Wybieramy. ABC głosowania w wyborach do Parlamentu i w referendum

Wybory

Zarówno w wyborach do Sejmu, jak i Senatu, ważnym głosem jest karta, na której wstawiono znak „x” przy nazwisku dokładnie jednego kandydata. Głosem nieważnym jest natomiast, co do zasady, brak wskazania jakiegokolwiek kandydata, ale też wybór więcej niż jednego nazwiska. Ważność referendum liczona jest od kart wrzuconych do urny. Przedstawiamy najważniejsze informacje związane z wyborami.

15.10.2023

Cisza wyborcza potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę

Wybory

O północy zakończyła się kampania wyborcza i kampania referendalna. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania w niedzielę, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie: zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej. Nie wolno podawać wyników sondaży, także tych przedwyborczych.

14.10.2023

PKW: Ponad 29 mln Polaków uprawnionych do głosowania

Wybory

Wyborców uprawnionych do głosowania jest 29 mln 91 tys. 533 osoby, z tego 12 792 osoby to liczba wyborców głosujących korespondencyjnie, a z kolei 41 314 osób to liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika. Ponadto wydano 369 757 zaświadczeń o prawie do głosowania. Liczba członków obwodowych komisji wyborczych wynosi 262 641 osób, natomiast okręgowych komisji wyborczych - 345 osób - poinformował w piątek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

13.10.2023

Nagrywanie przez mężów zaufania czynności komisji wyborczych

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Mężowie zaufania, realizując swoje uprawienia, mogą rejestrować wyłącznie czynności komisji. Niedopuszczalne jest nagrywanie na przykład spisu wyborców, czynności wykonywanych przez wyborców, w tym...

13.10.2023

Po wyjściu ze szpitala, do lokalu wyborczego warto wziąć wypis

Pacjent Zawody medyczne Wybory

Wyborcy, którzy trafią do szpitala przed dniem głosowania, a nie będzie ich w szpitalnym spisie wyborców, zostaną do niego dopisani w dniu wyborów. Osoby, które trafią do szpitala w dniu wyborów, będą mogły tam głosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z kolei osoby, które tuż przed wyborami wyszły ze szpitala, powinny wziąć do lokalu wyborczego wypis, który to potwierdzi.

13.10.2023

SN: Zbiorczy protokół komisji wyborczych nie skomplikuje wyborów

Wybory

Sąd Najwyższy uznał, że wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie liczenia głosów oddanych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie kodeksu wyborczego. Inny niż zbiorczy protokół komisji wyborczych prowadziłby do znacznych komplikacji i poważnego wydłużenia czasu ustalania wyników głosowania – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

13.10.2023

Każdy musi dochować ciszy wyborczej, z referendalną to nie takie proste

Wybory

Piątek to ostatni dzień, w którym politycy mogą zachęcać do głosowania na swoje ugrupowania - od północy do końca głosowania będzie w końcu można trochę odpocząć od natłoku informacji i sondaży przedwyborczych. Możliwe będzie natomiast prowadzenie akcji profrekwencyjnych, ale jedynie w odniesieniu do wyborów parlamentarnych. Zakazane jest zachęcanie do udziału w referendum, w którym frekwencja odgrywa kluczowe znaczenie.

13.10.2023

Głosujący korespondecyjnie nie wiedzą, co zrobić z niechcianą kartą referendalną

Wybory

Głosujący w wyborach korespondencyjnie nie wiedzą, jak postąpić z kartą referendalną, jeśli nie chcą brać udziału w referendum, aby nie złamać prawa. Tym bardziej, że oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu dotyczy wszystkich kart wyborczych, w tym referendalnej. Państwowa Komisja Wyborcza pozostawia decyzję wyborcy, ale zaznacza, że sposób postąpienia z kartą referendalną nie powinien przekraczać prawa. Wygląda jednak na to, że jest luka prawna w przepisach, a wyborca - pozostawiony sam sobie.

13.10.2023

W kampanię wyborczą zaangażowane są samorządy, urzędnicy i państwowe spółki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Potańcówki, imprezy lokalne i pikniki, zaangażowanie spółek Skarbu Państwa, wykorzystanie środków samorządowych, wreszcie zorganizowanie referendum w dniu wyborów parlamentarnych. Na znaczne nadużycia ze strony komitetów wyborczych, urzędników państwowych i samorządów w wykorzystaniu zasobów publicznych podczas kampanii wyborczej wskazuje w swoim raporcie Fundacja Odpowiedzialna Polityka.

12.10.2023

Kodeks wyborczy traktuje 60-latków jak potrzebujących wsparcia, a prawo pracy nakazuje pracę do 65 lat

Emerytury i renty Prawo pracy Wybory

Mężczyźni, którzy mają ukończone 60 lat, mają prawo – na równi z kobietami i osobami niepełnosprawnymi o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania lub pobytu do lokalu wyborczego i z powrotem. Zdaniem prawników ustawodawca z jednej strony zrównał mężczyzn z kobietami, uznając, że 60-letni mężczyzna wymaga wsparcia, by mógł wziąć udział w głosowaniu. Z drugiej nie przeszkadza mu, że ten sam mężczyzna, zgodnie z kodeksem pracy, przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat.

12.10.2023

Czy można pójść na wybory, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Wybory

Wiele osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zastanawia się, czy może wziąć udział w wyborach parlamentarnych. I czy mogą to zrobić, jeśli lekarz zalecił im pozostanie w łóżku. W tym jednak przypadku, jak radzą prawnicy, możliwość pójścia na wybory chory powinien skonsultować z lekarzem. Jeśli wyjście z domu miałoby drastycznie pogorszyć jego stan, to taka osoba powinna wystąpić o możliwość głosowania korespondencyjnego.

07.10.2023

Szkolne prawybory to nie agitacja

Zarządzanie oświatą Wybory

Szkolne prawybory, w których uczciwie przedstawia się program wszystkich partii, nie mogą być uznawane za agitację wyborczą. Zwłaszcza zaś, gdy głosują w nich osoby niemające czynnego prawa wyborczego. Co innego, gdyby pełnoletnich uczniów zachęcano lub zniechęcano do głosowania na konkretnego kandydata.

07.10.2023

Sąd Najwyższy odpowiedział, czy będzie osobny spis wyborców na referendum

Samorząd terytorialny Wybory

Niepobranie karty referendalnej ma być odnotowywane w spisie wyborców - stwierdził Sąd Najwyższy. Tylko takie działanie pozwoli prawidłowo rozliczyć się z liczby otrzymanych kart do głosowania. SN oddalił tym samym skargę Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska, który dowodził, że takie postępowanie komisji wyborczych narusza konstytucyjną zasadę tajności głosowania.

06.10.2023

SN: Wytyczne PKW dotyczące obserwatorów w referendum – uchylone

RODO Wybory

Sprzeczne z prawem, a zarazem wykraczające poza kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej było niedopuszczenie obserwatorów społecznych do referendum. Dlatego należało wykreślić ten punkt z uchwały Komisji, podobnie jak i punkt dotyczący kolejności przekazywania przez mężów zaufania nagrań zarejestrowanych w lokalu wyborczym. Najważniejszy zarzut dotyczący adnotacji na spisach wyborców, że wyborca nie pobrał karty referendalnej – zostanie rozpoznany w piątek, 6 października.

05.10.2023

Głos głosowi nierówny, ale turystyka wyborcza może być ryzykowna

Wybory

Choć konstytucyjna zasada głosi, że głosy wyborców powinny być równe, to takie nie są. I to od dawna. Głos w Warszawie ma trzy razy mniejszą wartość niż na przykład w Elblągu. Eksperci wskazują, że to efekt bezczynności Sejmu i zbyt małych okręgów wyborczych. Część głosujących, aby pomóc poszczególnym komitetom, planuje "wycieczkę wyborczą" do innego okręgu. Teoretycznie mogą pomóc, ale w praktyce - zaszkodzić.

05.10.2023

E-voting sposobem na niską wyborczą frekwencję - radcy szykują przepisy

Prawnicy Wybory

Można byłoby e-głosować w Polsce i za granicą na kandydatów startujących w wyborach w okręgu zameldowania głosującego. Specjalna aplikacja weryfikowałaby i anonimizowała jego dane - Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że takie rozwiązanie już przy kolejnych wyborach zwiększyłoby frekwencję. Trwają prace nad propozycją rozwiązań prawnych w tym zakresie.

04.10.2023

Ostatni dzień zgłoszeń dowozu do lokalu wyborczego. Zainteresowanie nikłe

Samorząd terytorialny Wybory Niepelnosprawność

W poniedziałek, 2 października, upływa termin, zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Do dziś mogą oni także zgłosić do gmin chęć skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Zainteresowanie dowozem jest małe. Urzędnicy nie są zaskoczeni.

02.10.2023