Gowin: Wybory prawdopodobnie 28 czerwca albo 5 lipca

Wybory

Nowy projekt dotyczący wyborów prezydenckich ma poparcie całej Zjednoczonej Prawicy - zapewnia Jarosław Gowin i ocenia, że wybory odbędą się w ostatnią niedzielę czerwca lub pierwszą lipca. Wybór terminu należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

12.05.2020

Głosowanie korespondencyjne i w lokalach - Sejm we wtorek zajmie się nową ustawą

Wybory PPK

Głosowanie w formule hybrydowej, czyli w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie na wniosek wyborcy - takie zmiany zamierzają wprowadzić PiS i Porozumienie. Nie będzie jednak poprawiania dopiero co uchwalonej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, tylko nowa ustawa. We wtorek w południe projektem ma zająć się Sejm.

12.05.2020

Wybory hybrydowe to znowu problemy logistyczne i więcej pracy dla komisji

Wybory Koronawirus

Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych

12.05.2020

SN: Nie ma wyników wyborów prezydenckich, to nie może być protestów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy pozostawi bez dalszego biegu protesty wniesione przez osobę do tego nieuprawnioną lub niespełniające warunków Kodeksu wyborczego - taki komunikat wydała dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W praktyce oznacza to, że protesty kierowane na podstawie uchwały Komisji z 10 maja br. nie będą rozpatrywane.

11.05.2020

Rząd post factum legalizuje drukowanie kart wyborczych

Wybory

Pakiety wyborcze będą do wykorzystania w tych wyborach, które przed nami - stwierdził w poniedziałek 11 maja wicepremier Jacek Sasin. Tłumaczył też, że druk kart wyborczych zlecił rząd, bo należało zabezpieczyć przeprowadzenie wyborów 10 maja. Nie zmienia to faktu, że gdy zlecano druk kart wyborczych, nie było ku temu podstawy prawnej.

11.05.2020

PKW: Marszałek ma dwa tygodnie na zarządzenie nowych wyborów

Wybory

Brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów - ogłosiła w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. I dodała, że nie będzie sprawozdania dla Sądu Najwyższego.

11.05.2020

Rząd: Nie będzie głosowania w niedzielę, ale wydrukowane karty wykorzystamy

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.

09.05.2020

Nowe głosowanie nieprędko - czas na czynności wyborcze trudno skrócić

Wybory Koronawirus

Nie można jeszcze określić, kiedy odbędą się nowe wybory. Politycy mówią, że w drugiej połowie czerwca, eksperci szacują, że realny termin to najwcześniej lipiec. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy PKW ogłosi sprawozdanie, a SN oceni ważność wyborów. Ważny będzie margines czasu na czynności wyborcze, zwłaszcza trwające najdłużej, jak kontrola setek tysięcy podpisów czy druk kart.

09.05.2020

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne

Wybory

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek uchwaloną 6 kwietnia przez Sejm ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.

08.05.2020

SN: Mimo epidemii zebranie 100 tys. podpisów dla kandydata na prezydenta nie było niemożliwe

Wybory Koronawirus

Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrować kandydata na prezydenta RP, który zgromadził zbyt małą liczbę głosów poparcia. Nie można wskazywać, że obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii skutecznie udaremniały zbieranie głosów, skoro 12 innych kandydatów zgromadziło wystarczającą liczbę głosów poparcia – orzekł Sąd Najwyższy.

08.05.2020

SN ma czas do połowy czerwca na ogłoszenie nieważności wyborów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy ma 30 dni na stwierdzenie ważności lub nieważności wyboru Prezydenta RP albo na umorzenie postępowania. Drugiej tury wyborów nie będzie, więc licząc czas na sporządzenie sprawozdania i rozpatrzenie protestów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą, Sąd Najwyższy ogłosi uchwałę najpóźniej do połowy czerwca,

08.05.2020

PKW odwołuje wybory 10 maja - nie mogą się odbyć

Wybory

Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są warunkiem koniecznym do ich przeprowadzenia – głosi opublikowany w czwartek 7 maja wieczorem komunikat PKW.

08.05.2020

Karty wyborcze za miliony raczej trafią do kosza

Wybory Koronawirus

Miliony pakietów wyborczych wydrukowano "bez żadnego trybu", przygotowując się do wyborów przed uchwaleniem przepisów stanowiących podstawę do takich decyzji. Według ekspertów te karty nie są dokumentami wyborczymi i powinny powstać nowe, których druk zarządzi PKW. Tymczasem rząd obstaje przy swoim, chcąc wykorzystać karty w wyborach.

08.05.2020

Wybory korespondencyjne odłożone, ale poczta ma dane wyborców

RODO Wybory

Gdy jeszcze nie było przepisów o głosowaniu korespondencyjnym, rząd zdecydował o przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych milionów wyborców. Teraz wybory korespondencyjne zostały odłożone, ale nie wiadomo, co poczta robi z tymi danymi. Tymczasem RODO wymaga podania tej informacji, a każdemu daje możliwość żądania usunięcia danych, złożenia skargi lub pozwu do sądu.

08.05.2020

Nowy termin wyborów to wszystkie czynności od nowa

Wybory Koronawirus

W przypadku wyznaczenia terminu wyborów niezbędne będzie ustalenie na nowo kalendarza wyborczego, bo wszystkie czynności wyborcze muszą być przeprowadzone od nowa. Konieczne będzie między innymi ponowne zebranie podpisów przez kandydatów na prezydenta.

07.05.2020

Sejm: Weto Senatu obalone, ale korespondencyjne wybory będą później

Wybory

Sejm odrzucił w czwartek weto Senatu do ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jednak wybory w najbliższą niedzielę nie odbędą się, ponieważ liderzy PiS i Porozumienia zdecydowali o wyznaczeniu innego terminu głosowania korespondencyjnego, ale wcześniej zmienione zostaną przepisy zatwierdzonej właśnie ustawy.

07.05.2020

Wyborów w niedzielę nie będzie, potem SN je unieważni i będzie nowy termin

Wybory

Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - wynika z opublikowanego późnym wieczorem w środę wspólnego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Wybory te mają odbyć się korespondencyjnie.

07.05.2020

Sejm w czwartek zagłosuje w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym  

Wybory

Głosowanie w Sejmie nad stanowiskiem Senatu, który we wtorek odrzucił ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, odbędzie się w czwartek rano. Wcześniej głosowanie to miało odbyć się w środę, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że uchwała Senatu nie dotarła jeszcze do Sejmu.

06.05.2020

Przekazaniem przez gminy danych wyborców Poczcie Polskiej zajmie się prokuratura

Samorząd terytorialny Prokuratura Wybory

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez gminy, które przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców, składa Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Pierwsze dotyczą dwunastu samorządów. Organizacja podkreśla, że każde działanie czy decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach.

06.05.2020