Sejm przyjął specustawę dotyczącą Ukraińców uciekających przed wojną. Zmiany dotyczą też pracy nauczycieli - chodzi oczywiście o tych pedagogów, którzy będą pracować z ukraińskimi uczniami. Receptą na braki kadrowe w szkołach ma być m.in. pozwolenie na pracę pedagogów korzystających ze świadczeń kompensacyjnych. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Monika Sewastianowicz
12.03.2022
Zarządzanie oświatą
Sejm nie uchwalił w specustawie "ukraińskiej" rekomendowanej przez komisje poprawki uelastyczniającej przepisy dotyczące tworzenia w szkołach oddziałów międzynarodowych. Chodziło o to, by w szczególnych przypadkach jeszcze w tym roku szkolnym, uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się według swojej podstawy programowej.
Monika Sewastianowicz
11.03.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Ukraina
W związku z dużą liczbą dzieci z Ukrainy, Ministerstwo Edukacji i Nauki pozwala na powiększenie oddziałów szkolnych i przedszkolnych - rozporządzenie w tej sprawie już ukazało się w Dzienniku Ustaw. O zwiększenie limitów apelowali samorządowcy - liczba dzieci w oddziale przedszkola może być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci, będących obywatelami Ukrainy.
Monika Sewastianowicz
10.03.2022
Zarządzanie oświatą
Przybywający do Polski obywatele Ukrainy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym mogą skorzystać z polskiego systemu edukacji. Gdy przybędą do Polski, powinni zgłosić się do szkoły w rejonie, w którym zamieszkują. Jeśli chodzi o szkołę podstawową – do urzędu gminy, jeśli chodzi o szkołę średnią – do starostwa powiatowego - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Monika Sewastianowicz
09.03.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Dziś w Polsce w wieku szkolnym jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, na ten moment do szkół w Polsce zapisało się 11, 5 tys. - poinformował w środę w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W tym tygodniu parlament zakończyć ma prace nad specustawą, która ma zapewnić systemową pomoc Ukraińcom, nie wiadomo jednak, czy będzie ona wystarczająca.
Monika Sewastianowicz
09.03.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina

Matura 2023 - CKE udostępnia arkusze pokazowe

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Matury w 2023 i 2024 dla szkół ponadpodstawowych zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła pokazowe arkusze stworzone na podstawie tych wymagań.
Monika Sewastianowicz
08.03.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Z wynagrodzenia 755 zł za godziny ponadwymiarowe potrącono 703 zł. W skrajnych przypadkach pedagodzy, którzy mieli dużo takich godzin, musieli dopłacić do podatku - wynika z ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy apelują o zmiany do premiera Mateusza Morawieckiego.
Monika Sewastianowicz
07.03.2022
Kadry w oświacie
Podstawę ustalenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w odniesieniu do nauczycieli będących emerytami, rencistami albo nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, jest suma tych świadczeń pobieranych przez nich w ciągu roku - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Maksymalnie uproszczone procedury, zatrudnianie asystentów międzykulturowych i nacisk na dobrostan psychiczny dzieci z Ukrainy zamiast na realizację podstawy programowej – to według ekspertów powinny być priorytety MEiN. Potrzebne będą też zmiany w budżecie. Projekt specustawy w tej sprawie jest gotowy i trafi do prac w Sejmie.
Monika Sewastianowicz
03.03.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Dla ukraińskich dzieci uchodźców tworzone będą oddziały przygotowawcze, gdzie uczyć się będą języka polskiego. Do pomocy chcemy zaangażować m.in studentów z Ukrainy, którzy studiują w polskich uczelniach i emerytowanych nauczycieli – zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. A ZNP przygotował poradnik mający pomóc w organizacji pracy w szkole z uczniami z Ukrainy
Krzysztof Sobczak
01.03.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Rozpoczął się nabór wniosków w nowej edycji programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Na dofinansowanie wycieczek szkolnych w 2022 r. przeznaczona bęrdzie rekordowa kwota 100 mln zł. W tej edycji środki finansowe zostaną podzielone na województwa proporcjonalnie do liczby uczniów. Ministerstwo zachęca organy prowadzące szkoły do składania wniosków.
Krzysztof Sobczak
01.03.2022
Posłowie pytają o podwyżki dla nauczycieli w szkołach niesamorządowych - czyli w placówkach, w których nie stosuje się Karty Nauczyciela. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że wraz ze wzrostem subwencji oświatowej wzrastają dotacje dla szkół, co powinno mieć przełożenie na podwyżki dla nauczycieli zatrudnianych w tych szkołach.
Monika Sewastianowicz
28.02.2022
Zarządzanie oświatą
Z uczniami trzeba rozmawiać na temat wojny na Ukrainie. Inaczej rośnie w nich lęk, mogą pojawić się regresy rozwojowe. Szkoły, w których uczy się sporo ukraińskich dzieci będą zmagać się z dodatkowymi kłopotami. Dlatego warto brać udział webinarach na temat, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Zespół Centrum Edukacji Obywatelskiej taki webinar przygotował już w jej pierwszym dniu.
Beata Igielska
26.02.2022

