Edward Kołodziejczyk

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-1999 redaktor "Inspektora Pracy" - miesięcznika Państwowej Inspekcji Pracy. Od 2000 r. prowadzi Wydawnictwo KOLPRESS, w ramach którego współpracuje z redakcjami i wydawnictwami piszącymi o bezpieczeństwie pracy, zajmuje się opracowywaniem i wydawaniem broszur szkoleniowych o tematyce bhp i zawodowej oraz kwartalnika "Informator Ochrony Pracy". Autor, współautor i wydawca kilkunastu broszur: Inspekcja Pracy w Polsce 1919-1999, BHP przy urządzeniach elektroenergetycznych, BHP w biurze i urzędzie, BHP w szkole, BHP kierowcy wózka jezdniowego, Prace spwalnicze z uwzględnieniem bhp, Slowniczek bhp. Redaktor merytoryczny i współautor Meritum BHP, wyd. Wolters Kluwer Polska.

Artykuły autora

BHP obowiązuje także przy pracach administracyjno-biurowych

Prawo pracy BHP

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 września 1997 r., pomieszczeniem pracy stałej jest pomieszczenie, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika, w ciągu jednej doby, przekracza 4 godziny. Jeśli biuro spełnia ten warunek to może być kwalifikowane jako pomieszczenie pracy stałej, co pociąga za sobą obowiązek spełnienia licznych wymagań.

17.12.2021

Pracodawca musi systematycznie oceniać ryzyko zawodowe

Prawo pracy BHP

Pracodawca powinien wdrażać odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne w celu zapobiegania i ograniczania ryzyka zawodowego. Ocena tego ryzyka polega na systematycznym badaniu wszystkich aspektów pracy w celu stwierdzenia, jakie zagrożenia w środowisku pracy mogą być powodem pogorszenia się stanu zdrowia pracownika i czy mogą one zostać wyeliminowane.

15.11.2021

Instrukcja obsługi musi być sformułowana w sposób jasny i przejrzysty

BHP

Przepisy wymagają od producenta, by do każdego egzemplarza sprzedawanej maszyny dodał instrukcję obsługi. Jest ona najważniejszym źródłem informacji o prawidłowym użytkowaniu. Instrukcja powinna zawierać wiele elementów. Informacje potrzebne do sterowania maszyną powinny być jednak jednoznaczne i zrozumiałe. Nie powinno ich też być za dużo, aby nie przeciążać operatora.

26.10.2021

Praca w Konstytucji RP pod specjalną ochroną

Prawo pracy BHP

Konstytucja RP, jako ustawa zasadnicza, potocznie nazywana matką innych ustaw, poprzez zawarte w niej postanowienia jest podstawowym źródłem prawa. W art. 24 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. polski ustawodawca postanowił: Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy.

04.10.2021

Czynniki chemiczne w pracy stwarzają dodatkowe obowiązki dla pracodawcy

BHP Prawo gospodarcze

Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia, czy w środowisku pracy występuje czynnik chemiczny stwarzający zagrożenie oraz do udokumentowania oceny ryzyka zawodowego. Zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest zobowiązany do eliminowania lub ograniczania ryzyka do minimum.

27.09.2021
1  2  3  4  5  6  7  8  9    66