Agitacja wokół lokalu wyborczego jest możliwa, ale przepisy trzeba doprecyzować

Samorząd terytorialny Wybory

Przepisy zabraniają agitacji w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. A to oznacza, że materiały wyborcze mogą pojawić się na ogrodzeniu - na przykład remizy, w której urządzono lokal wyborczy i wiszą tam także w dniu głosowania. Przepis należy poprawić.

18.04.2024

Nowo wybrany radny może być mężem zaufania w II turze wyborów samorządowych

Wybory

Funkcję męża zaufania w II turze wyborów samorządowych może pełnić osoba, która w wyborach samorządowych kandydowała na radnego i uzyskała lub nie uzyskała mandat radnego. Przepisy obowiązującego prawa nie przewidują bowiem, aby funkcji męża zaufania nie mógł pełnić radny lub osoba dopiero co wybrana na tę funkcję.

17.04.2024

Dwóch wójtów nie będzie rządzić w kwietniu w jednej gminie

Samorząd terytorialny Wybory

Wydłużenie przez PiS kadencji organów samorządu terytorialnego spowodowało bałagan w przepisach ustawy o samorządzie gminnym. Jedna regulacja wskazuje, że kadencja organów trwa do 30 kwietnia br., druga, że komisarz wyborczy zwołuje sesję rady gminy w ciągu 7 dni po ogłoszeniu wyników wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne.

15.04.2024

Wicewójt zastąpi wójta, gdy ten zostanie wybrany posłem

Samorząd terytorialny Wybory

Sejm w piątek znowelizował ustawę o samorządzie gminnym, której celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu w przypadku wyboru organu wykonawczego - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła, senatora lub europarlamentarzystę.

12.04.2024

Agitować mogą tylko te komitety, których kandydaci walczą o głosy

Samorząd terytorialny Wybory

Kampanię wyborczą przed II turą wyborów mogą prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w tym głosowaniu. I tylko one mogą pozyskiwać pieniądze. Limity wpłat od jednej osoby fizycznej na rzecz jednego komitetu wyborczego i limity wydatków komitetów nie ulegną jednak zwiększeniu.

12.04.2024

28 czerwca NSA zajmie się decyzją premiera ws. wyborów korespondencyjnych

Wybory

Ponad trzy lata temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego z 2020 r., zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych, rażąco naruszyła prawo. W wyniku skargi kasacyjnej sprawa trafiła następnie do NSA. Termin jej rozpoznania został właśnie wyznaczony na 28 czerwca br. w składzie trojga sędziów z Izby Ogólnoadministracyjnej.

09.04.2024

Wójt w wyborach przegrał sam ze sobą

Samorząd terytorialny Wybory

Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, w powiecie bielskim, nie miał kontrkandydata w wyborach. Niedzielne głosowanie miało więc charakter plebiscytu poparcia. Wójt wybory jednak przegrał. Kodeks wyborczy przewiduje, że teraz głos będzie miała rada gminy.

08.04.2024

Frekwencja w wyborach samorządowych niższa niż pięć lat temu

Wybory

50,97 proc. wyniosła frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 8.00. po przeliczeniu głosów w ponad 76 proc. obwodów do głosowania. Największa frekwencja była w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, najniższa w: opolskim, śląskim i zachodniopomorskim. W wyborach samorządowych w 2018 r. po pierwszej turze frekwencja wyniosła - 54,99 proc. głosów.

08.04.2024

Łącznie 38 przestępstw oraz 450 wykroczeń związanych z wyborami

Prawo karne Wybory

Próba przekupstwa wyborczego, agitacja wyborcza, kradzież, zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego, utrudnienie wyborów, pełnienie czynności wyborczych w stanie nietrzeźwości. Od momentu ogłoszenia ciszy wyborczej do zakończenia wyborów policja odnotowała łącznie 38 przestępstw oraz 450 wykroczeń.

07.04.2024

Jak głosuje pełnomocnik w wyborach samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

PKW przypomina, aby podczas głosowania przez pełnomocnika przekazać komisji wyborczej właściwy akt pełnomocnictwa czyli do głosowania w dniu pierwszego głosowania- 7 kwietnia. Wyborca, który udzielił...

07.04.2024

Wybieramy. ABC głosowania w wyborach samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

W wyborach samorządowych ważnym głosem jest karta, na której wstawiono znak „x” przy nazwisku jednego kandydata. Głosem nieważnym jest natomiast, co do zasady, brak wskazania jakiegokolwiek kandydata, ale też wybór więcej niż jednego nazwiska. Wyjaśniamy krok po kroku jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.

