Lewiatan: Płaca minimalna nadal rośnie bardzo szybko

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 4628 zł, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Lipiec i sierpień to dla uczniów czas wypoczynku, ale dla ich rodziców niekoniecznie. Zdarzają się przypadki, że mają problem z zapewnieniem opieki swoim dzieciom w czasie, gdy muszą pracować, a nie mogą liczyć na dalszą rodzinę. O ile nastolatek może na ogół zostać w domu sam, a małe dziecko pójdzie do przedszkola lub żłobka, temu w wieku wczesnoszkolnym na ogół trzeba zapewnić opiekę.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
16.07.2024
Zarządzanie oświatą
Trzeba uregulować rozliczenie godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub w dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia. Obecnie przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że to, czy nauczyciel dostanie wynagrodzenie w takiej sytuacji, zależy od szkoły, w której pracuje.
Monika Sewastianowicz
16.07.2024
Zarządzanie oświatą
Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach, w związku z trwającym postępowaniem dyscyplinarnym, w przypadku wydania wobec niego prawomocnego orzeczenia uniewinniającego wypłaca się dodatki, do których nauczyciel nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia i stanowiły one element składowy jego wynagrodzenia. Pytanie zadał Sąd Okręgowy w Opolu.
Monika Sewastianowicz
15.07.2024
Kadry w oświacie
Pracownicy samorządowi po dwudziestu latach pracy mogą liczyć na sześciomiesięczną odprawę emerytalną, a nauczyciele jedynie trzymiesięczną. Nauczycielskie związki zawodowe chcą, by resort edukacji zlikwidował to zróżnicowanie uprawnień. Postulują również zmianę zasad w kwestii ochrony przedemerytalnej oraz wchodzących w życie we wrześniu przepisów przywracających pedagogom prawo do wcześniejszych emerytur.
Monika Sewastianowicz
15.07.2024
Zarządzanie oświatą
W przyszłości podstawa programowa nie powinna być układana w resorcie edukacji, ale w Instytucie Badań Edukacyjnych - powiedziała w sobotę w Ścinawce Górnej na Dolnym Śląsku Barbara Nowacka, minister edukacji. Podkreśliła, że takie rozwiązanie „odpolityczni” pracę nad podstawą programową.
Grażyna J. Leśniak
13.07.2024
Zarządzanie oświatą
Program „Podróże z klasą” obejmuje również opiekunów szkolnej wycieczki, w tym uwzględniono koszt personelu, asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami i z chorobą przewlekłą, ale to organizator wycieczki powinien tak ją zaplanować, by hotele oraz zwiedzane miejsca były dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami.
Monika Sewastianowicz
13.07.2024
Zarządzanie oświatą
Na egzaminie ustnym z języka polskiego, przeprowadzanym według nowej formuły (tzw. formuła 2023), maturzysta losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań - zgodnie z projektem komunikatu liczba zadań jawnych ma być zmniejszona ze 110 (obowiązujących na maturze w 2024 r.) do 68 w 2025 r.
Monika Sewastianowicz
12.07.2024
Zarządzanie oświatą
Informatory o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, począwszy od 1 sierpnia br. do 1 września br., w kolejności, w jakiej zostaną opracowane przez ekspertów. Zostaną w nich uwzględnione zmiany w podstawie programowej.
Monika Sewastianowicz
11.07.2024
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele kilka miesięcy czekali na spotkanie zespołu, który miał się zająć kwestiami związanymi z zasadami ich zatrudnienia. Zmiany w podstawie programowej, choć ambitniejsze w założeniach, okazały się natomiast mocno kosmetyczne. Obiecana naprawa polskiej oświaty idzie opornie, a priorytety resortu czasem mogą budzić mocne zdziwienie.
Monika Sewastianowicz
11.07.2024
W dniu 11 lipca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie szkolnego BHP. Do tej pory przepisy wskazywały, że w szkołach i placówkach konieczne jest zapewnienie ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej. Przepis nie precyzował jednak pojęcia: "środki higieny osobistej". MEN to zmienia. Teraz w każdej łazience ma być zapewnione mydło do rąk, a także ręczniki papierowe lub suszarki do rąk, w toalecie natomiast - papier toaletowy.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
11.07.2024
Zarządzanie oświatą
Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu. Musi najpierw zgłosić chęć obejrzenia pracy, co warto zrobić, jak najszybciej, bo im więcej chętnych, tym dłuższa kolejka. O wgląd do pracy lepiej wystąpić od razu, zwłaszcza że decyduje kolejność zgłoszeń. Procedura nie jest szczególnie sformalizowana - wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej można wysłać mailem.
Monika Sewastianowicz
11.07.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
O ile dbałość o wysokie kwalifikacje nauczycieli jest godna pochwały, to już niekoniecznie, gdy połączy się ją z brakiem poszanowania standardów legislacji. Część studentów pedagogiki w trakcie studiów dowiedziała się, że przepisy się zmieniły i aby zacząć karierę w zawodzie muszą skończyć studia magisterskie. Teraz chcą interweniować u rzecznika praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
10.07.2024
Zarządzanie oświatą
Celem przedsięwzięcia jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli, którzy bezpośrednio wpływają na edukację dzieci w zakresie umiejętności cyfrowych oraz mogą szerzyć wiedzę na temat cyfrowej higieny i bezpieczeństwa wśród rodziców. Warunkiem złożenia wniosku jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Można je składać do 14 sierpnia 2024 roku.
Monika Sewastianowicz
09.07.2024
Zarządzanie oświatą
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur - egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, egzamin z matematyki zdało 89 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze języka obcego, zdało 96 proc.
Monika Sewastianowicz
09.07.2024
Zarządzanie oświatą
Koniec z programem "Laptop dla ucznia" - zastąpi go program cyfrowy uczeń, który będzie zgodny z przygotowywaną przez MEN polityką transformacji cyfryzacji edukacji. Nauczyciele jednak wciąż będą mogli liczyć na otrzymanie bonu na laptopa - w tym celu zmieniony zostanie przepis określający, że nauczyciel otrzymujący bon musi być zatrudniony w szkole 30 września 2023 roku.
Monika Sewastianowicz
08.07.2024
Zarządzanie oświatą
Czy zabawne zdjęcie dwulatka na nocniku może za dziesięć lat narazić go na znęcanie w szkole? Czy może zaważyć na jego przyszłej karierze? A wreszcie, czy może narazić go na niebezpieczeństwo? Nie są to rzeczy, które biorą pod uwagę dorośli, dzieląc się zdjęciami dzieci w internecie, a powinni, bo w obecnych czasach nie są to bezpodstawne obawy. Przypomina o tym poradnik opracowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych i Fundacje Orange.
Monika Sewastianowicz
08.07.2024
Zarządzanie oświatą
Rozporządzenie – z nowymi wyższymi minimalnymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania – miało wejść w życie 1 lipca 2024 r. Jednak - jak wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego - prac nad nowym aktem prawnym nie zakończono. Zmiany są konieczne ze względu na wzrost płacy minimalnej.
Monika Sewastianowicz
08.07.2024
Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Edukacji chce ustanowić w nowym roku szkolnym 2024/2025 program dotyczący pilotażu wyposażenia szkół i placówek w podpaski dla dziewcząt. Program będzie wspierał działania samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki. To drugi krok zmian w zakresie higieny po tym, jak od września w każdej łazience szkolnej mają zostać zapewnione: mydło do rąk, papierowe ręczniki lub suszarki do rąk i papier toaletowy.
Agnieszka Matłacz
08.07.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.
Agnieszka Matłacz
08.07.2024
Zarządzanie oświatą
Wersja "odchudzona" podstawy programowej ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W czasie obowiązywania rozporządzenia eksperci będą pracować nad kompleksową reformą podstawy programowej, która będzie stopniowo wprowadzana od 1 września 2026 r.
Monika Sewastianowicz
08.07.2024
Zarządzanie oświatą
Wybór kandydata na stanowisko dyrektora szkoły odbywa się w konkursie. Jeżeli ten nie przyniósł rozstrzygnięcia, Prawo oświatowe wskazuje kolejne kroki. Zarząd Powiatu w Pile nie mógł jednak ich samodzielnie zmienić, tj. zamiast w porozumieniu z kuratorium wskazać kandydata, powierzył tę funkcję po raz drugi na czas określony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
06.07.2024
Zarządzanie oświatą
Podobnie jak w przypadku pozostałych egzaminów - egzamin ósmoklasisty można zakwestionować. Należy skierować wniosek do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, jeżeli to możliwe, w porozumieniu z wnioskodawcą, wyznaczy termin wglądu do pracy i poinformuje o tym wnioskodawcę.
Monika Sewastianowicz
05.07.2024
Edukacja zdrowotna od 1 września 2025 roku ma w szkołach zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Na środowe wysłuchanie zaproszono przedstawicieli organizacji i instytucji, które zadeklarowały chęć współpracy po ogłoszeniu w kwietniu br., że do szkół wprowadzony zostanie nowych przedmiot.
Monika Sewastianowicz
03.07.2024
Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2024 r., przystąpiło ok. 220 900 spośród ok. 230 100 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 96 proc.), w tym ok. 11 300 uczniów – obywateli Ukrainy. Zdający za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Monika Sewastianowicz
03.07.2024
Każdy może uratować komuś życie, nawet kilkulatek. Dlatego od września najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej będą poznawać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Każda szkoła ma otrzymać materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek oraz fantomów do nauki udzielania takiej pomocy.
Agnieszka Matłacz
03.07.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowało ruch kadrowy w szkole - do pracy od września nie wróci ponad 4500 nauczycieli. Powody są różne - niż demograficzny, zmiany w podstawie programowej, ale również fakt, że niektórzy pedagodzy chcą już zakończyć karierę w zawodzie i przejść na świadczenie kompensacyjne lub emeryturę.
Monika Sewastianowicz
03.07.2024
Zarządzanie oświatą
Pięć konkursów na dofinansowanie szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe nauczycieli, urzędników i obywateli ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska. Łączna pula środków to ponad 390 mln zł. Programy współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Nabory trwają do 14 sierpnia 2024 r.
Robert Horbaczewski
02.07.2024
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Resort zdrowia przygotował projekt porozumienia o współpracy pomiędzy placówkami systemu oświaty a podmiotami leczniczymi prowadzącymi ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ma to na celu m.in. wymianę informacji oraz bezpośredni kontakt z podmiotem będącym przygotowanym merytorycznie w zakresie udzielania niezbędnego wsparcia.
Monika Sewastianowicz
27.06.2024
Zarządzanie oświatą
Komisja sejmowa ds. Unii Europejskiej przyjęła w środę rekomendacje Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych - chodzi o to, żeby ryzyko bezpieczeństwa badań i zabezpieczenia wyników. Rekomenduje się też stworzenie bazy ekspertów, którzy będą mieli wiedzę merytoryczną i będą gotowi pomóc, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
Monika Sewastianowicz
26.06.2024
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl