Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w poniedziałek projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia strategii dotyczącej informatyzacji państwa.
Strategia ma zapewnić wieloletnią perspektywę rozwoju procesu informatyzacji państwa, tj. do 2035 r. Zidentyfikowano w niej kluczowe obszary:
- zapewnienie dostępu do szybkich, wydajnych i bezpiecznych usług telekomunikacyjnych wszystkim użytkownikom, bez znaczenia w jakiej lokalizacji się znajdują, a także wzmocnienie infrastruktury telekomunikacyjnej;
- wzmocnienie kompetencji przyszłości, których znaczenie istotne jest nie tylko dla społeczeństwa, ale całego systemu funkcjonowania państwa;
- zapewnienie bezpieczeństwa wobec coraz większej liczby zagrożeń w przestrzeni cyfrowej;
- poprawa koordynacji transformacji cyfrowej poprzez efektywną międzyresortową i międzysektorową współpracę w oparciu o Architekturę Informacyjną Państwa.
Pozostałe cele strategii zostały zgrupowane w trzech płaszczyznach:
- państwo, czyli obszary związane przede wszystkim z funkcjonowaniem administracji publicznej oraz jej relacji z podmiotami zewnętrznymi, w tym obywatelami (m.in. rozwój e-usług publicznych, cyfryzacja procesów administracyjnych i postępowań sądowych, zwiększenie interoperacyjności publicznych systemów teleinformatycznych i rejestrów publicznych, rozwój środków identyfikacji elektronicznej, chmury obliczeniowej oraz portalu Otwarte Dane);
- ludzie, czyli obszary koncentrujące się na obywatelach, ich jakości życia, rozwoju i prawach w przestrzeni cyfrowej (m.in. zapewnienie praktycznej realizacji praw obywateli w sferze cyfrowej, a także ochrony obywateli przed negatywnymi efektami związanymi ze sferą cyfrową, cyfryzacja sektora ochrony zdrowia, wsparcie rozwoju branż kreatywnych oraz digitalizacji zasobów cyfrowych kultury i nauki, a także wsparcie naukowców w dziedzinach związanych z sektorem cyfrowym);
- gospodarka i technologie, czyli obszary odnoszące się do cyfrowej transformacji gospodarki, a także wykorzystania w niej i rozwoju nowych technologii (m.in. wsparcie przedsiębiorców w cyfrowej transformacji, rozwój sztucznej inteligencji oraz innych technologii przełomowych, rozwój technologii kosmicznych i open source, cyfryzacja sektora związanego z rolnictwem oraz rozwój ekologii cyfrowej i zapewnienie zrównoważonego rozwoju sektora ICT).
Minister właściwy do spraw informatyzacji opracuje plan operacyjny, który zostanie przyjęty przez Komitet do spraw Cyfryzacji. Dokument będzie identyfikować działania o charakterze priorytetowym, wskazując na harmonogram realizacji oraz źródła ich finansowania, obejmując trzyletni horyzont czasowy (z założeniem corocznej aktualizacji).