07.04.2024

W wyborach samorządowych nie można głosować gdzie się chce

Wybory

W wyborach samorządowych głos oddaje się wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania. Nie można oddać głosu w innym miejscu. Nie można zatem pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Nie można też głosować za granicą lub na statkach.

07.04.2024

Najstarszy kandydat na radnego ma 94 lata, najmłodszy wszedł w pełnoletność

Wybory

W stosunku do 2018 r. wzrosła liczba gmin, w których o kandydowanie na włodarza ubiega się tylko jeden kandydat. W 2018 r. było ich 332, teraz aż 412. Pewnych swego miejsca w radzie jest 3330 kandydatów na radnych, bo nie mają kontrkandydata. Najstarszy kandydat ma 94 lata i chce zostać radnym Lęborka.

05.04.2024

Czy radny w gminie musi być „miejscowy”?

Samorząd terytorialny Wybory

Kodeks wyborczy posługuje się instytucją stałego zamieszkiwania jako jedną z przesłanek determinującą możliwość kandydowania do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, a później sprawowania tej funkcji. Czy w dobie coraz większej mobilności, wykorzystania technologii we wzajemnej komunikacji utrzymywanie tej przesłanki ma nadal sens - zastanawia się Dariusz Lasocki, radca prawny.

05.04.2024

Kandydaci na burmistrzów i wójtów to 50-latkowie

Samorząd terytorialny Wybory

Statystyczny kandydat w wyborach samorządowych, które odbędą się już w niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., jest mężczyzną w średnim wieku, legitymującym się wyższym wykształceniem i nie należącym do partii politycznej – to wynik opracowania sporządzonego przez Fundację im. Batorego. O urzędy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ubiegają się ludzie w wieku około 50 lat niezależnie od płci.

04.04.2024

Kandydat na radnego wyda więcej na agitację wyborczą

Samorząd terytorialny Wybory

Od 87,37 zł do 524, 22 zł wzrosły od 4 kwietnia 2024. limity wydatków na jeden mandat radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Taka zmiana wynika z rozporządzenia Ministerstwo Finansów, które zostało publikowane już w Dzienniku Ustaw.

04.04.2024

TK: Polecenia premiera w sprawie organizacji wyborów kopertowych - rozprawa przełożona do 17 kwietnia

Wymiar sprawiedliwości Wybory Koronawirus

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny nie wyda wyroku w sprawie wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą poleceń premiera rządu w związku z przygotowaniem wyborów korespondencyjnych w 2020 r., w oparciu o przepisy "antycovidowe". Dalszy ciąg rozprawy - 17 kwietnia br. Zdaniem posłów zaskarżone przepisy ograniczają skuteczność działań prezesa Rady Ministrów, przez co naruszają konstytucyjną zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, a także zasady pewności i bezpieczeństwa prawnego.

04.04.2024

RPO apeluje o wybory dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Wybory Niepelnosprawność

Przed wyborami w 2023 roku Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oceniło dostępność 143 lokali wyborczych i jedynie w 36 nie stwierdzono żadnego uchybienia. Pomimo zmian w prawie i prac na poziomie samorządów, problem pozostaje aktualny i wciąż ma charakter systemowy. RPO apeluje przed kolejnymi wyborami do samorządów, aby skorzystały z przygotowanych rekomendacji i umożliwiły tej grupie obywateli udział w wyborach.

04.04.2024

Na wybory można przyjść nawet czterokrotnie

Wybory

Nie ma przeszkód prawnych, aby wyborca nawet cztery razy pojawił się w dniu wyborów w lokalu wyborczym i osobno głosował w wyborach na wójta, do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku. Może też pobrać tylko jedną, wybraną kartę do głosowania. Ale gdy już pobierze wszystkie, jednej z nich nie może komisji zwrócić.

04.04.2024

Ruszyła wyborcza rejestracja w Bazie Mężów Zaufania

Samorząd terytorialny Wybory

Pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą powinni zarejestrować w Bazie Mężów Zaufania osoby, które podczas wyborów samorządowych będą pełnić tę funkcję. Dzięki temu mężowie zaufania dostaną dostęp do specjalnej aplikacji, przy pomocy której będą mogli przesyłać materiały dokumentujące czynności wyborcze przeprowadzone w lokalach wyborczych.

02.04.2024