Skuteczna pomoc dla uchodźców z Ukrainy wymaga zmian prawnych i finansowania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Samorządy współpracują z administracją rządową w przygotowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy, ale przygotowania te ujawniły szereg problemów – głównie prawnych i finansowych – które władze centralne powinny rozwiązać, aby miasta i gminy mogły działać skuteczniej. Postulowane zmiany przepisów ułatwiłyby także działalność w tym zakresie uczelniom wyższym oraz organizacjom pozarządowym.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
26.02.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Pensje nauczycieli powinny być powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej - konsekwentnie twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związek chce wprowadzenia do Karty Nauczyciela zasady, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia.
Monika Sewastianowicz
24.02.2022
Kadry w oświacie
Dziś nikt nie jest w stanie konkretnie powiedzieć, czy to będzie tysiąc, 2 tys., 50 tys., czy znacznie większa liczba uchodźców - mówił w czwartek wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że nie wiadomo jeszcze, jakie dofinansowanie będzie potrzebne, by zapewnić pomoc ukraińskim uczniom.
Monika Sewastianowicz
24.02.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Aktywność nauczyciela angielskiego w zespole szkół rozkwitła dopiero w ostatnich miesiącach jego stażu. Naprędce postanowił zorganizować dwa konkursy języka angielskiego i dwie wycieczki licząc, że zrekompensuje to ponad dwa lata bezczynności. Na wycieczkę przyszedł tylko jeden uczeń. Nauczyciel dopuścił się jednak wielu nieprawidłowości w prowadzeniu zajęć, więc sąd uznał powództwo o przywrócenie do pracy za niezasadne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.02.2022
Kadry w oświacie Prawo pracy
Obecny poziom wynagrodzeń nauczycieli nie jest dostatecznie motywujący - przyznaje resort edukacji w odpowiedzi na poselską interpelację. Podkreśla, że miała to odmienić nowelizacja Karty Nauczyciela, jednak sprzeciwiły się jej związki zawodowe. Dlatego - jak zapowiada - konieczne będą podwyżki bez wprowadzania zmian systemowych.
Monika Sewastianowicz
22.02.2022
Zarządzanie oświatą
Warszawska prokuratura ma sprawdzić, czy wysłanie przez e-dziennik listu na temat negatywnych skutków tzw. Lex Czarnek łamie prawo. List podpisany został przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Według ministra edukacji, to przekroczenie uprawnień i naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.
Monika Sewastianowicz
22.02.2022
Prokuratura Zarządzanie oświatą RODO

