Posłowie pytają o podwyżki dla nauczycieli w szkołach niesamorządowych - czyli w placówkach, w których nie stosuje się Karty Nauczyciela. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że wraz ze wzrostem subwencji oświatowej wzrastają dotacje dla szkół, co powinno mieć przełożenie na podwyżki dla nauczycieli zatrudnianych w tych szkołach.
Monika Sewastianowicz
28.02.2022
Zarządzanie oświatą
Z uczniami trzeba rozmawiać na temat wojny na Ukrainie. Inaczej rośnie w nich lęk, mogą pojawić się regresy rozwojowe. Szkoły, w których uczy się sporo ukraińskich dzieci będą zmagać się z dodatkowymi kłopotami. Dlatego warto brać udział webinarach na temat, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Zespół Centrum Edukacji Obywatelskiej taki webinar przygotował już w jej pierwszym dniu.
Beata Igielska
26.02.2022

Skuteczna pomoc dla uchodźców z Ukrainy wymaga zmian prawnych i finansowania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Samorządy współpracują z administracją rządową w przygotowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy, ale przygotowania te ujawniły szereg problemów – głównie prawnych i finansowych – które władze centralne powinny rozwiązać, aby miasta i gminy mogły działać skuteczniej. Postulowane zmiany przepisów ułatwiłyby także działalność w tym zakresie uczelniom wyższym oraz organizacjom pozarządowym.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
26.02.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Pensje nauczycieli powinny być powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej - konsekwentnie twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związek chce wprowadzenia do Karty Nauczyciela zasady, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia.
Monika Sewastianowicz
24.02.2022
Kadry w oświacie
Dziś nikt nie jest w stanie konkretnie powiedzieć, czy to będzie tysiąc, 2 tys., 50 tys., czy znacznie większa liczba uchodźców - mówił w czwartek wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że nie wiadomo jeszcze, jakie dofinansowanie będzie potrzebne, by zapewnić pomoc ukraińskim uczniom.
Monika Sewastianowicz
24.02.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Aktywność nauczyciela angielskiego w zespole szkół rozkwitła dopiero w ostatnich miesiącach jego stażu. Naprędce postanowił zorganizować dwa konkursy języka angielskiego i dwie wycieczki licząc, że zrekompensuje to ponad dwa lata bezczynności. Na wycieczkę przyszedł tylko jeden uczeń. Nauczyciel dopuścił się jednak wielu nieprawidłowości w prowadzeniu zajęć, więc sąd uznał powództwo o przywrócenie do pracy za niezasadne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.02.2022
Kadry w oświacie Prawo pracy
Obecny poziom wynagrodzeń nauczycieli nie jest dostatecznie motywujący - przyznaje resort edukacji w odpowiedzi na poselską interpelację. Podkreśla, że miała to odmienić nowelizacja Karty Nauczyciela, jednak sprzeciwiły się jej związki zawodowe. Dlatego - jak zapowiada - konieczne będą podwyżki bez wprowadzania zmian systemowych.
Monika Sewastianowicz
22.02.2022
Zarządzanie oświatą
Warszawska prokuratura ma sprawdzić, czy wysłanie przez e-dziennik listu na temat negatywnych skutków tzw. Lex Czarnek łamie prawo. List podpisany został przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Według ministra edukacji, to przekroczenie uprawnień i naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.
Monika Sewastianowicz
22.02.2022
Prokuratura Zarządzanie oświatą RODO

Od poniedziałku szkoły wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają od 21 lutego do nauki stacjonarnej. Minister edukacji wydał w tej sprawie rozporządzenie, a zapowiadając wcześniejszy powrót do szkół wyraził nadzieję, że stacjonarna nauka będzie możliwa do końca roku szkolnego, podkreślając przy tym, że racji w tej materii nie miała opozycja.
Monika Sewastianowicz
21.02.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Szkoły mogą dostać dofinansowanie na zajęcia specjalistyczne – termin na zgłoszenia upływa w najbliższy poniedziałek, choć rozporządzenie opublikowano 9 lutego. Tak szybkie zmiany nie sprzyjają jakości i okazuje się, że prawodawcy zabrakło precyzji, jeżeli chodzi o zasady, na jakich nauczyciele mają realizować zajęcia.
Monika Sewastianowicz
19.02.2022
Kadry w oświacie
Resort edukacji i nauki przygotował rozporządzenie zmieniające terminy składania zaświadczeń o badaniach lekarskich lub psychologicznych dla kandydatów do szkół zawodowych. Można to będzie zrobić do 23 września 2022 r., czyli w późniejszym terminie niż określony przez kuratora oświaty.
Monika Sewastianowicz
18.02.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Patriotyczne wycieczki szkolne także w tym roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od 1 marca 2022 r. rusza nabór do kolejnej edycji programu "Poznaj Polskę" - resort edukacji na dofinansowanie wycieczek przeznaczy 100 mln zł. W 2021 - jak podaje ministerstwo - program cieszył się dużym zainteresowaniem, łącznie na takie wycieczki szkolne wyjechało ponad 215 tys. uczniów.
Monika Sewastianowicz
18.02.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Brak tzw. kwarantanny z kontaktu ułatwi życie dyrektorom szkół. Nie będzie już tak, że cała klasa będzie przebywać na kwarantannie, jeżeli u jednego ucznia wystąpi zachorowanie na COVID-19. Dyrektor nadal jednak może podjąć decyzję o przejściu na nauczanie zdalne po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Monika Sewastianowicz
17.02.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Pewnie jakieś wątpliwości jeszcze zostały, ale generalnie zgodziliśmy się co do tego, że nasza ustawa konsumuje również w dużej części tę ideę pana prezydenta, żeby rozszerzyć uprawnienia rodziców jeśli chodzi o ich kontrolę nad organizacjami pozarządowymi, które wchodzą do szkoły - mówił Przemysław Czarnek, podkreślił, że jest dobrej myśli, jeżeli chodzi o podpisanie ustawy przez prezydenta.
Monika Sewastianowicz
17.02.2022
Zarządzanie oświatą
Uczeń albo pójdzie na religię, albo na etykę - trzeciej opcji, niechodzenia na żadne z tych zajęć, nie będzie. Ministerstwo Edukacji i Nauki zmianę zamierza rozłożyć na kilka lat - wdrażanie rozpocznie się 1 września 2023 r. Obecnie w ministerstwie toczy się proces konsultacji wewnętrznych nad określeniem katalogu aktów prawnych - wyjaśnia MEiN.
Monika Sewastianowicz
17.02.2022
Zarządzanie oświatą

ZNP domaga się odwołania małopolskiej kurator oświaty

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Prezes okręgu małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Arkadiusz Boroń poinformował, że wniosek o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiej kurator jest gotowy i zostaje skierowany do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Ma to związek z publikacją autorstwa Nowak w portalu wPolityce.
Monika Sewastianowicz
16.02.2022
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Prezydium Zarządu Głównego ZNP domaga się podjęcia w trybie pilnym rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia 2022. Związkowcy zaapelowali też w poniedziałek do premiera o dodatek covidowy dla pedagogów i obsługi szkół. ZNP podkreśla, że w innych krajach takie świadczenie zostało wypłacone.
Monika Sewastianowicz
15.02.2022
Zarządzanie oświatą
Kształcenie prawników nie musi opierać się wyłącznie na klasycznych ćwiczeniach i wykładach, tym bardziej że przewagę na rynku pracy daje doświadczenie. Ciekawą propozycją dla najlepszych studentów jest tutoring - w przypadku prawników pozwala on poznać zawody prawnicze od kuchni, a osobom, które chcą pozostać na uczelni, pomaga w ukierunkowaniu zainteresowań naukowych.
Aleksandra Partyk Monika Sewastianowicz
15.02.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Zawiadomienie do prokuratury skierował szef minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem prezydent Warszawy wykorzystał narzędzia służące edukacji do tego, by "skrajnie upolitycznić szkołę". Prokuratura sprawdzi, czy nie doszło do niezgodnego z prawem przetworzenia danych osobowych.
Monika Sewastianowicz
14.02.2022
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek start programu wsparcia, który ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów popegeerowskich. Przeznaczono na to 500 mln zł. Zostaną za to kupione komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich.
Monika Sewastianowicz
14.02.2022
Zarządzanie oświatą
Negatywnie oceniamy decyzję Ministra Edukacji i Nauki dotyczącą zmniejszenia liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej - takie stanowisko ogłosiła w opublikowanym oświadczeniu strona mniejszościowa Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Krzysztof Sobczak
12.02.2022
Administracja publiczna
W artykule dla portalu wPolityce.pl małopolska kurator Barbara Nowak zarzuciła Związkowi Nauczycielstwa Polskiego m.in. szerzenie ideologii komunistycznej oraz wspieranie ideologii neomarksistowskiej w szkołach i przedszkolach. Związkowcy zapowiadają wstąpienie na drogę prawną przeciwko kurator.
Monika Sewastianowicz
11.02.2022
Zarządzanie oświatą
W opublikowanym na początku lutego raporcie NIK zwróciła uwagę, że zwłaszcza na początku pandemii wiele szkół nie miało dostępu do sprzętu, szybkiego internetu i materiałów, z których mogłyby korzystać w nauczaniu. MEiN uważa, że tak źle nie było - wykluczenie cyfrowe dotyczyło tylko promila uczniów, a Zintegrowana Platforma Edukacyjna dobrze spełnia swoją funkcję.
Monika Sewastianowicz
11.02.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Przepisy Lex Czarnek dotyczące zajęć prowadzonych przez organizacje społeczne miały - jak deklarowali ich pomysłodawcy - wzmocnić pozycję rodziców. Po uchwaleniu ustawy rządzący nie krygują się już z przyznaniem, że wyłącznie określonej grupy rodziców - a mianowicie tych o konserwatywnych poglądach.
Monika Sewastianowicz
11.02.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Prawie 120 tys. uczniów biorących udział w dodatkowych zajęciach sportowych oraz ponad 31 tys. przeszkolonych nauczycieli. W 2022 r. MEiN zachęca do udziału w kolejnej edycji programu - przeznaczy na to 36 mln zł. Do tej pory w dziewięciu ośrodkach akademii wychowania fizycznego przeprowadzono 350 szkoleń.
Monika Sewastianowicz
10.02.2022
Szkoła i uczeń
To już pewne - ze względu na porażkę rozmów ze związkami zawodowymi MEiN nie wdroży zmian w Karcie Nauczyciela w kształcie, w jakim zapowiadało. Mimo zabezpieczenia pieniędzy w budżecie, na szczególne podwyżki pedagodzy liczyć raczej nie mogą. Na pewno resort nie zamierza powiązać ich wynagrodzeń ze średnią pensją w gospodarce narodowej. ZNP zapowiada protest.
Monika Sewastianowicz
10.02.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Zarząd powiatu powołał komisję konkursową, która miała wyłonić kandydata na dyrektora liceum. Nie przyjął jednak wcześniej uchwały o ogłoszeniu konkursu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu podkreślił, że jej podjęcie jest konieczne. Dlatego też zignorowanie tego obowiązku będzie skutkować tym, że wszystkie późniejsze akty i czynności będą istotnie naruszać prawo.
Dorian Lesner
10.02.2022
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Przepisy nie przewidują kwarantanny wobec uczniów wracających do Polski – przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, który interweniuje w lokalnym sanepidzie w sprawie dzieci skierowanych na kwarantannę graniczną po powrocie z ferii zimowych. Rzecznik przypomina, że przepisy skonstruowano tak, by w maksymalnym stopniu umożliwić stacjonarną naukę.
Monika Sewastianowicz
09.02.2022
Zarządzanie oświatą
To były trudne rozmowy, a przedstawione propozycje nie spotkały się z pozytywnym odzewem - powiedziała o zmianach w Karcie Nauczyciela wiceminister Marzena Machałek. W związku z tym na dzisiaj te rozmowy, a także przygotowane rozwiązania, jeśli chodzi o status zawodowy nauczyciela, awansu i zdecydowanej podwyżki, zostały zawieszone - powiedziała.
Monika Sewastianowicz
08.02.2022
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz ogłosił we wtorek, że od 1 marca 2022 r. nie będzie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych. Nie wykluczył jednak, że zostaną wprowadzone w przyszłości - w zeszłym tygodniu o tym, że nie ma rozmów na temat obowiązku szczepień nauczycieli, mówił minister Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
08.02.2022
Kadry w oświacie Koronawirus szczepienia
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski