Temat dnia

Listy kandydatów publicznie dostępne na stronach szkół

Szkoły prowadzące rekrutację, mogą publicznie udostępniać listy kandydatów i wyniki w internecie. Pozwala im na to nowe rozporządzenie MEN, wydane w związku z zapobieganiem epidemii koronawirusa. Jest to wątpliwe z punktu widzenia RODO, a wyjątkowa sytuacja nie oznacza, że nie trzeba stosować unijnych przepisów.

Coraz więcej apeli o przełożenie egzaminów. MEN: nie mamy takich planów

Pojawia się coraz więcej apeli o to, by przełożyć egzaminy. Taką potrzebę sygnalizują samorządowcy i organizacje działające na rzecz praw uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej jednak stanowczo podkreśla, że planów przełożenia egzaminów ósmoklasisty, a tym bardziej matur nie ma.

UOKiK radzi renegocjować czesne z niepubliczną placówką

Rodzice powinni sprawdzić i renegocjować umowy z prywatnymi przedszkolami i żłobkami - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podmioty te nie ponoszą odpowiedzialności za przestój więc, według UOKiK, strony umowy powinny porozumieć, w jaki sposób będą rozliczać koszty czesnego.

Gminy mogą zamawiać komputery dla uczniów

Pieniądze z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla szkół. Od 1 kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

Samorządowcy: Należy odpuścić realizację podstawy programowej

Trzeba zmienić kalendarz roku szkolnego oraz utrzymać zalecenia, by zdalne nauczanie służyło jedynie ugruntowaniu wiedzy i powtórzeniu materiału. Konieczne są też: przesunięcie egzaminów oraz zmiany w kalendarzu roku szkolnego - apeluje w piśmie do MEN Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich.

Prezydent Warszawy apeluje o przełożenie egzaminu i matury

Egzaminy ósmoklasisty i maturę należy przełożyć - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem pozostanie przy obecnych terminach stwarzałoby niebezpieczeństwo dla zdających, a nie ma na razie widoków na koniec epidemii. Skierował w tej sprawie pismo do premiera.

O ile szkoły podczas przerwy wynikającej z epidemii mogą zdalnie kontynuować swoją działalność, to żłobki i przedszkola nie mają już za bardzo takich możliwości, bo ich główną funkcją jest opieka nad dziećmi. To może być poważny problem dla wielu niepublicznych placówek, bo rodzice buntują się, że musieliby płacić czesne za usługi, których nie otrzymują.
Monika Sewastianowicz
24.03.2020
Ustalanie wysokości oraz przekazywanie z budżetów gmin i powiatów dotacji dla niesamorządowych przedszkoli, szkół i placówek powinno co do zasady odbywać się na dotychczasowych zasadach - poinformował resort edukacji. Wyjątkiem są szkoły, w których dla zachowania dotacji obowiązkowa była obecność uczniów.
Monika Sewastianowicz
23.03.2020
Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które wprowadzi ograniczenia dotyczące spotkań większej liczby osób, w tym takich jak grupowe wycieczki, grille czy ogniska - ujawnił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker. Nie powiedział jednak, jakiego typu działania są przygotowywane.
Krzysztof Sobczak
23.03.2020

Egzamin ósmoklasisty przez internet mało prawdopodobny, ale wszystko przed nami

Przerwa w zajęciach się przedłuża i budzi to obawy, co z egzaminem ósmoklasisty. Na razie - jak podkreśla resort - nie ma planów przesunięcia terminu, ale nie wiadomo, jak długo potrwa kryzys...
Monika Sewastianowicz
23.03.2020

Piontkowski: Kalendarz szkolny bez zmian. Egzamin ósmoklasisty 20 kwietnia

Wprowadzony stan epidemii i zamknięcie szkół do 10 kwietnia nie zmienią kalendarza szkolnego. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział w sobotę, że Centralna Komisja Egzaminacyjna...
Agnieszka Matłacz
21.03.2020

Wycieczki i spotkania możliwe, ale na Skype

Sposobów na wykorzystanie Skype’a w edukacji jest wiele. Nauczyciele języków obcych widzą w nim narzędzie umożliwiające kontakt z osobami, które też uczą się danego języka bądź są native speakerami....
Karolina Zioło-Pużuk
21.03.2020

Nowy stan epidemii obowiązuje w Polsce

Ogłoszenie stanu epidemii pozwoli rządowi lepiej zadysponować kadry medyczne i oddelegować je do pracy przy zwalczaniu epidemii. Wojewodowie będą mogli skierować do pracy w szpitalach lekarzy i...
Katarzyna Nowosielska
20.03.2020

MEN ogłosiło zasady zdalnego nauczania podczas epidemii

Wprowadzamy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem,...
Monika Sewastianowicz
20.03.2020
Polecamy książki oświatowe