Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w zespole trójstronnym

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.

22.11.2021

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.

18.11.2021

Przywileje dla ratowników medycznych: dodatek wyjazdowy i prawo do wykonywania szczepień

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W środę Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma m.in. wprowadzi ważne zmiany dla ratowników medycznych. Jedna z nich to dodatek wyjazdowy dla tych jeżdżących w karetkach, ale także tych z pogotowia lotniczego, przysługujący z mocą wsteczną od października. Ponadto wszyscy ratownicy będą mogli wykonywać szczepienia obowiązkowe.

18.11.2021

Szpitali nie będzie stać na wdrożenie ustawy o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W projekcie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie są wskazane źródła finansowania wdrożenia nowych procedur czy badań satysfakcji pacjentów – alarmują szpitale. To zaś rodzi niebezpieczeństwo, że jakość będzie, ale kosztem pacjentów. Dlatego samorządy i organizacje pracodawców apelują o pieniądze na ten cel.

15.11.2021

Wizyty dorosłych u specjalisty z większą wyceną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do konsultacji publicznych trafił projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczący wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Jest propozycja wyższego wskaźnika przy rozliczaniu za pierwszą wizytę u wybranych specjalistów. Uwagi do projektu można zgłaszać do 12 listopada.

10.11.2021

Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej przedłużony o rok

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyjetej we wtorek uchwale Rada Ministrów przedłużyła o rok Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, a także zwiększyła środki na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, to jest o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. Program jest realizowany od 10 lat.

09.11.2021

Nowak już będzie prezesem NFZ, nie pełniącym obowiązki

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Filipa Nowaka na stanowisko prezesa NFZ, a minister zdrowia oficjalnie powołał go na to stanowisko. Nowak był pełniącym obowiązki prezesa od 26 sierpnia 2020 roku, od kiedy Adam Niedzielski przestał szefować NFZ i został ministrem zdrowia.

09.11.2021

Lekarskie "Primum non nocere" ze strachu traci swoją moc

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

To, że ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uchylający przesłankę wad letalnych przy legalnej aborcji spowoduje efekt mrożący wśród lekarzy, wiadomo było od początku. Wskazywali na to też prawnicy i obrońcy praw człowieka apelując, by trudnego kompromisu nie ruszać. Ale zaczęło się już wcześniej, pierwszym wyłomem było inne orzeczenie TK, dotyczące klauzuli sumienia. A te dwie kwestie pacjentom raczej nie służą.

09.11.2021

Jakość w ochronie zdrowia będzie, ale tylko na papierze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W najnowszej wersji projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta są jedynie dwie istotne merytorycznie zmiany. Po pierwsze, akredytacji szpitali będzie udzielał minister zdrowia, a nie prezes NFZ. Po drugie, pacjenci będą mogli zgłaszać zdarzenia niepożądane do rzecznika praw pacjenta. Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło większości uwag, nie ma więc szans na poprawę efektywności leczenia.

09.11.2021

Zakup nowych łóżek szpitalnych to konieczność

Finansowanie zdrowia

Jak podaje resort zdrowia w założeniach projektu uchwały Rady Ministrów o ustanowieniu „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” – ponad połowa łóżek w polskich szpitalach ma więcej niż kilkanaście lat, i nie spełnia swoich funkcji. Na wymianę łóżek rząd chce przeznaczyć 250 mln zł z Funduszu Medycznego. Przetarg odbędzie się w przyszłym roku.

08.11.2021

Najwyższe podwyżki dla niektórych lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz diagnostów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 1 lipca 2022 roku wzrosną minimalne pensje w ochronie zdrowia. Z porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego wynika, że zmiany w tabeli wynagrodzeń będą duże. Najbardziej zyskają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji i pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Nie ma jednak pewności, że na podwyżkach medyków, zyskają pacjenci.

08.11.2021

Zmieniają się zasady przyznawania dodatku covidowego dla medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Obowiązujące od 1 listopada zasady przyznawania dodatku covidowego mają być bardziej przejrzyste, co ma ułatwić kierownikom placówek decyzję, kto jest do niego uprawniony. Personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

04.11.2021

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do uzgodnień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych - to cel skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

30.10.2021

Fundusz Medyczny zamiast pomagać, szkodzi pacjentom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. W tym roku wydano zaledwie ok. 200 mln zł, choć planowano 1,8 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że te pieniądze nie przepadną. Eksperci podkreślają, że gdyby trafiły do NFZ, pacjenci by z nich skorzystali. Tymczasem czekają „zamrożone”, choć potrzeby ochrony zdrowia są ogromne.

27.10.2021

Protest medyków przedstawił swoje porozumienie. Chcą podwyżek, ale stopniowo

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

To nie jest porozumienie, ale niezrozumienie przez rządzących - mówią medycy. Tak oceniają przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia porozumienie, zakładające dodatkowych prawie 6 mld zł na wzrost wynagrodzeń minimalnych. Dlatego przedstawili własny projekt porozumienia, w którym podwyżki rozłożyli na dwa lata. Protest medyków trwa od 11 września. Ich postulaty mają kosztować 100 mld zł.

15.10.2021

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy budżetowej na 2021 r. zwiększającą dotację dla NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sejm głosował w czwartek nad uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021. Senat zaproponował do niej jedną poprawkę, zwiększającą kwotę dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,3 mld zł, kosztem wydatków majątkowych przewidzianych na obronę narodową. Posłowie byli jednak innego zdania i poprawkę odrzucili.

14.10.2021

Będą zmiany w ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmienią się m.in. zasady zwiększania zobowiązań NFZ, a także te dotyczące ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Dzięki temu podmiot należność za grudzień ma otrzymać w tym miesiącu, a nie po rozliczeniu w styczniu.

11.10.2021

Szpitale z długami czeka restrukturyzacja, a powiatowe – przekształcenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wszystko wskazuje, że w projekcie ustawy o restrukturyzacji o kategorii szpitali będą decydować głównie kryteria finansowe. Dopiero później dojdą kryteria jakościowe. Pewne jest, że szpitale powiatowe czeka proces przekształcania oddziałów położniczych i pediatrycznych w oddziały opieki długoterminowej. Takie zmiany zapowiada Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

11.10.2021

Wojewodowie mają przejąć stacje ratownictwa medycznego - lepiej być nie musi

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Mimo podpisanego porozumienia z ministrem w niektórych województwach ratownicy wypowiedzieli umowy, brakuje obsad karetek. Tak jest m.in. na Mazowszu, w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim. Minister problem w kilku województwach chce rozwiązać przez pełne upaństwowienie ratownictwa, czyli podporządkowanie rządowi. To może się jednak nie udać.

06.10.2021

Warszawski Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus będzie rozbudowany

Finansowanie zdrowia

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Podniesienie jakości i dostępności świadczeń medycznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus”. W latach 2022-26 na modernizację placówki budżet państwa przeznaczy 530 milionów złotych.

05.10.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski