Pakulski: Wzrost liczby studentów medycyny nie rozwiązuje problemu braku lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ogromne braki kadrowe wśród lekarzy powodują, że pogarsza się dostępność do świadczeń, coraz dłużej trzeba czekać na wizytę albo szukać pomocy medycznej w odległej często miejscowości. Efektem zaniedbania problemów systemu opieki zdrowotnej jest też praktyczna prywatyzacja świadczeń. Lekarze odchodzą z nieprzyjaznego i przeciążonego publicznego systemu do udzielania usług prywatnych.

15.11.2022

Skóbel: W wielu szpitalach zwiększenie wyceny świadczeń nie wystarczyło na wypłatę podwyżek płac

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Są podmioty, które zyskały na zmianie cen, ale są i takie, dla których wycena świadczeń okazała się skrajnie niekorzystna. Ministerstwo Zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Narodowy Fundusz Zdrowia próbują przerzucić odpowiedzialność za powstałą sytuację na dyrektorów szpitali, a brakuje refleksji, czy nie został popełniony błąd - uważa Bernadeta Skóbel radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

10.11.2022

Rząd szykuje "pocovidowe" wsparcie dla placówek medycznych

Finansowanie zdrowia

Wsparcie jednostek systemu ochrony zdrowia po okresie wzmożonych działań związanych z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19 - to cel zmian, jakie przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projektowane przepisy zakładają także optymalizację wydawania środków publicznych na ochronę zdrowia.

08.11.2022

Listopadowa lista refundacyjna z ważnymi zmianami

Finansowanie zdrowia Farmacja

Listopadowa lista refundacyjna obfituje w wiele zmian – zyskali pacjenci onkologiczni i ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. stwardnienie rozsiane). M.in. od 1 listopada zaczęła obowiązywać refundacja trzech nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu raka piersi. W sporej ilości leków obniżone zostały ceny bądź dopłaty pacjenta.

07.11.2022

NFZ finansuje implanty słuchowe, ale awaria wyłącza pacjenta na lata

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie zaburzeń słuchu za pomocą kosztownych wszczepialnych protez. Jednak, gdy już po gwarancji procesor dźwięku w implancie słuchowym zepsuje się, dorośli pacjenci czekają kilka lat na jego wymianę. Są stawiani pod ścianą, bo bez sprawnego urządzenia tracą możliwość komunikowania się. Naprawiają więc procesor, jeśli mają taką możliwość, na swój koszt.

07.11.2022

Będzie kontynuacja Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030. Program stawia na opiekę środowiskową i trzy poziomy referencyjne w modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także na edukację i monitoring skuteczności programu.

02.11.2022

Od 1 listopada refundacja nowego leczenia AZS - skorzystają dzieci i młodzież

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowoczesne i skuteczne terapie dla pacjentów z postacią ciężkiego atopowego zapalenia skóry (AZS) od 1 listopada wchodzą na listę refundacyjną. Leczenie otrzymają dzieci i młodzież, którzy są szczególnie narażeni na problemy psychiczne związane z objawami tej choroby. Do tej pory w Polsce był dostępny wyłącznie jeden lek, z którego mogli skorzystać jedynie pacjenci dorośli.

01.11.2022

Są korekty, ale NFZ nie znika z procesu akredytacji podmiotu leczniczego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Akredytacja powinna być prowadzona i udzielana przez pomiot niezależny od płatnika, czyli od Narodowego Funduszu Zdrowia - to postulat szpitali zgłaszany podczas konsultacji projektu tzw. ustawy o jakości. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że uwagę tę uwzględniło. W projekcie rzeczywiście są zmiany, ale rola Funduszu - także po zmianach - wciąż jest znacząca, bo to NFZ ma przeprowadzać ocenę podmiotu leczniczego.

21.10.2022

UOKiK: 4 mln zł kary dla Polskiej Grupy Farmaceutycznej za opóźnianie płatności

Finansowanie zdrowia Farmacja

Polska Grupa Farmaceutyczna nadmiernie opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - wykazało postępowanie przeprowadzone przez prezesa UOKiK. Za opóźnianie płatności prezes Urzędu nałożył na spółkę ponad 4 mln zł kary. Przedmiotem działalności ukaranego przedsiębiorcy jest hurtowa sprzedaż leków i wyrobów farmaceutycznych.

19.10.2022

Projekt e-Gabinet+ na komputery dla POZ - jest już 76 umów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce wyposażyć placówki POZ w sprzęt komputerowy oraz udostępnić im aplikację e-Gabinet+, która ułatwia obsługę pacjentów i raportowanie do NFZ. Nabór do projektu e-Gabinet+ jest otwarty. Aby skorzystać ze wsparcia nie jest wymagany wkład własny. Dotąd umowy na wsparcie gabinetu podpisało 76 placówek.

17.10.2022

Szpitale będą musiały zadbać o cyberbezpieczeństwo - szykuje się zmiana przepisów

Finansowanie zdrowia RODO

System ochrony zdrowia stanie się częścią krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, co oznacza nowe obowiązki dla szpitali. Uczestnicy niedawnej konferencji „Zmiany w ochronie zdrowia 2022 r.” zgadzali się, że obecnie dane w szpitalach nie są dostatecznie chronione. Ich zdaniem wyzwaniem już teraz jest brak specjalistów IT, przeszkolenie personelu i finansowanie.

10.10.2022

Organizacje pacjentów apelują o poprawę systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi

Pacjent Finansowanie zdrowia

Skuteczniejsze badania przesiewowe, wskazanie ośrodków osiągających najlepsze wyniki w leczeniu, egzekucja wymogów dotyczących ośrodków chirurgii w radykalnym leczeniu oraz szybkie aktualizowanie listy leków refundowanych – to postulaty organizacji pacjentów, które podpisały wspólny apel dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi. Dokument został przekazany do Ministerstwa Zdrowia.

08.10.2022

Blokowanie fuzji szpitali niekonstytucyjnymi "wrzutkami" do ustawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Podmioty tworzące szpitale, które są w długach, szukają sposobów na obniżenie kosztów. Dlatego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowił połączyć dwa swoje szpitale. Możliwość tę chcą zablokować posłowie PiS za pomocą "legislacyjnej wrzutki" wprowadzonej do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Senat "wrzutki" chciał z ustawy usunąć, jednak Sejm się na to nie zgodził.

07.10.2022

Ponad 3 mld zł na projekty inwestycyjne pediatrii z Funduszu Medycznego - są wyniki konkursu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Fundusz Medyczny wesprze 14 projektów inwestycyjnych w pediatrii. Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski na wspólnej konferencji prasowej w poniedziałek ogłosili wyniki konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego. Poinformowali, że finansowanie zwiększono z 2 mld zł do 3,15 mld zł.

03.10.2022

Gospodarstwa domowe wydały 30 mld zł na zdrowie w 2020 r. - wynika z danych GUS

Finansowanie zdrowia

Wydatki prywatne na ochronę zdrowia w 2020 r. wyniosły ponad 42 mld zł, w tym bezpośrednie wydatki gospodarstw domowych to blisko 30 mld zł - wynika z Narodowego Rachunku Zdrowia za 2020 r. opublikowanego przez prezesa GUS. W sumie wydatki bieżące na ochronę zdrowia, czyli i publiczne, i prywatne to blisko 152 mld zł.

01.10.2022

Naprawę szpitali sfinansuje Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w najbliższych dniach ma przedstawić nowy projekt ustawy dotyczący modernizacji szpitalnictwa. Placówki nie zostaną podzielone na kategorie: A-D, ale na klasy I-IV. Plany naprawcze będą finansowane z Funduszu Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa. Zmienić mają się także zasady kwalifikowania do sieci szpitali: włączane do sieci będą poszczególne profile.

30.09.2022

Dr Gałązka-Sobotka: Nie stać nas na nieefektywność w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Musimy zrozumieć, że zasoby w ochronie zdrowia są mocno okrojone, zatem efektywne gospodarowanie nimi jest naszą powinnością. W obecnych warunkach gospodarczych nie stać nas na utrzymywanie oddziałów szpitalnych, w których incydentalnie udziela się specjalistycznych świadczeń - mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

29.09.2022

Minister daje szpitalom pieniądze na podwyżki, ale pod warunkiem restrukturyzacji

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jest decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że do szpitali, które w związku z podwyżkami płac mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu, trafią dodatkowe pieniądze. W zamian szpitale, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji opracują swoisty "plan naprawczy”, pozwalający bilansować się na przyszłość. Ministerstwo udzielenie pomocy już od września uzależnia od wyznaczenia głównych kierunków działań.

23.09.2022

Wsparcie dla psychiatrii dziecięcej z poślizgiem - rozstrzygnięcie konkursu dopiero w 2023 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło z opracowaniem zasad naboru wniosków do programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023. Resort planuje ogłosić konkurs dopiero w listopadzie tego roku, a więc jego rozstrzygnięcie będzie możliwe najwcześniej w 2023 r. Dlatego konieczna jest zmiana uchwały i przesunięcie finansowania na przyszły rok.

22.09.2022

Analiza: Nakłady na zdrowie w 2023 r. będą niższe, bo zjada je inflacja

Finansowanie zdrowia

W ujęciu nominalnym wydatki na zdrowie zwiększają się, ale w praktyce nie nadążają za jeszcze szybciej rosnącym produktem krajowym brutto w cenach bieżących – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). W efekcie nakłady na ochronę zdrowia w porównaniu z PKB obniżą się w 2023 roku w stosunku do poprzedniego roku, niezależnie od tego, jaką przyjmiemy metodę liczenia wskaźnika wydatków.

18.09.2022