Fundacja nie musi udostępniać obywatelom wszystkich danych

Administracja publiczna RODO

Każda fundacja w Polsce wykonuje zadania publiczne. Ma więc obowiązki wynikające z ustawy o udostępnianiu informacji publicznej - tak wynika z orzecznictwa NSA. Niesie to za sobą poważne konsekwencje, choćby te, że fundacje powinny prowadzić biuletyn informacji publicznej. Jeden z ostatnich wyroków zachwiał jednak tą linią orzeczniczą.

29.07.2024

Wiceminister Krok: Obsługa podatników ma być kompleksowa i efektywna

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przygotowujemy w systemie e-Urząd Skarbowy nową funkcjonalność, dzięki której każda osoba fizyczna będzie mogła udostępnić widok swojego konta i dostęp do niektórych funkcji księgowemu czy doradcy podatkowemu. Pozwoli to pełnomocnikowi zweryfikować poprawność rozliczeń i złożyć ewentualną korektę - mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

29.07.2024

Bez planu urządzenia lasu nie można prowadzić wycinek

Środowisko Administracja publiczna

Zatwierdzenie przez ministra klimatu i środowiska planu urządzania lasów ma kluczowe znaczenie dla ważności tego dokumentu, ponieważ jest to wymóg formalny nałożony ustawą. Tymczasem aż 46 z 430 funkcjonujących w Polsce nadleśnictw takich planów nie ma zatwierdzonych - mimo to prowadzi regularną gospodarkę leśną. To stanowi naruszenie prawa polskiego i europejskiego.

27.07.2024

Prawo ma być lepiej konsultowane a legislacja transparentna

Administracja publiczna

Obowiązkowa ocena skutków regulacji przy projektach poselskich i konsultacje społeczne przed I czytaniem oraz uzasadnienie do sejmowych poprawek, ograniczenie tzw. przyspieszonych procedur ustawodawczych, podniesienie rangi wysłuchania publicznego oraz wymagane udostępnienie projektów w systemie informacyjnym Sejmu - to zmiany Regulaminie Sejmu RP przegłosowali posłowie. Realizują jeden z kamieni milowych KPO.

26.07.2024

Rada UE wszczęła procedurę nadmiernego deficytu - m.in. wobec Polski

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych. Procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.

26.07.2024

RPO: Trzeba zmienić zasady wykluczenia posła lub senatora z posiedzenia Izby lub obrad komisji

Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że obecnie zasady wykluczenia posła lub senatora z posiedzenia Izby lub obrad komisji określają Regulaminy Sejmu RP i Senatu RP, co, w jego ocenie, jest niezgodne z Konstytucją. Marcin Wiącek wystąpił do przewodniczących komisji ustawodawczych oraz regulaminowych Sejmu i Senatu z propozycją przeniesienia tych regulacji do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

23.07.2024

Odwoływani dyrektorzy i naczelnicy w KAS z trzymiesięcznym zwolnieniem ze świadczenia pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Odwoływani ze stanowisk kierowniczych w administracji skarbowej oraz celno-skarbowej, w okresie wypowiedzenia, byli zwalniani ze świadczenia pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów podało nam, że w okresie od 13 grudnia 2023 r. do 5 czerwca br. odwołano w sumie 204 osoby. Ile z ich nie świadczyło w tym czasie pracy, otrzymując przez trzy miesiące swoją np. dyrektorską pensję – nie wiadomo. MF nie podało nam ani liczby zwolnionych ze świadczenia pracy, ani tego, ile pieniędzy w ten sposób wypłacono.

23.07.2024

Prezydent Joe Biden rezygnuje z reelekcji

Administracja publiczna

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, obecnie chory na Covid-19, napisał na platformie X: Gotowy do ukończenia pracy dla wszystkich Amerykanów. Oznacza to rezygnację z ponownego wyścigu o Biały Dom. Agencja informacyjna Reuters potwierdziła tę historyczną decyzję. Kamala Harris otrzymała poparcie prezydenta jako kandydatka demokratów. To trzęsienie ziemi w Waszyngtonie - mówią eksperci.

21.07.2024

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Dzięki nowelizacji ustawy o finansach publicznych, do zakresu stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) włączone zostaną kolejne jednostki sektora finansów publicznych. Chodzi o wszystkie podmioty, których plany finansowe są zamieszczane w formie załączników w ustawie budżetowej, tj. ZUS, agencje wykonawcze czy państwowe osoby prawne (łącznie niemal 90 jednostek). W piątek prezydent podpisał ustawę.

19.07.2024

MRPiPS zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą szefową resortu

Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna

18 lipca br. Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS, złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. NIK badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus i stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna.

18.07.2024

Uchylenie immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zgodnie z procedurą

Administracja publiczna

Procedura uchylenia immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest opisana w regulaminie tego organu. Uruchamia ją wniosek, który musi trafić do przewodniczącego instytucji, a zostaje ogłoszony na posiedzeniu plenarnym tzw. Stałej Komisji. Komisja ma obowiązek wysłuchać członka, którego dotyczy wniosek „przy pierwszej możliwej okazji”.

18.07.2024

Dotacja na nieodpłatną pomoc prawną nadal poniżej oczekiwań powiatów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby kwota bazowa stanowiąca podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadań polegających na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej wynosiła w przyszłym roku 6104 zł. Zdaniem strony samorządowej kwota ta jest rażąco niska i zagraża możliwości wykonywania przez powiaty tego zadania. Dlatego projekt został oceniony przez Komisje Wspólną negatywnie.

17.07.2024

Rząd za wydłużeniem terminów ważności dowodów rejestracyjnych służb

Administracja publiczna

Rząd przyjął we wtorek projekt przewidujący wydłużenie – z 1 października 2024 roku na 1 października 2025 roku – terminu, który określony jest w ustawie z 22 listopada 2018 roku o dokumentach publicznych. Chodzi o maksymalny termin, jaki może być określony w komunikacie Ministra Cyfryzacji, dla wdrożenia rozwiązań technicznych, które umożliwiają wydawanie dowodów rejestracyjnych przez organy rejestrujące służb.

16.07.2024

Lewiatan: Płaca minimalna nadal rośnie bardzo szybko

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 4628 zł, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

16.07.2024

NIK: Polska wciąż bez Krajowego Programu Kosmicznego

Administracja publiczna Nowe technologie

W 2017 roku rząd przyjął Polską Strategię Kosmiczną. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda wdrożenie określonych w niej kluczowych zadań. Okazuje się, że po siedmiu latach nie mamy ani Krajowego Programu Kosmicznego, ani kluczowych dla sektora kosmicznego aktów prawnych. Brakuje też narzędzi pozwalających na wsparcie podmiotów sektora kosmicznego. A to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce europejskiej i światowej.

16.07.2024

Specfundusz na wydatki wojenne nie podoba się resortowi finansów

Administracja publiczna Spółki

Ważą się losy Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, który planuje stworzyć ministerstwo spraw wewnętrznych. Przeciwny jest resort finansów. Nie chce, żeby środki budżetowe płynęły do kolejnego zewnętrznego funduszu, co w ostatnich latach było bardzo popularną praktyką. Natomiast KGHM i Orlen, które mają wpłacać grube miliardy na jego funkcjonowanie, wytykają dziury w zasadach finansowania.

16.07.2024

Mec. Bar: Polskie firmy i samorządy nie są przygotowane do wdrożenia ustawy o sygnalistach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

W przestrzeni publicznej o sygnalistach mówi się od dawna i wydaje się, że wszyscy są już oswojeni z tematem. Jednak praktyka pokazuje, że zdecydowana większość firm i samorządów nie jest jeszcze wystarczająco przygotowana do wdrożenia nowych obowiązków. Nasze doświadczenia pokazują, że dla bardzo wielu polskich firm czy też publicznych podmiotów tematyka tzw. whistleblowingu jest swoistym novum - nie wiedzą zatem, w jaki sposób przygotować się do wdrożenia lub robią to po prostu źle i nieefektywnie – pisze adwokat Jakub Bar.

16.07.2024

Ćwiczenia symulacyjne przy granicy

Administracja publiczna Wojsko

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy udziale podległych instytucji we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), przeprowadziło ćwiczenia symulacyjne. Miały one na celu przetestowanie krajowego planu zarządzania kryzysowego w zakresie ochrony granic zewnętrznych kraju. Nie była to jednak sytuacja wyjątkowa.

16.07.2024

NIK: Za mało pieniędzy z PFRON na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Administracja publiczna Niepelnosprawność

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy powiatowe centra pomocy rodzinie na Mazowszu prawidłowo wykonywały zadania związane z dofinansowaniem zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dla osób z niepełnosprawnościami. Izba nie miała tu poważnych zastrzeżeń, ale wskazuje, że niewystarczające środki będące w dyspozycji centrów powodowały, że powiaty wprowadzały w życie dodatkowe zasady przyznawania dofinansowania, pomimo braku stosownej podstawy prawnej.

11.07.2024

Sprawę pushbacku na granicy z Białorusią zbada Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka

Administracja publiczna Prawo europejskie

Grupa 32 cudzoziemców, zawrócona latem 2021 r. do linii granicy Polski z Białorusią, złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 25 czerwca 2024 r. rozpoznająca sprawę izba Trybunału zadecydowała o przekazaniu jej do Wielkiej Izby ETPCz. Problem tzw. pushbacków ciągnie się od miesięcy, a mimo wybudowania zapory, cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski.

11.07.2024