Koniec sporu wokół aneksów - będzie wypłata pieniędzy dla placówek POZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówki POZ należące do Porozumienia Zielonogórskiego otrzymają pieniądze na podwyżki dla pracowników oraz na realizację dodatkowych badań dla pacjentów w ramach budżetu powierzonego. Przedstawiciele tych placówek zgodzili się bowiem na zmianę terminu wypowiedzenia umowy z NFZ z 45 na 90 dni. Do tej pory blokowało to realizację aneksów do umów.

16.09.2022

Jędrzejczak: Tylko menedżerowie mogą przeprowadzić skuteczną i kompleksową reformę ochrony zdrowia

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nie da się poprawić wydolności systemu opieki zdrowotnej próbując usprawnić osobno jego poszczególne elementy i w krótkim okresie. To system naczyń połączonych i na tym polega główny problem dla potencjalnych reformatorów. Moim zdaniem powinni nimi zostać eksperci od zarządzania - mówi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

16.09.2022

Ubezpieczeni, ale bez dostępu do lekarza - bo żyją na wsi

Pacjent Finansowanie zdrowia

O lekarza na terenach wiejskich jest coraz trudniej. Przychodnie w małych miejscowościach nie chcą zapisywać kolejnych pacjentów, bo już dawno wyczerpały limity. Bez opieki zostają więc mieszkańcy wsi, w których ostatni lekarz albo odszedł na emeryturę, albo zmarł, a nie ma chętnych, by go zastąpić. Problem się pogłębia, bo na wsiach pracują przede wszystkim lekarze-emeryci, a zasypanie luki pokoleniowej zajmie lata.

13.09.2022

Prywatne przychodnie zadłużone, ale trochę mniej niż rok temu

Finansowanie zdrowia

Zadłużenie prywatnych placówek medycznych wynosi 162 mln zł – rok temu było to niemal 209 mln zł. Największe problemy finansowe dotykają specjalistycznych gabinetów lekarskich. Placówki te mają blisko 55 mln zł zaległości – podaje raport Krajowy Rejestr Długów. W opinii ekspertów, poziom zadłużenia może być zwiastunem kłopotów sektora prywatnego.  

11.09.2022

Pediatra pilnie poszukiwany, a zachęt do specjalizacji brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

System ochrony zdrowia nie zabezpiecza dostatecznie potrzeb najmłodszych pacjentów. Będzie gorzej, bo brakuje kadr, a w najbliższych latach na emeryturę przejdzie blisko 3 tys. pediatrów. W tym czasie tę specjalizację skończy zaledwie 2,2 tys. lekarzy. Pediatria jest trudna, wymaga szerokiej wiedzy, zdolności interpersonalnych, konieczne jest więc wprowadzenie zachęt - mówią eksperci. 

10.09.2022

Pakulski: Rząd nie ma planu ratowania szpitali przed zapaścią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Brakuje mi gwarancji rządowych, że podmioty medyczne nie będą objęte ograniczeniami dotyczącymi dostarczania energii w każdej postaci. Uważam niestety, że może do tego dojść. Dlatego grozi nam całkowita destabilizacja finansowa placówek ochrony zdrowia na skutek zbiegających się negatywnych czynników ekonomicznych, w tym galopującej inflacji.

09.09.2022

Drogie leki na choroby rzadkie mogą wypaść z refundacji

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Minister zdrowia będzie musiał odmówić finansowania leku z budżetu państwa, jeśli koszt uzyskania roku życia dzięki terapii przekroczy około 240 tys. zł. To pomysł resortu, by zahamować „nieetyczne żądania cenowe koncernów farmaceutycznych”. Z danych NFZ wynika, że jeśli te przepisy wejdą w życie, z refundacji wypadnie sześć leków w sześciu programach lekowych.

08.09.2022

Więcej z kieszeni pacjenta, mniej z budżetu NFZ – nowy plan na refundację leków

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Z puli leków refundowanych wypadnie część droższych zamienników i pacjenci będą musieli płacić za nie 100 proc. ceny – to tylko jedna z konsekwencji zmian proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt krytykują organizacje pacjentów, a producenci leków, hurtownicy i aptekarze właśnie zaapelowali do ministra zdrowia o wstrzymanie prac nad nim.

07.09.2022

Będzie nowy regulamin płac dla pracowników Narodowego Instytutu Onkologii

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie odwołano operacje, ponieważ do pracy nie przyszły instrumentariuszki. Szef NIO prof. Jan Walewski zadeklarował, że jest w trakcie przygotowywania nowego regulaminu płacowego dla pracowników Instytutu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia z kolei, że monitoruje sytuację w tej placówce.

06.09.2022

Kryzys podwyżkowy narasta, a rząd łata przepisy o kwalifikacjach pielęgniarek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Stanowiska kierownicze w szpitalach będą mogły zajmować wyłącznie pielęgniarki z wysokimi kwalifikacjami. W tym kierunku idą zmiany, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami pielęgniarek. Dzięki doprecyzowaniu przepisów pielęgniarki i położne mają otrzymywać wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej ich wykształceniu. 

06.09.2022

Porozumienie Zielonogórskie zawiadamia UOKiK o monopolistycznych praktykach NFZ

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) zrzeszające przychodnie POZ złożyło zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej w stosunku do świadczeniodawców do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem zarządu federacji PZ, działania Funduszu grożą ryzykiem rozwiązania umów i brakiem dostępu pacjentów do świadczeń.

05.09.2022

Zero złotych - tyle w tym roku Fundusz Medyczny zainwestuje w szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ogłoszony w styczniu konkurs na realizację projektów w szpitalach pediatrycznych nie został rozstrzygnięty. Nie ma z kolei jeszcze naboru projektów na modernizację podmiotów leczniczych. W sumie to 457 milionów złotych, które czekają na koncie Funduszu Medycznego. Wiadomo już, że w tym roku nie zostanie wydana ani złotówka z tej kwoty, co przyznał wiceminister zdrowia.

03.09.2022

Amalgamat znika z gabinetów, ale niekoniecznie z zębów pacjentów

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze dentyści nie będą już zakładać plomb amalgamatowych. Jednak o wymianie wypełnienia na białe, estetyczne będą decydować względy medyczne. Nie ma mowy o zastępowaniu "metalowych" plomb na życzenie pacjenta. Chodzi bowiem o wydatkowanie środków publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że odejście od amalgamatu będzie kosztować 21 mln zł.

01.09.2022

Król-Całkowska: Do wykonywania niszowych specjalności medycznych niezbędny będzie certyfikat

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty może wykonywać zabiegi z zakresu na przykład tzw. medycyny estetycznej, o ile posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Jest jednak pytanie, gdzie lekarz powinien odbywać kursy lub szkolenia z tej dziedziny? Uzyskanie certyfikatu umiejętności zawodowej jest jednak niezbędne w tym przypadku.

01.09.2022

Resort zdrowia nie doszacował reformy leczenia pacjentów w POZ

Pacjent Finansowanie zdrowia

Koszt wprowadzenia dodatkowych badań i konsultacji do podstawowej opieki zdrowotnej będzie wyższy niż założyło Ministerstwo Zdrowia. Sygnały płynące od lekarzy POZ, że 900 mln zł na 3,2 mln pacjentów w budżecie powierzonym to za mało, potwierdził ekspert kliniczny w rekomendacji przygotowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Powody, które wymienia, to: powszechny kryzys kadrowy i wyceny badań poniżej cen rynkowych.

31.08.2022

Premier: W przyszłym roku wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 6 proc. PKB

Finansowanie zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że w 2023 roku wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB. - Osiągniemy cel, nawet go przekraczając na poziomie około 6,2-6,3 proc. - dodał szef rządu prezentując przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej.

30.08.2022

Zmiany dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z pierwszym sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące dofinansowania kosztów podróży i noclegu w trakcie trwania staży specjalizacyjnych lekarzy. Zakres dofinansowania obejmuje koszty podróży (bilety bądź podróż samochodem prywatnym), a także nocleg, jeżeli staż realizowany jest, co najmniej 50 km od miejsca zamieszkania.

29.08.2022

Kuracjusze na wymagany w sanatoriach standard jeszcze poczekają

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe dostały kolejny rok na przystosowanie się do wymogów określonych przez ministra zdrowia. Przeszkodą najpierw była pandemia koronawirusa, a teraz inflacja. W dodatku przepisy zdążyły się już zestarzeć. Prawdopodobnie zostaną więc zmienione zanim wejdą w życie. Choć i to nie jest pewne, bo nowe rekomendacje od dawna są już gotowe.

29.08.2022

Najpierw rehabilitacja ręki, a potem nogi - na NFZ w tym samym czasie się nie da

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli pacjent ma dwa skierowania na rehabilitację, to musi zakończyć zabiegi na pierwsze schorzenie, żeby móc stanąć w kolejce po zabiegi na drugą dolegliwość. To znacznie wydłuża czas oczekiwania na świadczenie rehabilitacyjne, który i tak liczony jest w miesiącach. NFZ potwierdza taki stan rzeczy i nie planuje zmian w tym zakresie.

27.08.2022

Refundację leku można uzależnić od wieku pacjenta - decydują badania i koszty

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Państwo może ograniczać dostęp do refundacji leków ze względu na wiek, jak w przypadku głośnej obecnie, bardzo drogiej terapii genowej SMA i nie łamać przy tym Konstytucji. Co więcej, zgodnie z prawem o dostępie do bezpłatnego leczenia może przesądzić to, ile będzie kosztował rok życia pacjenta zyskany dzięki terapii. To, że z badań wynika, że stosowanie leku jest wskazane, nie wystarcza.

26.08.2022