Ogólnopolska Federacja Onkologiczna przypomina, że Fundusz Medyczny powstał dla zapewnienia dodatkowego finansowania systemu ochrony zdrowia, w szczególności dla pacjentów onkologicznych, pediatrycznych oraz chorych zmagających się z chorobami rzadkimi.

– Niestety przygotowane przepisy nie zrealizowały tego celu, bowiem określenie jako źródła finansowania środków pozostających w dyspozycji ministra zdrowia oznaczało, że każdy złoty w Funduszu Medycznym obniża wartość środków trafiających do płatnika publicznego (NFZ). Co więcej, od kilku lat opinia publiczna jest informowana o niewykorzystaniu środków z Funduszu Medycznego – stwierdza w swoim piśmie Dorota Korycińska, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Zobacz w LEX: Fundusz Medyczny - organizacja i zasady gospodarki finansowej >

OFO wnioskuje o przekazanie niewykorzystanych pieniędzy do Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Jesteśmy wyjątkowo zaniepokojeni sytuacją finansową Narodowego Funduszu Zdrowia. Przekazanie płatnikowi publicznemu środków wydaje się niezbędne dla zapewnienia ciągłości finansowania świadczeń oraz uniknięcia ograniczenia dostępu do opieki. Wydaje się zasadne rozważenie niezwłocznego skierowania niewykorzystanych środków z Funduszu Medycznego do Narodowego Funduszu Zdrowia – stwierdza Dorota Korycińska.

Czytaj także: Samorząd lekarski mówi o zapaści polskiego szpitalnictwa, apeluje o sfinansowanie świadczeń

Na co pójdą pieniądze z Funduszu Medycznego?

Na koniec tego roku na koncie FM będzie około 6,5 mld zł. Jak wyjaśnia MZ, środki niewykorzystane w danym roku przechodzą do puli w latach kolejnych. Nie zostaną jednak przekazane do NFZ. Zgodnie z ustawą Rada Ministrów na wniosek minister zdrowia może przeznaczyć pieniądze z Funduszu Medycznego na zadania związane np. z usuwaniem skutków powodzi.

Jak informuje MZ, zgodnie z projektem planu finansowego Funduszu Medycznego na 2025 r., przewidziane zostały następujące cele :

  • Subfundusz Infrastruktury Strategicznej - 1,9 mld zł;
  • Subfundusz Modernizacji Podmiotów Leczniczych - 649,1 mln zł;
  • Subfundusz Rozwoju Profilaktyki - 23,8 mln zł;
  • Subfundusz Terapeutyczno-Innowacyjny - 2,8 mld zł.

 

Czytaj także: MZ: Nadwykonania nielimitowane w szpitalach będą opłacone