Każda osoba z niepełnosprawnością, korzystająca z koncentratora tlenu lub respiratora (kod NFZ świadczenia), będzie mogła otrzymać refundację pieniężną za zużyty prąd – informuje Adam Piśko z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). Z domowej wentylacji mechanicznej korzystają pacjenci, którzy potrzebują nieinwazyjnego wspomagania oddechu respiratorem.

Czytaj także na Prawo.pl: Wycena domowej wentylacji mechanicznej jest przeszacowana i musi być obniżona

Wysokość refundacji za zużyty prąd

Wysokość refundacji to 100 zł miesięcznie, a wnioskować o nią będzie można raz na kwartał. BON podaje przykład - w październiku będzie można zgłosić się drogą elektroniczną przez system SOW o dofinansowanie za lipiec, sierpień i wrzesień. W sumie będzie to 300 zł. - Procedura jest bardzo uproszczona i opierać się będzie na prostym sprawdzeniu rejestrów NFZ usługi wentylacji domowej – dodaje BON.

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci chcą uregulowania dostępu do wentylacji domowej

Bywa czasami tak, że osoby, które są wentylowane w domu, ograniczają leczenie, aby zmniejszyć rachunki za prąd. To z kolei odbija się niekorzystnie na ich zdrowiu i może prowadzić do większych kosztów hospitalizacji.

BON nie podało na razie, od kiedy będzie można wnioskować o refundację opłaty za prąd. Koszt programu w tym roku wyniesie 16 mln zł.