Mąż zaufania powinien obserwować wybory społecznie, a nie za dietę i wolne

Samorząd terytorialny Wybory

Według Państwowej Komisji Wyborczej mężom zaufania nie powinna przysługiwać ani dieta, ani płatne zwolnienie z pracy. Zdaniem PKW, funkcja ta powinna być wyłącznie funkcją o charakterze społecznym realizowaną przez osoby, które są rzeczywiście zainteresowane obserwacją przebiegu procesu wyborczego, a nie dodatkową gratyfikacją. Przepisy wymagają zmiany. Ale są też głosy przeciwne.

12.03.2024

Prokuratorski referent chce kandydować do rady, według prokuratury nie może

Prokuratura Wybory

Młodszy referent z jednej z prokuratur postanowił kandydować do rady swojego miasta. Zwrócił się w tej sprawie do przełożonych, a ci poinformowali go, że nie mogą na to wyrazić zgody, bo stoją temu na przeszkodzie przepisy ustawy o pracownikach sądów i prokuratur - zakazujące wykonywania przez urzędnika zajęć podważających zaufanie do prokuratury. Innego zdania są związkowcy, którzy uważają, że w tym zakresie zakazu nie ma i nie trzeba prosić o zgodę.

12.03.2024

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

09.03.2024

Dziś ostatni dzień zgłoszenia kandydatów na członków komisji wyborczych

Samorząd terytorialny Wybory

Do 8 marca pełnomocnicy wyborczy mogą zgłaszać kandydatów na członków komisji wyborczych. Zgłoszenia kandydatów przyjmują urzędnicy wyborczy, właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy. Wyjaśniamy jak zostać członkiem komisji wyborczej w gminie do 20 tys. mieszkańców.

08.03.2024

Strona internetowa urzędu nie może być agitką

Samorząd terytorialny Wybory

Kodeks Wyborczy jednoznacznie zakazuje prowadzenia agitacji wyborczej w urzędach administracji rządowej i samorządu terytorialnego. Nie zakazuje wprost takiej agitacji na łamach wydawanych przez urzędy broszur, gazetek czy stron internetowych. PKW uważa jednak, że i te nośniki obejmuje zakaz prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji. Złamanie zakazu niesie ze sobą sankcję.

08.03.2024

Rząd kieruje posłów do rządzenia - to wątpliwe

Administracja publiczna Wybory

Rząd chętnie korzysta z wyrwy w ustawie ustrojowej, wprowadzonej przez PiS, która pozwoliła w większym zakresie powoływać posłów do rządzenia. W większości ministerstw jest po dwóch, a nawet trzech sekretarzy stanu. W ministerstwach i Radzie Ministrów pracuje już ponad 21 proc. posłów koalicji rządzącej. Transfer się jeszcze nie zakończył, bo tworzy się resort przemysłu. Łamie to trójpodział władzy, a władza ustawodawcza jest mniej chętna, by rozliczać rząd - wskazują prawnicy.

07.03.2024

Członek komisji wyborczej może być wybrany w drodze losowania

Samorząd terytorialny Wybory

W przypadku gdy liczba zgłoszeń dokonanych przez poszczególnych pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych przekroczy ustawowy skład obwodowej komisji wyborczej, jej członków wyłania się w drodze losowania. Procedura jest ściśle określona. Z czynności tej musi być sporządzony protokół.

02.03.2024

UODO: Zbyt szeroki zakres danych ujawnianych w oświadczeniach majątkowych budzi wątpliwości

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Mirosław Wróblewski, prezes UODO, ma zastrzeżenia do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Sejm. Proponowany obowiązek ujawniania w oświadczeniu majątkowym osoby pełniącej funkcję publiczną danych o majątku odrębnego małżonka może naruszać przepisy.

22.02.2024

Komisja nie wyda wyborcy karty do głosowania, gdy ktoś inny podpisał się na jego miejscu

Wybory

Wyborca nie otrzyma karty do głosowania, jeśli w spisie wyborców przy jego nazwisku ktoś inny podpisał się przez pomyłkę, a żaden członek komisji tego wcześniej nie zauważył. Szef PKW zapewnia, że przed najbliższymi wyborami urzędnicy wyborczy, przeprowadzający szkolenia dla obwodowych komisji wyborczych, będą zwracali szczególną uwagę na tę kwestię.

