Według resortu Centralny Rejestr Wyborców był jedną z najpopularniejszych cyfrowych usług publicznych, z którego korzystali obywatel w ciągu ostatnich kilku dni. Z informacji podanej przez MC wynika, że:

  • dane w Centralnym Rejestrze Wyborców od 8 maja do 6 czerwca były ponad 1,5 mln razy wyświetlone w aplikacji mObywatel.
  • ponad 158 tys. osób pobrało zaświadczenie o prawie do głosowania,
  • ponad 290 tys. osób zgłosiło jednorazową zmianę miejsca głosowania,
  • ponad 7 tys. osób zmieniło stały obwód głosowania w okresie od 26 kwietnia do 6 czerwca br., a ponad 4 tys. osób złożyło wniosek o głosowanie korespondencyjne.

Resort cyfryzacji przypomniał, że termin na zmianę miejsca głosowania już upłynął, ale wciąż można sprawdzić, gdzie jest nasz lokal wyborczy - takie informacje dostępne są np. w aplikacji mObywatel (w usłudze wybory) lub na portalu gov.pl przez wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych.

Ministerstwo wskazało, że za pomocą aplikacji mObywatel można użyć funkcji mDowód w komisji wyborczej, by potwierdzić swoją tożsamość. Co ważne, można to zrobić w telefonie także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.

Aplikację mObywatel można pobrać bezpłatnie z oficjalnych sklepów: