W świetle przepisów ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (art. 48 ust. 1) pacjent może otrzymać receptę na lek refundowany od osoby uprawnionej.

– Przez osobę uprawnioną należy rozumieć osobę posiadającą prawo wykonywania zawodu medycznego, która na podstawie przepisów o wykonywaniu tego zawodu, jest uprawniona do wystawiania recept. Odbywa się to zgodnie z ustawą o refundacji oraz ustawą z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne oraz zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, o których mowa w art. 38 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – wyjaśnia Andrzej Troszyński z Centrali NFZ.

 

Recepta refundowana także prywatnie

Jak dodaje, oznacza to, że np. lekarz posiada uprawnienie ustawowe do udzielania tego rodzaju świadczeń opieki zdrowotnej w ramach pracy np. w przychodni lub we własnym imieniu, tj. bez zawartej z NFZ indywidualnej umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych.

Obowiązek posiadania umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych zawartej z Funduszem został zniesiony zapisami art. 14 ust. 17 ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Zawarte przed wejściem w życie tej ustawy, umowy - mocą art. 45 ustawy nowelizującej, wygasły 31 grudnia 2016 r.

Sprawdź w LEX: Na kim spoczywa odpowiedzialność za wystawienie recepty na leki refundowane? >

 

Recepta z symbolem "S" i "Dz" nie w czasie prywatnej wizyty lekarskiej

Inna jest sytuacja, jeśli pacjent chce otrzymać receptę na darmowy lek z oznaczeniem "S" i "Dz" (seniorzy, dzieci) np. w prywatnej przychodni, bez umowy z NFZ. Wtedy nie jest to możliwe. Receptę na bezpłatne leki może przepisać wyłącznie lekarz POZ tylko w ramach wizyty opłaconej przez NFZ. 

Czytaj w LEX: Uprawnienia i zasady wystawiania recept dla pacjentów do 18 r.ż. oraz powyżej 65 r.ż. >

Czytaj także na Prawo.pl: Niektórzy seniorzy i dzieci z prawem do darmowych leków i tak za nie płacą

Od 1 września 2023 r. Prawo do bezpłatnych leków z listy ministra zdrowia mają dzieci do ukończenia 18 lat i seniorzy od 65. roku życia. Oprócz tego jest trzecia lista uprawniająca do bezpłatnych leków osoby 75+ na podstawie wcześniejszych przepisów.

Zobacz procedurę: Zasady wydawania bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych świadczeniobiorcom 75+ >

Czytaj także na Prawo.pl: Od 1 września bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+ - jest lista