W zmienionej podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 roku, w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III został dodany wymóg znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W klasach starszych zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy odbywać się będą podczas zajęć z wychowawcą. Dotyczy to klas IV-VII szkół podstawowych oraz II-IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia). Natomiast uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz I klasy szkół ponadpodstawowych realizują program dotyczący pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.

- Każda osoba może uratować życie. Pierwsza pomoc w szkole musi być obecna na wszystkich etapach edukacji. Od 1 września każdy uczeń będzie poznawał zasady pierwszej pomocy - mówiła minister Barbara Nowacka w czasie konferencji prasowej, która we wtorek odbyła się w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Głównym tematem była organizacja pierwszej pomocy dla uczniów w szkołach. W konferencji prasowej uczestniczył też Prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

Czytaj też w LEX: Zmiany w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2024/2025 >

 


Pierwsza pomoc już od I klasy

W czasie spotkania wiceminister Katarzyna Lubnauer podkreśliła jak istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy już od najmłodszych lat. - Nauczyciele przeszkoleni przez WOŚP przekażą pozyskaną wiedzę swoim uczniom. To bardzo ważne, by młodzi ludzie wiedzieli, jak udzielać pierwszej pomocy. Kiedyś ta umiejętność może uratować komuś życie - mówiła Katarzyna Lubnauer.

Czytaj też: "Odchudzona" podstawa programowa od września >

Obecny na konferencji Prezes Zarządu WOŚP Jerzy Owsiak zapewnił, że każda szkoła otrzyma materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek oraz fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy. Natomiast szkolenia dla nauczycieli prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów WOŚP. Zajęcia dla nauczycieli mają charakter teoretyczny oraz praktyczny i obejmują tematy dotyczące łańcucha przeżycia, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej czy przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

- Do tej pory przeszkoliliśmy prawie 31 tysięcy nauczycieli. Nauczyciele będą przekazywać wiedzę dzieciom. Dziękujemy ministerstwu za tak szybką reakcję, za spotkania i za to ze dziś możemy ogłosić, że od września obligatoryjnie startujemy z programem. Współpraca instytucji z organizacjami pozarządowymi przynosi wspaniałe rezultaty o czym świadczy również ten program – powiedział Jerzy Owsiak.

Czytaj też w LEX: Wyniki i wnioski z nadzoru pedagogicznego 2023/2024 >