- W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, PKW poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne.

- Niewłaściwe jest zadawanie pytania, czy chce pan kartę do referendum czy do Sejmu czy do Senatu. Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym, to chce głosować. Dopiero jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w uwagach zaznaczy taką informację — powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Swoją wolę niepobrania karty referendalnej, bądź innej karty do głosowania, wyborca musi wyraźnie wyartykułować i musi być ona jednocześnie odnotowywana w spisie wyborców. PKW w uchwale nr  numer 211/2023 z 25 września 2023 r. wskazała, że w przypadku, gdy wyborca podczas odbioru kart do głosowania odmówi przyjęcia jednej albo dwóch z nich, wydający karty członek komisji, w rubryce spisu wyborców „Uwagi” ma obowiązek poczynić właściwą adnotację, tj.:

  1. „bez Sejmu”;
  2. „bez Senatu”;
  3. „bez referendum”;
  4. „bez Sejmu i bez referendum”’
  5. „bez Senatu i bez referendum”;
  6. „bez Sejmu i bez Senatu”.

Więcej przeczytasz w tekście: W dniu wyborów na wybory można przyjść trzykrotnie