może uruchomić licytację na pensje

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.

26.01.2023

NFZ podał wysokość minimalnej składki zdrowotnej

Finansowanie zdrowia

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec 2023 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 626,93 zł - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Jej wysokość jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które w czwartym kwartale 2022 r. wyniosło 6965,94 zł.

24.01.2023

Wchodzi w życie ustawa przesuwająca z budżetu do NFZ finansowanie części świadczeń

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W niedzielę 1 styczna 2023 r. wchodzi w życie ustawa, która umożliwia m.in. przekazanie 6 mld zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Według nowych przepisów dodatkowo NFZ ma finansować niektóre zadania, za które tej pory odpowiadało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi w sumie o 13,1 mld złotych. 

01.01.2023

Personel niemedyczny - nieprecyzyjne zasady przyznawania podwyżek

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni podmiotów leczniczych, np. zaopatrzenia, referenci, obsługa techniczna, informatycy powinni otrzymać podwyżki, choć tzw. ustawa podwyżkowa nie precyzuje zasad ich przyznawania oraz terminu wypłaty. Związkowcy zaznaczają, że wzrost wynagrodzeń wśród pracowników niemedycznych jest poniżej spodziewanej wartości, wynikającej ze średniej wzrostu płac.

30.12.2022

Szpitale mają dostać od 1 stycznia podwyżkę ryczałtu, którą... już mają

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że od 1 stycznia 2023 r. wycena punktu w ryczałcie wzrośnie aż o 15 proc. do poziomu 1,62 zł. Jednak taka stawka już obowiązuje od sierpnia tego roku w części szpitali, a resort informując o podwyżce uwzględnił średnią wycenę z roku. – To liczenie w kółko tych samych pieniędzy – komentują eksperci.

22.12.2022

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej przedłużony do końca marca 2023 r.

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wydłużenie do 31 marca 2023 r. pilotażu programu opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, zakłada projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Pilotaż miał skończyć się 31 grudnia tego roku, a Krajowa Sieć Onkologiczna działać już od 1 stycznia 2023 r. Tego terminu nie udało się jednak resortowi zdrowia dotrzymać.

20.12.2022

Sośnierz: Opiekę zdrowotną trzeba naprawiać systemowo, nie wyrywkowo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aby radykalnie poprawić sytuację w ochronie zdrowia, należy zmienić cały system, a nie wyrywkowo i chaotycznie niektóre jego elementy. Warunkiem opracowania niezbędnego projektu jest wyznaczenie sobie celów, które chcemy osiągnąć. Politycy powinni rozliczyć autora nowych rozwiązań z efektów tego przedsięwzięcia, ale nie przeszkadzać - uważa Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

19.12.2022

Dopłaty pacjentów do leków jednymi z najwyższych w UE

Pacjent Finansowanie zdrowia

W Polsce udział państwa w kosztach leków dostępnych w aptece wynosi 35 proc., podczas gdy w Niemczech i Francji 82 proc.,  w Czechach 64 proc, a w Rumuni 48 proc. W efekcie procentowy udział wydatków pacjenta w kosztach leków kupowanych w aptekach jest w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej - wynika z raportu Health at a Glance 2022.

13.12.2022

Zniesmaczeni krwiodawcy odsyłają urzędnikom czekolady

Pacjent Finansowanie zdrowia

Honorowi dawcy krwi odsyłają urzędnikom Ministerstwa Zdrowia czekolady, które otrzymują jako posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi. Narzekają na jakość słodyczy, których dostawca został wyłoniony przez resort w ogólnopolskim przetargu wartym ponad 43 mln zł. Jeszcze do niedawna przetargi były organizowane przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. A według nadawców przesyłek, czekolady były lepsze.

10.12.2022

Dodatkowe pieniądze dla wszystkich szpitali, które przekroczyły ryczałt

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci w tym roku wszystkim szpitalom w sieci za nadwykonania ryczałtu, a nie tylko tym, w których nadwykonania wynoszą co najmniej 8 proc. - zapowiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pieniądze mają zostać wypłacone jeszcze w grudniu w wysokości 60 proc. nadwykonań ryczałtu - dodał wiceminister zdrowia.

05.12.2022

Rząd szuka oszczędności i sięga do kasy NFZ - Senat ocenia nowelizację

Finansowanie zdrowia

Senacka Komisja Zdrowia chce odrzucenia w całości nowelizacji ustawy, która umożliwia m.in. przekazanie 6 mld zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Transfer obejmie w sumie ponad 13 mld zł z NFZ na zadania dotąd finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. NFZ ma wprawdzie oszczędności, ale wynikające z niskiego poziomu realizacji świadczeń.

05.12.2022

Sejm za poprawką Senatu o subfunduszu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego finansuje się szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

01.12.2022

Roszady na ostatnią chwilę - pacjenci obawiają się o kontynuację leczenia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia nie będzie już finansować programów leczenia chorych na hemofilię i żyjących z wirusem HIV. Na tej i innych zmianach budżet zaoszczędzi ok 13 mld zł. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejmie programy od resortu, czeka na ostateczny kształt przepisów – a te będą gotowe „za pięć dwunasta”. Pacjenci obawiają się, że przez legislacyjny chaos i pośpiech zostaną pozbawieni ratującego ich życie i zdrowie leczenia.

29.11.2022

Zdalny monitoring stymulatora serca będzie w wykazie świadczeń gwarantowanych

Pacjent Finansowanie zdrowia

Nadzór telemetryczny nad pacjentami, którzy mają implantowane urządzenia wszczepialne, będzie wpisany do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Zakłada to skierowany do uzgodnień projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w ramach AOS.

28.11.2022

Niedzielski: Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe ponad 43 mld zł – poinformował w niedzielę na Twitterze Adam Niedzielski, minister zdrowia. Z tabeli, którą dołączył wynika, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną z 77,2 mld zł w 2015 roku do 159,6 mld zł w 2023 r.

27.11.2022

Zmieni się status szpitala MSWiA, ale lecznice dla VIP-ów to nic nowego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Kontrowersje wywołała uchwalona już ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podnoszony jest zarzut, że powstaje instytut dla ważnych polityków (VIP-ów) i funkcjonariuszy służb mundurowych. Tymczasem w tej kwestii niewiele się zmienia, bo szpitale, z których korzystają tzw. VIP-y, funkcjonują od lat.

25.11.2022

Bukiel: Polska ochrona zdrowia łączy najgorsze cechy systemu rynkowego i budżetowego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W naszym systemie ochrony zdrowia nie były kontynuowane zmiany wprowadzone w 1999 roku, co spowodowało szybkie odejście od założeń reformy i powolny powrót do systemu nakazowo-rozdzielczego. Każdy nowy minister zdrowia chciał być oryginalny i odrzucał dokonania swoich poprzedników. W konsekwencji powstał chaotyczny zlepek elementów z różnych systemów.

21.11.2022

Nowelizacja dotycząca finansowania ochrony zdrowia uchwalona przez Sejm

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Sejm uchwalił w środę 16 listopada ustawę, która finansowanie niektórych obszarów systemu ochrony zdrowia przenosi z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez komisję. Późnym wieczorem Sejm uchwalił nowelizację.

17.11.2022

Dotacje celowe dla samorządowych szpitali, ale nie tych w formie spółek

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Pieniądze dla szpitali w formie dotacji celowych mają być przyznawane na drodze konkursu. Z obecnego brzmienia projektowanych przepisów nie wynika jednak jasno, czy będą mogły z nich skorzystać szpitale powiatowe, czy wyłącznie wojewódzkie. Wykluczone z konkursu byłyby szpitale samorządowe funkcjonujące w formie spółek. Zastrzeżenie budzi też niska kwota: 405 mln zł wyłącznie na 2023 rok.

16.11.2022