Od poniedziałku szkoły wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają od 21 lutego do nauki stacjonarnej. Minister edukacji wydał w tej sprawie rozporządzenie, a zapowiadając wcześniejszy powrót do szkół wyraził nadzieję, że stacjonarna nauka będzie możliwa do końca roku szkolnego, podkreślając przy tym, że racji w tej materii nie miała opozycja.
Monika Sewastianowicz
21.02.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Szkoły mogą dostać dofinansowanie na zajęcia specjalistyczne – termin na zgłoszenia upływa w najbliższy poniedziałek, choć rozporządzenie opublikowano 9 lutego. Tak szybkie zmiany nie sprzyjają jakości i okazuje się, że prawodawcy zabrakło precyzji, jeżeli chodzi o zasady, na jakich nauczyciele mają realizować zajęcia.
Monika Sewastianowicz
19.02.2022
Kadry w oświacie
Resort edukacji i nauki przygotował rozporządzenie zmieniające terminy składania zaświadczeń o badaniach lekarskich lub psychologicznych dla kandydatów do szkół zawodowych. Można to będzie zrobić do 23 września 2022 r., czyli w późniejszym terminie niż określony przez kuratora oświaty.
Monika Sewastianowicz
18.02.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Patriotyczne wycieczki szkolne także w tym roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od 1 marca 2022 r. rusza nabór do kolejnej edycji programu "Poznaj Polskę" - resort edukacji na dofinansowanie wycieczek przeznaczy 100 mln zł. W 2021 - jak podaje ministerstwo - program cieszył się dużym zainteresowaniem, łącznie na takie wycieczki szkolne wyjechało ponad 215 tys. uczniów.
Monika Sewastianowicz
18.02.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Brak tzw. kwarantanny z kontaktu ułatwi życie dyrektorom szkół. Nie będzie już tak, że cała klasa będzie przebywać na kwarantannie, jeżeli u jednego ucznia wystąpi zachorowanie na COVID-19. Dyrektor nadal jednak może podjąć decyzję o przejściu na nauczanie zdalne po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Monika Sewastianowicz
17.02.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Pewnie jakieś wątpliwości jeszcze zostały, ale generalnie zgodziliśmy się co do tego, że nasza ustawa konsumuje również w dużej części tę ideę pana prezydenta, żeby rozszerzyć uprawnienia rodziców jeśli chodzi o ich kontrolę nad organizacjami pozarządowymi, które wchodzą do szkoły - mówił Przemysław Czarnek, podkreślił, że jest dobrej myśli, jeżeli chodzi o podpisanie ustawy przez prezydenta.
Monika Sewastianowicz
17.02.2022
Zarządzanie oświatą
Uczeń albo pójdzie na religię, albo na etykę - trzeciej opcji, niechodzenia na żadne z tych zajęć, nie będzie. Ministerstwo Edukacji i Nauki zmianę zamierza rozłożyć na kilka lat - wdrażanie rozpocznie się 1 września 2023 r. Obecnie w ministerstwie toczy się proces konsultacji wewnętrznych nad określeniem katalogu aktów prawnych - wyjaśnia MEiN.
Monika Sewastianowicz
17.02.2022
Zarządzanie oświatą

ZNP domaga się odwołania małopolskiej kurator oświaty

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Prezes okręgu małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Arkadiusz Boroń poinformował, że wniosek o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiej kurator jest gotowy i zostaje skierowany do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Ma to związek z publikacją autorstwa Nowak w portalu wPolityce.
Monika Sewastianowicz
16.02.2022
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Prezydium Zarządu Głównego ZNP domaga się podjęcia w trybie pilnym rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia 2022. Związkowcy zaapelowali też w poniedziałek do premiera o dodatek covidowy dla pedagogów i obsługi szkół. ZNP podkreśla, że w innych krajach takie świadczenie zostało wypłacone.
Monika Sewastianowicz
15.02.2022
Zarządzanie oświatą
Kształcenie prawników nie musi opierać się wyłącznie na klasycznych ćwiczeniach i wykładach, tym bardziej że przewagę na rynku pracy daje doświadczenie. Ciekawą propozycją dla najlepszych studentów jest tutoring - w przypadku prawników pozwala on poznać zawody prawnicze od kuchni, a osobom, które chcą pozostać na uczelni, pomaga w ukierunkowaniu zainteresowań naukowych.
Aleksandra Partyk Monika Sewastianowicz
15.02.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Zawiadomienie do prokuratury skierował szef minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem prezydent Warszawy wykorzystał narzędzia służące edukacji do tego, by "skrajnie upolitycznić szkołę". Prokuratura sprawdzi, czy nie doszło do niezgodnego z prawem przetworzenia danych osobowych.
Monika Sewastianowicz
14.02.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski