Rządowa platforma analityczna może zagrażać danym obywateli

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Przygotowywana przez rząd Zintegrowana Platforma Analityczna ma być supersystemem przetwarzania danych. Budzi wątpliwości natury konstytucyjnej i legislacyjnej - może stanowić zagrożenie w obszarze szeroko rozumianej prywatności obywateli. Zastrzeżenia ma Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a RPO przywołuje skojarzenia z chińskim systemem kontroli społecznej. Rząd twierdzi, że zarzuty są niezasadne.

12.04.2022

Prof. Habdas: SN porządkuje orzecznictwo w sprawie hałasu przy lotniskach

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania, z uwagi na niemożność zachowania standardów ochrony środowiska przed hałasem w związku z funkcjonowaniem lotniska, nie stanowi samodzielnej podstawy roszczenia odszkodowawczego z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy. - To przełomowe orzeczenie - twierdzi prof. Magdalena Habdas z Uniwersytetu Śląskiego.

12.04.2022

Zarobki funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej będą wyższe jeszcze w 2022 r.

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Wzrost wysokości mnożnika dla każdego z poszczególnych stopni służbowych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej o 0,207, co stanowi 373,30 zł, przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra finansów. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale z mocą od dnia 1 stycznia 2022 r.

11.04.2022

Przywołówki dyngusowe i krzyżoki - wielkanocne zwyczaje zabezpieczone na krajowej liście

Administracja publiczna Wydarzenia

Wielkanocne kroszonki, batikowe pisanki, krzyżoki, przywołówki dyngusowe czy turki to jedynie kilka z ponad 57 obrzędów i tradycji, które wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pochodzące z całego kraju obyczaje, zwyczaje i przekazy, które od dziesiątek pokoleń kultywowane zostały ocalone przed zapomnieniem dzięki tej liście.

09.04.2022

Waldemar Buda nowym ministrem rozwoju i technologii

Administracja publiczna

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Nowy szef resortu rozwoju był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

08.04.2022

Urząd łatwiej zatrudni obywatela Ukrainy na stanowiskach pomocniczych i obsługowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce będą mogli być zatrudniani w strukturach administracji samorządowej oraz w strukturach administracji rządowej, bez konieczności posiadania znajomości języka polskiego potwierdzonej określonym dokumentem. Taką zmianę zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta przez Sejm.

08.04.2022

Luzowanie długu na armię i konfiskaty majątków za wspieranie Rosji - projekt zmian w konstytucji w Sejmie

Administracja publiczna Ukraina

Prawo i Sprawiedliwość chce konfiskować majątki osób, które wspierają działalność Rosji, oraz opodatkować firmy, które nie wycofały się z tamtejszego rynku. Zmiana w konstytucji miałaby też pozwolić na finansowanie armii bez konieczności przejmowania się zadłużaniem państwa. W ocenie ekspertów to pomysły populistyczne, skrajnie niebezpieczne, które rykoszetem uderzą w polskich przedsiębiorców.

08.04.2022

Rząd chce ograniczyć biurokrację - milcząca zgoda zamiast decyzji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Od przyszłego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje uprościć dziesiątki postępowań administracyjnych, w ramach których uzyskuje się różnego typu zezwolenia, wpisy, świadectwa. W tym celu proponuje zmiany w kilkudziesięciu ustawach. Tam, gdzie jest to możliwe, chce wprowadzić uproszczone postępowania, ale i tak nie o wszystkich biurokratycznych obowiązkach pamiętało.

08.04.2022

Zatory i kolejki po paszport, bo nowa ustawa została wstrzymana

Administracja publiczna

Rozpoczyna się sezon turystyczny, a urzędy są zawalone wnioskami paszportowymi. Choć 27 marca br. miały wejść w życie przepisy ustawy dotyczące dokumentów paszportowych, które dają obywatelom możliwość zarejestrowania się na stronach internetowych urzędów i złożenia wniosku on-line. Termin obowiązywania nowych przepisów jednak przesunięto w związku ze specustawą ukraińską.

07.04.2022

NIK: W pandemii w urzędach, zamiast cyfrowych rozwiązań króluje papier

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Zwykłe skrzynki podawcze, a nie narzędzia cyfrowe były w czasie epidemii COVID-19 podstawową formą kontaktu petentów z administracją samorządową w Zachodniopomorskiem. Zaledwie 10 proc. usług świadczono w formie elektronicznej. Urzędnicy z połowy skontrolowanych urzędów korzystali podczas pracy zdalnej z prywatnych komputerów, ale tylko w jednym z nich uregulowano zasady rozliczania związanych z tym kosztów wynika z kontroli NIK.

07.04.2022

Gminy podejmują uchwały o pomocy Ukraińcom, ale czy wojewoda zwróci wydatki?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Część jednostek samorządu terytorialnego ma wątpliwości dotyczące uchwał w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy. Obawiają się, że przyjęcie takiego aktu prawa miejscowego spowoduje, że wojewoda nie będzie chciał refundować poniesionych na ten cel wydatków. Zwłaszcza jeżeli zakres pomocy samorządowej będzie się pokrywał z zakresem przypisanym przez ustawodawcę wojewodzie.

07.04.2022

Pracownicy ZUS walczą o podwyżki - związkowcy piszą do premiera

Administracja publiczna Prawo pracy

Obecne wynagrodzenia w żaden sposób nie są adekwatne do ilości i zakresu wykonywanych przez pracowników ZUS zadań i stopnia ich znaczenia – pisze Związek Zawodowy Pracowników ZUS w piśmie do premiera. Twierdzi, że w ślad ze wzrostem zadań nie idzie wzrost wynagrodzeń pracowników, odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy w sprawny sprzęt IT, godne warunki pracy. Rosną tylko wymagania.

06.04.2022

LEX Sytuacje Nadzwyczajne - nowy bezpłatny moduł dla uchodźców z Ukrainy

Pomoc społeczna Administracja publiczna

W Systemie Informacji Prawnej LEX pojawił się nowy, bezpłatny moduł LEX Sytuacje Nadzwyczajne. W jednym miejscu gromadzi on profesjonalną informację prawną i branżową o zmianach legislacyjnych związanych z pomocą obywatelom Ukrainy oraz walką z Covid-19, w tym najnowsze artykuły z serwisu Prawo.pl.

06.04.2022

WSA: Odmowa udostępnienia akt dopiero, gdy prawo jest nadużywane

Administracja publiczna Policja

Organ nie może odmówić stronie wydania odpisu lub kopii dokumentu z akt, powołując się na to, że już kiedyś to zrobił. Uzasadnieniem negatywnego rozstrzygnięcia nie jest też ilość spraw, którą zainicjował wnioskodawca. Organ ma możliwość odmowy ponownego udostępnia akt, dopiero w przypadku stwierdzenia nadużywania prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

06.04.2022

Pijany właściciel straci auto, inny zapłaci jego równowartość, a motorniczy tramwaju - nawiązkę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Konfiskatę pojazdu lub zapłatę jego równowartości w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości zaakceptowała sejmowa podkomisja do spraw nowelizacji prawa karnego. Niektórzy prawnicy podnoszą, że forsowane rozwiązanie jest niekonstytucyjne, a kuratorzy wątpią, czy uda się ściągnąć kilkadziesiąt tysięcy złotych od skazanego, skoro dziś trudno wyegzekwować o wiele mniejszą nawiązkę.

05.04.2022

Dr Sakowska-Baryła: Szkoły związane ustawą o otwartych danych

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą RODO

Biuletyny informacji publicznej traktowane są często po macoszemu. Bywa też, że albo jest w nich za mało informacji, albo udostępnia się takie, które nigdy nie powinny się tam znaleźć - mówi dr Marlena Sakowska-Baryła, radca prawny, zajmująca się problematyką ochrony danych osobowych. Tymczasem to biuletyny mogą okazać się kluczowe przy wdrażaniu obowiązków wynikających z ustawy o otwartych danych.

04.04.2022

Premier powołał Pawła Szefernakera na stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra administracji i spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera na stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jednym z zadań pełnomocnika będzie koordynacja i realizacja działań na rzecz uchodźców między poszczególnymi resortami.

02.04.2022

Krajowy system cyberbezpieczeństwa funkcjonuje, ale wymaga ulepszeń

Administracja publiczna Nowe technologie

Cyberataki stają się zjawiskiem powszechnym na świecie i w Polsce. Gdy 14 lutego ich ofiarą stało się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, sparaliżowało to łączność, sieć komputerową i działanie strony internetowej. Ostatnio próbowano także zaatakować stronę Izby Rozliczeniowej oraz serwery rządowe, a ok. 27 tys. złośliwych wiadomości w ciągu jednego dnia trafiło do operatorów infrastruktury krytycznej i do odbiorców rządowych.

02.04.2022

WSA: Przeznaczenie 500 plus kluczowe dla oceny, czy zostało nienależnie pobrane

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Administracja publiczna

Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Chociaż przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi, to w istocie służy dziecku. Dlatego też faktyczne przeznaczenie wypłaconych pieniędzy ma kluczowy wpływ na ocenę, czy świadczenie było nienależne.

02.04.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski