Kierunek reformy finansów JST słuszny, ale są i problemy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Choć przedstawiciele organizacji samorządowych pozytywnie zaopiniowali przedstawione przez ministerstwo finansów zmiany finansowania jednostek samorządu terytorialnego, to samorządowcy wciąż podtrzymują wiele uwag. Największą obawą jest to, że do budżetów samorządowych trafią zbyt małe środki, w stosunku do potrzeb i oczekiwań różnych typów JST. Nierozwiązanym problemem jest finansowanie oświaty.
Robert Horbaczewski
23.08.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory maturalne na 2025 r. - na razie z pięciu przedmiotów: biologii, chemii, geografii, języka łacińskiego i historii muzyki. Już wkrótce - do 30 sierpnia - pojawią się kolejne, bo przepisy zobowiązują komisje do wydania informatora dla każdego przedmiotu.
Monika Sewastianowicz
22.08.2024
Zarządzanie oświatą

NIK: Nieprawidłowości w realizacji planu finansowego w lubelskim

Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Udzielenie zamówień publicznych niezgodnie z wewnętrznym regulaminem, przekroczenie wydatków w stosunku do planu obowiązującego w dacie dokonania wydatku, nieterminowe opublikowanie ogłoszeń o wykonaniu umów o udzielenie zamówienia publicznego - wykazała kontrola NIK przeprowadzona w pięciu jednostkach budżetowych województwa lubelskiego.
Robert Horbaczewski
22.08.2024
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego chcą zreformować polską oświatę - ma stawiać na patriotyzm i nauki ścisłe, a wszystko pod egidą nowego organu - Komisji Edukacji Narodowej. Problem w tym, że, jak wskazują eksperci, pomysł to wyważanie otwartych drzwi i kolejny krok w stronę centralizacji oświaty, choć rządząca koalicja obiecywała przed wyborami, że będzie zmierzać w odwrotnym kierunku.
Monika Sewastianowicz
22.08.2024
Określono nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego, wprowadzono też dodatkowe procedury, które mają chronić dokument przed fałszerstwem. Uwagi do zaproponowanych przez resort przepisów zgłosił jednak prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych - zakwestionował konieczność wpisywania do świadectwa miejsca urodzenia
Monika Sewastianowicz
20.08.2024
Zarządzanie oświatą
W całej Polsce w szkołach odnotowano 2306,31 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych jest 7344,25 etatów. Daje to braki w wysokości 23,90 proc. w skali kraju. Dane mogą się jeszcze zmienić po zatrudnieniu specjalistów w szkołach po 1 września. Do tej pory to spadek o 3 punkty procentowe.
Monika Sewastianowicz
20.08.2024
Zarządzanie oświatą
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła terminy matur i egzaminu ósmoklasisty w 2025 r. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja, matury rozpoczną się 5 maja, potrwają do 24 maja. Maturzyści swoje indywidualne wyniki poznają 9 lipca, a poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się w dniach 19-20 sierpnia.
Monika Sewastianowicz
20.08.2024
Zarządzanie oświatą
Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały dziennym ośrodkom opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zorganizowanie szkoły na swoim terenie. Nie każde centrum zdrowia psychicznego ma jednak taką możliwość. Zgodnie z nowymi przepisami rozporządzenia, w przypadku oddziałów dziennych funkcjonujących bez szkół, pacjent – uczeń może realizować obowiązek szkolny w innym miejscu, np. w szkole publicznej, do której regularnie uczęszcza, albo w formie edukacji domowej.
Monika Stelmach
20.08.2024
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Rozpoczęły się poprawkowe egzaminy maturalne. Maturzyści, którzy w maju nie zdali jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki w sierpniu. We wtorek będą zdawać egzaminy pisemne, a w środę - ustne. Wyniki poznają 10 września. Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawić wyniki dopiero za rok. 
Agnieszka Matłacz
20.08.2024
Szkoła i uczeń
Pensum nauczycieli zajęć praktycznych (20 godzin) jest małe w stosunku do pensum nauczycieli przedmiotów teoretycznych zawodowych (18 godzin), bo ci ostatni pracują z większymi grupami. Dlatego należałoby zwiększyć pensum nauczycielom zajęć praktycznych - zwracają uwagę posłowie. Resort edukacji podkreśla natomiast, że wielkość grupy nie ma znaczenia.
Monika Sewastianowicz
20.08.2024
Zarządzanie oświatą
Złudne jest wrażenie, że jeśli ktoś wykonuje zawód medyczny, ukończył studia, specjalizację, kursy specjalistyczne, to na pewno wie, czym jest przemoc wobec dzieci i jak ją rozpoznać. Ta wiedza jest bardzo nierówna w różnych programach kształcenia i rzadko odświeżana w trakcie pracy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Beata Dązbłaż
19.08.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Wcześniejsze emerytury nauczycieli, odchudzona podstawa programowa i obowiązek szkolny uczniów z Ukrainy - to główne zmiany wchodzące w życie 1 września 2024 roku. MEN pracuje jednak wciąż nad kilkoma istotnymi nowelizacjami prawa oświatowego, między innymi dużymi zmianami dotyczącymi egzaminów i zasad ich przeprowadzania, a także procedury dopuszczania podręczników do użytku szkolnego.
Monika Sewastianowicz
19.08.2024
Zarządzanie oświatą
Do konsultacji społecznych przekazano projekt rozporządzenia, które ma zmienić procedury informowania przez ZUS funduszy emerytalnych o obowiązku przekazania środków z OFE na FUS. Chodzi o dostosowanie przepisów do noweli dającej nauczycielom prawo do wcześniejszej emerytury, która wchodzi w życie 1 września 2024 r.
Monika Sewastianowicz
19.08.2024
Zarządzanie oświatą
Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie wyłącznie za zrealizowane godziny ponadwymiarowe. Zwyczajowo w tygodniu, kiedy nauczyciel jest nieobecny w pracy, liczbę godzin ponadwymiarowych ustala się, pomniejszając pensum nauczyciela o jedną piątą tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Monika Sewastianowicz
17.08.2024
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Radny nie może łączyć mandatu z wykorzystaniem w swojej działalności gospodarczej mienia gminnego. Aby się od takiego zarzutu uchronić, trzeba wykazać, iż gmina przeprowadziła przetarg albo w inny sposób udostępniła mienie na zasadach ogólnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie myślenickiego radnego.
Marek Sondej
16.08.2024
Samorząd terytorialny
Choć szkoły i inne podmioty pracujące z dziećmi już od jakiegoś czasu miały pracować nad standardami ochrony małoletnich, od 15 sierpnia 2024 r. można na nie nałożyć kary za uchybienia w tym zakresie. Te pieniężne nie są za wysokie - będzie to maksymalnie tysiąc złotych, dużo gorsze konsekwencje może ponieść dyrektor, który nie dopełni obowiązku odpowiedniego sprawdzenia pracownika.
Monika Sewastianowicz Aleksandra Partyk
16.08.2024
Zarządzanie oświatą

Rudzińska-Bluszcz: Ochrona dzieci w szkole, na obozie i w hotelu to obowiązek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.08.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Edukacji chce, aby szkoły były wyposażone w sprzęt dobrej jakości i szybki internet. Dlatego pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, które określi minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wymagania te nie będą jednak dotyczyć szkół kształcących dorosłych. Pojawiają się więc obawy, że w szkołach pogłębią się nierówności dotyczące jakości używanego sprzętu i technologii, a tym samym - jakości nauki.
Agnieszka Matłacz
14.08.2024
Zarządzanie oświatą
1 września 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja Prawa oświatowego, która wprowadza nowy podział kwalifikacji - pojawi się definicja kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych. Resort edukacji przygotował nowelę rozporządzenia dostosowującą przepisy wykonawcze do tej zmiany i precyzujących wymogi dla tych kwalifikacji.
Monika Sewastianowicz
13.08.2024
Zarządzanie oświatą
Ministra edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - kandydaci mogą składać oferty do 27 sierpnia 2024 r. Wymagane jest od kandydata ukończenie formy doskonalenia obejmującego problematykę dokonywania pomiaru dydaktycznego lub udokumentowany udział w programach lub badaniach związanych z pomiarem dydaktycznym, a także znajomość systemów oceniania w krajach Unii Europejskiej.
Monika Sewastianowicz
13.08.2024
Zarządzanie oświatą
Kuratorzy zatwierdzili dotąd 34,9 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie dla ponad 1 mln 391 tys. uczestników – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Minister edukacji przypomniała, że każdy rodzic może sprawdzić wyjazd dziecka na stronie wypoczynek.men.gov.pl.
Monika Sewastianowicz
13.08.2024
Zarządzanie oświatą

1 września będzie wyzwaniem dla szkół i samorządów

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej po 1 września 2024 r. w polskich szkołach może pojawić się nawet 75 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. To konsekwencja połączenia obowiązku szkolnego z uzyskaniem świadczenia 800 plus. MEN nowelizuje rozporządzenia, aby zwiększyć pojemność klas. Samorządowcy twierdzą, że dziś szacowanie, ile dzieci trafi do ich szkół, jest jak wróżenie z fusów. Większa liczba uczniów może pomóc szkołom na peryferiach, ale będzie wyzwaniem organizacyjnym dla dużych miast - szczególnie w szkołach ponadpodstawowych.
Robert Horbaczewski Monika Sewastianowicz
13.08.2024
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Wśród zadań organów nadzoru pedagogicznego w roku 2024/2025 znalazło się skontrolowanie podstawówek, w których uczniowie uzyskują słabsze wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ciekawe jest przy tym kryterium, według którego weryfikowane będą te szkoły - kuratoria sprawdzą, czy pracujący w nich nauczyciele się doskonalą. Budzi to pewne wątpliwości i pytania, czy uwzględnione zostaną także inne czynniki.
Monika Sewastianowicz
12.08.2024
Minister Edukacji Barbara Nowacka z dniem 9 sierpnia 2024 r. odwołała ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Edukacyjnej, Marcina Smolika. Pełnienie obowiązku dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostało powierzone Horacemu Dębowskiemu dotychczasowemu wicedyrektorowi CKE, który w latach 2010-2017 był ekspertem w Instytucie Badań Edukacyjnych.
Monika Sewastianowicz
09.08.2024
Jest coraz mniej uczniów i zapaść demograficzna jest w szkołach bardzo widoczna - mówiła wiceminister edukacji Joanna Mucha. Wskazała jednak, że nie ma obaw o masowe zamykanie szkół. Myślę, że raczej będzie dochodziło do sytuacji, w których do tej małej szkoły zostanie dołączony oddział przedszkolny, być może żłobkowy - tłumaczyła.
Monika Sewastianowicz
09.08.2024
Uczeń, który otrzymał negatywną ocenę na koniec roku, może zdawać egzamin poprawkowy. Ten organizowany jest pod koniec wakacji, a komisję do jego przeprowadzenia wyłania dyrektor szkoły. Resort edukacji w tym właśnie upatruje szansy dla zdającego - jeżeli jego nauczyciel się pomylił, ma możliwość udowodnić to przed niezależną komisją.
Monika Sewastianowicz
09.08.2024
Szkoła i uczeń
Polskie Stronnictwo Ludowe chce wprowadzenia do szkoły nowego przedmiotu - wychowania patriotycznego. Zwolenniczką tego pomysłu nie jest natomiast minister Barbara Nowacka - poinformowała, że na razie nie ma w planach dodania nowej lekcji. Przypomniała, że wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne znalazło się wśród priorytetów polityki oświatowej państwa.
Monika Sewastianowicz
08.08.2024
Bardzo chętnie porozmawiam o wakatach, kiedy nauczyciele i nauczycielki oraz dyrektorzy szkół podejmą decyzję, kto w jakiej szkole, w jakim wymiarze uczy. Te ruchy kadrowe właśnie teraz się dzieją. Porozmawiajmy o wakatach, kiedy będzie początek roku szkolnego, bo wtedy wyraźnie będzie widać, jakie są braki - mówiła w czwartek Barbara Nowacka pytana o wakaty w szkołach.
Monika Sewastianowicz
08.08.2024
Kadry w oświacie
W szkole, która zatrudnia przynajmniej trzech nauczycieli, działa rada pedagogiczna - jej zadaniem jest planowanie i analizowanie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły. Organ sam - w drodze uchwały - opracowuje i zatwierdza regulamin swojej działalności. Rada ma szerokie kompetencje - wpływa zarówno na ocenianie i promocję uczniów, jak i na zatrudnianie nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
08.08.2024
Zarządzanie oświatą
Rozpoczynam prace legislacyjne dotyczące jednej godziny lekcji religii i planuję wprowadzenie tego w życie 1 września 2025 r. - wskazała minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że lekcje religii powinny być organizowane na pierwszej lub ostatniej lekcji, ale nie ma możliwości zorganizowania takiego modelu, szczególnie w dużych szkołach, kiedy lekcje religii są dwie.
Monika Sewastianowicz
07.08.2024
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl