Wyższe wyceny świadczeń dla szpitali, niższy wskaźnik korygujący

Finansowanie zdrowia

Od stycznia 2022 r. szpitale, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą miały obniżany współczynnik korygujący w przypadku wzrostu wyceny wartości świadczeń opieki zdrowotnej. Placówki, które nie będą się zgadzały z nowymi zasadami umów, będę mogły je wypowiedzieć w ciągu 30 dni.

10.01.2022

Prezes NFZ: Nowe wyceny nie ograniczą liczby testów na Covid-19

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Nie wydaje się, by obniżka od 1 stycznia wyceny testów PCR na koronawirusa zagrażała płynności realizacji świadczeń - ocenił w sobotę prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. To reakcja na doniesienia, że po obniżeniu do początku roku wycen ich wykonywanie będzie nieopłacalne, bo nie uwzględniono kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i zużywalnego sprzętu.

08.01.2022

Wiceminister Bromber na czele zespołu do spraw rozwoju medycyny laboratoryjnej

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o wprowadzeniu zmian w składzie zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej. Od 4 stycznia br. na czele tego zespołu stanął wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zmienił się też wiceprzewodniczący zespołu.

07.01.2022

Reforma w szpitalach - pierwsza kategoryzacja w 2023 roku, zmiany w zasadach kwalifikacji do sieci

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Dziś uruchamiamy sztandarową reformę szpitalnictwa - zapowiedział w czwartek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jego zdaniem to będzie konstytucja dla szpitali, która na lata określi zasady ich funkcjonowania. Chodzi o projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Jak już zapowiadali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, pojawi się podział placówek na cztery kategorie, od A do D, zależnie od kondycji finansowej.

30.12.2021

Jędrzejczak: Nie można reformować ochrony zdrowia od jednych do drugich wyborów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Skutecznej reformy systemu opieki zdrowotnej nie przeprowadzi samodzielnie żaden minister zdrowia. Wymaga to bowiem współpracy wielu resortów, a praktycznie całego rządu. Niezbędny jest też lider przedsięwzięcia uwiarygodniający powodzenie reform – uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. A minister Adam Niedzielski ogłosił właśnie swoją reformę szpitali.

30.12.2021

Nie ma sztywnej normy, ale SOR ma szybko udzielać pomocy

Finansowanie zdrowia

Przepisy nie określają maksymalnego czasu, w jakim pacjent na ma otrzymać pomoc na szpitalnym oddziale ratunkowym, a w czasie pandemii ten czas się wydłuża. Przepisy mówią, że niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentowi z urazem albo osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego udziela się niezwłocznie udziela. Z całokształtu uregulowań wynika, że taka hospitalizacja nie powinna przekraczać doby.

30.12.2021

Systemy informatyczne dla szpitali - UOKiK podejrzewa zmowę przetargową

Zamówienia publiczne Finansowanie zdrowia

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland,  Comarch Healthcare oraz Bestprojects dostarczających do szpitali systemy informatyczne. UOKiK podejrzewa bowiem, że doszło do zmowy przetargowej i nielegalnego podziału rynku.

29.12.2021

Zmiany w ochronie zdrowia... w kodeksie cywilnym - nowelizacja podpisana przez prezydenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przedłużenie kontraktów na wykonywanie medycznych czynności ratunkowych przez zespoły ratownictwa medycznego do 31 grudnia 2022 roku, możliwość zawierania z dyspozytorem medycznym umowy cywilnoprawnej, i to z pominięciem przepisów prawa zamówień publicznych, mniejsze wymogi dotyczące doświadczenia zawodowego dla kierowników dyspozytorni i ich zastępców.

29.12.2021

Gawrońska: Informatyzacja w szpitalach może zmniejszyć liczbę błędów medycznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawidłowa identyfikacja zarówno pacjentów, jak i leków pozwoli na radykalne zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych w placówkach ochrony zdrowia. Ich raportowanie nie może polegać na szukaniu winnych, ale na ustaleniu przyczyn tych zdarzeń i ich minimalizowaniu - uważa dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

28.12.2021

Nowak: 7 miliardów złotych z Polskiego Ładu trafi do NFZ

Finansowanie zdrowia Polski Ład

Dodatkowe 7 mld zł to odczuwalny zastrzyk finansowy dla ochrony zdrowia - powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na konferencji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii poświęconej Polskiemu Ładowi. Większe wpływy ze składki zdrowotnej w ramach pozwolą na zwiększenie finansowania sieci szpitali oraz wsparcie onkologii i psychiatrii dziecięcej.

27.12.2021

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej przedłużony

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do publikacji w Dzienniku Ustaw skierowana została nowelizacja rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, które przedłuża go o kolejny rok. Pilotaż miał skończyć się 31 grudnia tego roku, ale potrwa jeszcze przez dwanaście miesięcy. Szacowany koszt przedłużenia to 24 miliony złotych.

27.12.2021

NIK: Rehabilitacja lecznicza do poprawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny przyjrzała się organizacji i finansowaniu rehabilitacji leczniczej i po raz kolejny alarmuje, że pacjenci wciąż nie mogą liczyć na równy dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych oraz skuteczność terapii. Blisko połowa świadczeniodawców I poziomu ”sieci szpitali” nie udzielała świadczeń rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.

23.12.2021

Będą zmiany w Funduszu Medycznym, by działał lepiej

Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo

W styczniu 2022 roku ma zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza też zmian w procedurze wyłaniania nowoczesnych technologii lekowych. Nie wiadomo jeszcze, czy projekt będzie prezydencki, czy rządowy.

22.12.2021

Sieć onkologiczna ograniczy dostęp do leczenia, zamiast poszerzyć

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zarówno organizacje pacjentów jak i pracodawców ochrony zdrowia krytykują rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Według Ministerstwa Zdrowia ma on poprawić efektywność leczenia. Tyle, że konkretne zapisy wskazują, że utrudni on dostęp do diagnostyki. Co więcej, projekt nie wzoruje się na pilotażu sieci, który został zorganizowany właśnie dla testowania rozwiązań pod kątem projektowanej reformy.

21.12.2021

Szpitalom rosną długi, a grozi im zwrot pieniędzy do NFZ

Finansowanie zdrowia

Szpitale alarmują, że grozi im finansowa katastrofa. Z jednej strony, będą musiały zwracać pieniądze za niewykonane świadczenia z powodu pandemii, z drugiej - rosną ceny usług, z których muszą korzystać. Dlatego chcą urealnienia wycen albo umorzenia zobowiązań kontraktowych. Minister zdrowia zapowiada jedynie projekt ustawy restrukturyzacyjnej, ale o szczegółach wciąż milczy.

06.12.2021

Lekarze z dziecięcych szpitali klinicznych walczą o wyższe wyceny świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wskutek wypowiedzeń, jakie złożyli lekarze w szpitalu pediatrycznym w Krakowie-Prokocimiu, najprawdopodobniej od 1 stycznia 2022 roku, zostaną zamknięte oddziały pediatrii, endokrynologii, pulmonologii oraz nefrologii. W związku z tą sytuacją do ministra zdrowia zwrócili się lekarze z prokocimskiej placówki, a także innych pediatrycznych szpitali klinicznych, o podwyższenie świadczeń o połowę.

03.12.2021

Obowiązują już nowe zasady refundacji cewników i pieluchomajtek

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się, na korzyść dla pacjentów, limity finansowe w refundacji środków absorpcyjnych, cewników czy worków do zbiórki moczu. Co ważne w nowelizacji ustalono minimalny poziom chłonności, co wyeliminuje nadużycia, jak zgłaszanie do refundacji zwykłych wkładek.

03.12.2021

Personel niemedyczny chce stałego dodatku, a nie jednorazowo

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ciebie lubię, tobie dam - tak o kryteriach przyznawania obiecanych im dodatków covidowych mówią pracownicy niemedyczni, czyli salowe, sanitariusze, sekretarki medyczne. Ponadto ich zdaniem Narodowy Fundsuz Zdrowia oszczędza na nich, bo dodatek przysługuje za pracę przez 21 dni do 30 listopada, a wiele oddziałów covidowych powstało w trakcie miesiąca.

03.12.2021

Wyższe wyceny dla szpitali tymczasowych i za transport pacjentów covidowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

W czwartek 2 grudnia weszło w życie nowelizacja zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące rozliczania świadczeń covidowych. Zgodnie z nim wzrosną wyceny dla szpitali tymczasowych, ale także dla transportu sanitarnego, w niektórych przypadkach nawet o 200 proc.

02.12.2021

Szczepaniak: Ministerstwo dyskryminuje szpitale najlepiej wynagradzające pracowników

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Im gorzej szpital płacił swojemu personelowi, tym lepiej dla niego, bo dostawał więcej środków na wzrost wynagrodzeń do poziomu minimalnego. Placówki zatrudniające więcej pracowników na umowy inne niż o pracę były dyskryminowane - twierdzi Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

23.11.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski