Tegoroczny Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem „Budujemy mosty różnorodności” - w tym roku po raz pierwszy wspierany jest przez kuratoria oświaty. Tęczowy Piątek odbywa się dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Danii, Ambasady Królestwa Norwegii, Ambasady Belgii, a konkretnie Przedstawicielstwa Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz pomysłodawcy akcji - Kampanii Przeciw Homofobii.
Monika Sewastianowicz
24.10.2024
Szkoła i uczeń

Droga do pełnej transformacji cyfrowej CUW jest jeszcze długa

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Mimo rosnącej roli digitalizacji, większość Centrów Usług Wspólnych wciąż polega na tradycyjnych narzędziach obsługi jednostek, m.in. papierowym obiegu dokumentów. Chociaż wiele CUW z sukcesem wdrożyło nowoczesne technologie, nadal istnieją wyzwania związane z pełną integracją systemów, bezpieczeństwem danych oraz finansowaniem. A cyfryzacja procesów to większa efektywność, redukcja kosztów, przyspieszenie obsługi.
Robert Horbaczewski
24.10.2024
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Dostrzeganie różnorodności i zadbanie o potrzeby wszystkich uczniów lub pracowników to wyzwanie dla każdej organizacji - niezależnie od tego, czy jest to szkoła, uczelnia, czy firma. To jednak niezbędne, by tworzyć wydajne, dobrze funkcjonujące i kreatywne zespoły, zwłaszcza w dobie globalizacji i zwiększonej migracji, choćby tej, związanej z wojną za naszą wschodnią granicą.
Monika Sewastianowicz
24.10.2024
Szkoła i uczeń HR
Dyrektorzy szkół bez obaw mogą zwracać się do sędziów o pomoc, gdy nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z uczniem, który w jakiś sposób łamie prawo. Im ściślejsza współpraca wszystkich organów, tym większa szansa, że dziecku lub nastolatkowi uda się pomóc - zapewniały podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój sędzie Jolanta Jeżewska i Maja Zofia Jabłońska reprezentujące Fundację Edukacji Prawnej IUSTITIA.
Monika Sewastianowicz
23.10.2024
Zarządzanie oświatą

Ważne zaplanowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Podczas planowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej trzeba pamiętać, aby rozróżnić, które zajęcia są prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a które mają charakter rewalidacyjny i organizowane są dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Trzeba też pamiętać, że przydzielanie zajęć powinno odbywać się zgodnie z kwalifikacjami.
Robert Horbaczewski
22.10.2024
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Barbara Buczkowska-Staniec, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 33 w Częstochowie, otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Stanisława Anna Tymoczko, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie, została natomiast Super Dyrektorem Szkoły. To już jedenasta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października 2024 r. w Jachrance.
Monika Sewastianowicz
22.10.2024
Zarządzanie oświatą
"Lex Kamilek" nie wprowadziła obowiązku sprawdzania, czy nauczyciel jest wpisany do rejestru przestępców seksualnych. Takie przepisy obowiązywały od 2017 r., a mimo to wiele szkół nie miało nawet odpowiedniego konta pozwalającego wykonać ten obowiązek - wskazywała rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października 2024 r.
Monika Sewastianowicz
21.10.2024
Zarządzanie oświatą
Nauczyciela, który zdecyduje się przejść na wcześniejszą emeryturę, można zatrudnić wyłącznie na czas określony - mówiła Agata Piszko podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój. Wynika to ze zmienionego przepisu Karty Nauczyciela, który pozwala zatrudnić takiego pedagoga wyłącznie w szczególnych przypadkach.
Monika Sewastianowicz
21.10.2024
Kadry w oświacie Prawo pracy
Kim ma być osoba, która kończy obowiązkową edukację? Jaką wiedzę i wartości powinna jej wpajać polska szkoła? Odpowiedzi na te pytania mają być punktem wyjścia do reformy podstawy programowej, która ma obowiązywać już w 2026 roku. O profilu absolwenta dyskutowano podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
21.10.2024
Zarządzanie oświatą
Radzenie sobie z permanentną zmianą, to motyw przewodni XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października w Jachrance. Podczas wydarzenia poruszone zostaną istotne tematy dotyczące: standardów ochrony małoletnich, zmian w finansowaniu oświaty i zmian demograficznych. Wśród tematów znajdą się także kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, nowych technologii i sztucznej inteligencji.
Monika Sewastianowicz
21.10.2024
Zarządzanie oświatą
Komisja Edukacji i Nauki pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy dot. budżetu na 2025 r. w częściach dotyczących Polskiej Akademii Nauk, Akademii Kopernikańskiej, Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz planów finansowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Centrum Łukasiewicz.
Monika Sewastianowicz
18.10.2024
Ostatnie chwile na złożenie wniosku w programie "Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” - będą przyjmowane do 18 października 2024 r. do godz. 15:00. Na realizację programu zaplanowano blisko 1,3 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a skrócenie wynika z dużego zainteresowania programem.
Monika Sewastianowicz
18.10.2024
Dyrektor placówki oświatowej został odwołany ze stanowiska. Mimo, iż ostatecznie stwierdzono nieważność uchwały, którą go odwołano, organ prowadzący szkołę ogłosił nowy konkurs na to stanowisko. Zdaniem zarządu województwa, nie nastąpiło bowiem przywrócenie dotychczasowego dyrektora do pracy. Słuszność tego poglądu potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Marek Sondej
18.10.2024
Zarządzanie oświatą
Od początku tego roku w Polsce za sprzedaż napoju energetycznego dziecku można otrzymać karę grzywny. Jednak regulacje, które wprowadziły zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim, nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej, gdyż nie były notyfikowane przez Sejm. Teraz do przepisów zgłosiły zastrzeżenia inne kraje i resort zdrowia występuje o notyfikację. Tyle tylko, że furtka dla bezkarnej sprzedaży energetyków dzieciom wciąż jest otwarta.
Beata Dązbłaż
18.10.2024
Rynek i konsument
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje likwidacji szkół branżowych II stopnia - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Henryk Kiepura. Podał, że zainteresowanie tymi szkołami z roku na rok wzrasta oraz że obecnie uczy się w nich 12,7 tys. uczniów. Wiceminister Kiepura odpowiadał na pytania posłanek KO, dotyczące szkolnictwa zawodowego.
Monika Sewastianowicz
17.10.2024
Zarządzanie oświatą
Katecheci obawiają się fali zwolnień po zmianach przepisów dotyczących nauki religii. Resort edukacji na razie nie zamierza wycofać się ze swoich pomysłów ograniczenia liczby godzin katechezy - dla nauczycieli ma radę: mogą się przekwalifikować i uczyć np. edukacji zdrowotnej, o czym mówiła wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
Monika Sewastianowicz
16.10.2024
Szkoła i uczeń
Po klasie mundurowej łatwiej będzie się dostać do policji - prezydent podpisał nowelizację niektórych ustaw, aby wprowadzić odrębne postępowanie rekrutacyjne dla absolwentów klas mundurowych. Ci, którzy w ciągu trzech lat po ukończeniu szkoły będą chcieli wstąpić do policji, będą zwolnieni z testu wiedzy, a w niektórych przypadkach również i z testu sprawności fizycznej.
Monika Sewastianowicz
16.10.2024

Od środy nie obowiązuje stan klęski żywiołowej w związku z powodzią

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź
Nie będzie przedłużenia stanu klęski żywiołowej na obszarach powodziowych. W nocy z wtorku na środę skończył się 30-dniowy termin obowiązywania rozporządzenia z 16 września. Rząd uchylił też drugie z rozporządzeń z 28 września, uzasadniając, że ustały przyczyny jego wprowadzenia. Jednocześnie zaktualizował wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi.
Robert Horbaczewski
15.10.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź

Poprawka z edukacji zawodowej

Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy
Dualny system kształcenia zawodowego miał znacznie przyczynić się do zatrudniania młodzieży. Miał też wspierać lokalne społeczności przez bliską współpracę szkół zawodowych z biznesem. Zamiast zwiększenia skuteczności i atrakcyjności tej ścieżki kariery, przyniósł niepokojące wyniki o rosnącym wśród absolwentów bezrobociu. Dodatkowo, jak wynika z kontroli NIK, 30 proc. uczniów szkół branżowych I stopnia nie uzyskuje kwalifikacji, a zaledwie 4-6 proc. decyduje się na kontynuowanie nauki w szkołach II stopnia.
Grażyna J. Leśniak
15.10.2024
Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy
Pracodawcy chcą, by to nie zdany egzamin, a samo podejście do niego przez osobę, którą przyuczają do zawodu, decydowało o dofinansowaniu kształcenia. Ich zdaniem przepisy są obecnie nazbyt restrykcyjne. Innego zdania jest resort edukacji, który sceptycznie podchodzi do deklaracji pracodawców.
Monika Sewastianowicz
15.10.2024
W ciągu dziesięciu miesięcy kierowania resortem przywróciliśmy dialog z nauczycielami - oceniła w poniedziałek ministra edukacji Barbara Nowacka. Może nie zawsze się ze sobą zgadzamy, ale nauczyciele są bardzo ważni dla MEN i całego rządu, co nie było powszechną praktyką - stwierdziła, składając pedagogom życzenia z okazji Dnia Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
14.10.2024
Zarządzanie oświatą
Dziękujemy za troskliwość, zaangażowanie i dbałość o tworzenie bezpiecznych i możliwie najlepszych warunków rozwoju kolejnych pokoleń Polaków - napisała para prezydencka, składając życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. Przypomniała, że oficjalna nazwa święta odwołuje się do zasług Komisji Edukacji Narodowej, powołanej 251 lat temu.
Monika Sewastianowicz
14.10.2024
Zarządzanie oświatą
W Dzień Edukacji Narodowej Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o poprawę warunków pracy nauczycieli. Związkowcy zwrócili uwagę, że pogarszają się one z roku na rok. Chodzi przede wszystkim o wynagrodzenia - związkowcy przypomnieli, że ich projekt powiązania minimalnych wynagrodzeń pedagogów ze średnim wynagrodzeniem utknął w Sejmie.
Monika Sewastianowicz
14.10.2024
Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Sprawiedliwości chce poprawić tzw. ustawę Kamilka. Chodzi m.in. o konieczność uzyskiwania przez rodziców, którzy wspomagają wychowawców szkolnych na wycieczkach klasowych, zaświadczenia o niekaralności. Ten obowiązek - na początku roku szkolnego - niemal zablokował sądy. Teraz ma być, w zakresie rodziców, zniesiony.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2024
Prawo karne Prawo rodzinne
Wręczanie nauczycielom prezentów na Dzień Edukacji Narodowej to niemal tradycja - zazwyczaj prezent jest symboliczny, pedagodzy dostają czekoladki lub bukiet kwiatów, co nigdy nie budziło żadnych kontrowersji. Aż do teraz - rekomendowane przez władze standardy antyprzemocowe zakazują nauczycielom przyjmowania prezentów od uczniów, co wzbudziło wątpliwości samych pedagogów.
Monika Sewastianowicz
12.10.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nowe technologie zwiększają dostępność materiałów edukacyjnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Bank. Uważa tak 52 proc. rodziców, którzy wzięli udział w badaniu - 51,9 proc. odpowiedziało, że technologie zwiększają dostępność do materiałów edukacyjnych. 35,8 proc. respondentów widzi w innowacjach potencjał na lepszą komunikację z uczniami i nauczycielami.
Monika Sewastianowicz
10.10.2024
Zarządzanie oświatą

Wątpliwa sprawczość rządzącej koalicji – kluczowych reform brak

Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Mija rok od wyborów wygranych przez partie z tzw. koalicji demokratycznej – wynik wzbudził nadzieję na zmiany, także legislacyjne. Niestety brakuje wielu istotnych reform w tym zakresie i spełnienia obietnic. Nadal mamy m.in. bałagan w wymiarze sprawiedliwości, rząd nie zajął się składką zdrowotną, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, wycofał się z kredytu zero procent. Projekt deregulacji dla przedsiębiorców nadal nie wyszedł z resortu rozwoju, a pacjenci wciąż czekają na centralną e-rejestrację. Problemów jest więcej.
Monika Sewastianowicz Tomasz Ciechoński Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Inga Stawicka Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze
MEN nie rozważa uczynienia z religii lekcji obowiązkowych - poinformował rzecznik prasowy resortu edukacji Piotr Otrębski. Tym samym odniósł się do słów kard. Kazimierza Nycza, zdaniem którego godzina lekcji religii w tygodniu powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Dodał, że jeśli chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie ograniczenia do jednej godziny tygodniowo lekcji religii w szkołach publicznych, w ramach konsultacji publicznych będą również organizowane spotkania z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i będzie to przestrzeń do wymiany uwag.
Monika Sewastianowicz
08.10.2024
Zarządzanie oświatą
Zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny - to główny cel projektu nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej, nad którym pracuje resort zdrowia. To reakcja przede wszystkim na nadużywanie tego typu wyrobów wśród młodych ludzi.
Inga Stawicka
08.10.2024
Rodzice i opiekunowie uczniów z terenów, na których wystąpiła powódź, mogą otrzymać zasiłek losowy w wysokości 1000 zł, muszą jednak złożyć stosowny wniosek, którego wzór określi resort edukacji. Za wypłatę zasiłku odpowiadać będzie gmina. Świadczenie nie zależy od żadnego kryterium dochodowego.
Monika Sewastianowicz
08.10.2024
Zarządzanie oświatą Powódź
Prawo.pl