Recepta elektroniczna jest elektronicznym dokumentem, a konkretnie - czterocyfrowym kodem, który pacjent otrzymuje SMS-em lub e-mailem (w zależności od wybranego kanału komunikacji w Internetowym Koncie Pacjenta) i który zastąpił tradycyjną, papierową receptę.

Od 8 stycznia 2020 r. papierowa recepta może zostać wystawiana tylko w ściśle określonych przypadkach, w tym m.in.:

  1. w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego umożliwiającego wystawienie e-recepty,
  2. recepty transgranicznej,
  3. recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości lub
  4. recepty wystawionej na nazwisko osoby wystawiającej lub członka jej rodziny,

przy czym – recepty na produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe – mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej.

 

E-recepta ważna przez 30 dni

Jeżeli na e-recepcie nie oznaczono terminu realizacji recepty – co do zasady – można ją zrealizować w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia. Jeżeli jednak lekarz zaznaczył na recepcie, że można ją zrealizować od konkretnej daty (poprzez zamieszczenie dopisku: „data realizacji od dnia …”) – 30-dniowy termin na realizację recepty, biegnie od tej daty (a nie od daty wystawienia recepty). Rozwiązanie takie jest często praktykowane przez lekarzy w przypadku przepisywania leków na choroby przewlekłe.

Wyjątkami od powyższych zasad są recepty na leki, dla których termin ważności został z góry określony, tj.:

  1. antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego – w przypadku których termin realizacji recepty nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie „daty realizacji od dnia”,
  2. preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta – w przypadku których termin realizacji recepty nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia oraz
  3. produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego – w przypadku których termin realizacji recepty nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia.

Określone powyżej terminy realizacji recept, mogą zostać wydłużone przez ministra zdrowia w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego  albo stanu epidemii – nie więcej jednak niż o 150 dni.

Brak terminu ważności na e-recepcie nie oznacza, że jest ona bezterminowa

Jeżeli lekarz nie zaznacza na e-recepcie terminu jej realizacji – wygaśnie ona po 30 dniach od dnia jej wystawienia lub wskazanej przez lekarza daty, od której recepta może być realizowana. Nie każdy jest tego świadomy, dlatego brak określenia na recepcie terminu jej ważności, bywa przez pacjentów mylnie interpretowany jako bezterminowość recepty.

W powyższej kwestii, pojawiały się postulaty, aby na wszystkich receptach, wpisywana była końcowa data realizacji recepty, aby pacjent wiedział, do kiedy może wykupić lek.  Na dzień dzisiejszy – wnioski te nie zostały uwzględnione przez ustawodawcę, dlatego w gestii pacjentów pozostaje znajomość powyższych zasad i pilnowanie realizacji recept przed upływem terminów ich ważności.

E-recepta ważna przez 365 dni

E-recepta może być również ważna przez 1 rok (365 dni). Taką e-receptę otrzymają przede wszystkim pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Roczny termin ważności recepty nie może zostać zastrzeżony przez lekarza w przypadku recept na antybiotyki, preparaty immunologiczne oraz produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy.

Co istotne – realizację e-recepty wystawionej na 365 dni, powinno się rozpocząć nie później niż w terminie 30 dni od dnia jej wystawienia albo naniesionej na recepcie „daty realizacji od dnia”. W przypadku wykupienia pierwszego opakowania leku po upływie 30 dni – recepta będzie realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie „daty realizacji od dnia” (czyli farmaceuta wyda proporcjonalnie mniejszą ilość leku).

Jednorazowo można wykupić lek na maksymalnie 120 dni

Ponadto – recepty rocznej nie można od razu zrealizować w całości. Jednorazowo, pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli w przybliżeniu na cztery miesiące (farmaceuta wyda ilość leku niezbędną na taki okres stosowania, z uwzględnieniem określonego na recepcie sposobu dawkowania leku).

Wyjątkiem od powyższej zasady jest wydawanie leków sprzedawanych w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie ich w ilości niezbędnej do stosowania przez 120 dni. Wówczas – dopuszcza się wydanie leku w ilości przekraczającej ilość niezbędną do stosowania przez ten okres, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie.

Po wykupieniu leku na pierwszych 120 dni, kolejna realizacja recepty również jest limitowana i może nastąpić nie wcześniej niż po upływie trzech czwartych okresu terapii, czyli po 90 dniach stosowania leku.

Czytaj także na Prawo.pl: Leki najwyżej na 120 dni - przepis dotyczy też "starych" recept