15.02.2024

Komitety wyborcze muszą mieć równy dostęp do świetlicy wiejskiej

Samorząd terytorialny Wybory

Nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń jednostki samorządu terytorialnego i podmiotów przez nie prowadzonych na spotkanie wyborcze i ekspozycję materiałów wyborczych jest możliwe i nie narusza zasad finansowania kampanii wyborczej, o ile spełnione są określone warunki.

14.02.2024

Dwie kadencje w samorządzie - nie ma zgody wśród samych wójtów

Samorząd terytorialny Wybory

Z jednej strony doświadczenie samorządowe, z drugiej - często betonowanie lokalnych układów w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym dla wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wygrana w wyborach będzie ostatnią kadencją u steru rządów. Organizacje samorządowe domagają się zniesienia dwukadencyjności, ale wśród samych samorządowców nie brak głosów, że dwie kadencje wystarczą, aby się wykazać.

14.02.2024

Trudno ujawnić majątek partnerki, o którym się nie wie

Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna

Samorządowcy i eksperci krytykują poselskie propozycje dotyczące ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku odrębnego małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Twierdzą, że zaproponowane przepisy są niezgodne z prawem, w praktyce mogą być niewykonalne, a na pewno nie zwiększą transparentności w życiu publicznym.

12.02.2024

PKW zarejestrowała już 13 komitetów wyborczych w wyborach samorządowych

Wybory

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewicy oraz Polexit, to niektóre z kolejnych zarejestrowanych przez PKW komitetów w wyborach samorządowych. Łącznie do tej pory zarejestrowano 13 komitetów, czterem odmówiono rejestracji. Partie polityczne i koalicje partii zawiadamiają o utworzeniu komitetu wyborczego Państwową Komisję Wyborczą. Mają na to czas do 12 lutego.

11.02.2024

Wyborca nie dostał karty do głosowania, bo w spisie wyborców omyłkowo podpisał się ktoś inny

Wybory

Komisja wyborcza odmówiła wydania kart wyborczych obywatelowi, który chciał zagłosować. Okazało się, że w rubryce na potwierdzenie ich odbioru przy jego nazwisku podpis omyłkowo złożyła inna osoba, a przepisy nie wskazują, co obwodowa komisja powinna zrobić, gdy ma wiedzę, że podpis był wynikiem omyłki. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

09.02.2024

Kto zapłaci za profrekwencyjne obiecanki polityków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Wybory

Do gminy wciąż nie dotarły obiecane przez poprzedni rząd pieniądze z programów profrekwencyjnych - m.in. dla klubów sportowych, kół gospodyń wiejskich czy działania obywatelskie. Do wygranej „Bitwy o remizy” niektóre muszą dołożyć... połowę pieniędzy z własnych budżetów. Te przedwyborcze obietnice były składane bez podstaw prawnych i zabezpieczenia środków na ten cel - wskazują samorządowcy.

06.02.2024

Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

25.01.2024

Komitet wyborczy mogą utworzyć także organizacje oraz wyborcy

Samorząd terytorialny Wybory

Kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta i na radnego musi zgłosić komitet wyborczy, który mogą utworzyć partie polityczne i koalicje partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz wyborcy. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego mają czas do 12 lutego. Wyjaśniamy, jak założyć i zarejestrować komitet wyborczy.

24.01.2024

Prezydent Andrzej Duda wyklucza zarządzenie przedterminowych wyborów

Wybory

Prezydent Andrzej Duda zaprzeczył spekulacjom, że rozważa możliwość zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu i przedterminowych wyborów. Stwierdził, że ma nadzieje, że będzie mógł spokojnie podpisać budżet, o ile będzie zgodny z konstytucją. Zapewnił, że to będzie jedyny aspekt, pod jakim będziemy oceniał ustawę.

18.01.2024

Premier podał termin wyborów samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

7 kwietnia to termin wyborów samorządowych - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyłaby się 21 kwietnia. Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że wybory samorządowe muszą odbyć się między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

15.01.2024

TSUE: Obywatelstwo nie jest potrzebne, by zostać członkiem partii

Wybory Prawo europejskie

Odmawiając obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami Polski i Czech, ale mają miejsce zamieszkania na terytorium tych państw, prawa do bycia członkiem partii politycznej, owe państwa członkowskie naruszyły prawo Unii w dziedzinie praw wyborczych. Do takiego doszedł właśnie rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

12.01.2024