Będzie zmiana na stanowisku Głównego Inspektora Pracy

Administracja publiczna BHP

We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, Rada Ochrony Pracy zaopiniuje wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie Katarzyny Łażewskiej-Hrycko ze stanowiska głównego inspektora pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Na tym samym posiedzeniu Rada zaopiniuje także wniosek marszałka o powołanie na to stanowisko Marcina Staneckiego, dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

06.06.2024

Samorządowcy i przedsiębiorcy obawiają się powtórki ze strefy buforowej na granicy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Rząd prawdopodobnie do końca tygodnia wyda rozporządzenie o zakazie przebywania na obszarze 27 miejscowości w obszarze strefy nadgranicznej z Białorusią. Ma to pomóc w zwalczaniu nielegalnej migracji, która nasiliła się w ostatnich miesiącach. Choć premier Donald Tusk mówi, że strefa buforowa obejmie 200 metrów, to z załącznika wynika, że w niektórych miejscach sięgnie nawet do 8 km w głąb Polski.

06.06.2024

Ruszyła komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich

Administracja publiczna

W środę rozpoczęła pracę komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem został gen. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Komisja liczy 12 członków rekomendowanych przez poszczególnych ministrów. Pierwszy raport ma przedstawić za dwa miesiące.

05.06.2024

Służba cywilna chwali się świetnymi wynikami... samooceny

Administracja publiczna Prawo pracy

Zdecydowana większość urzędów wdraża u siebie standardy zarządzania zasobami ludzkimi – m.in. procedurę antymobbingową i "kulturę uczciwości" - twierdzi Szef Służby Cywilnej i publikuje raport, jaki powstał na bazie badania ankietowego. Zdaniem prawników raport jest mało użyteczny, bo to samoocena, która zawsze będzie pozytywna. Z raportu wynika też, że najgorzej jest z monitorowaniem jakości obsługi klientów.

05.06.2024

Użycie broni palnej na granicy wymaga zmiany przepisów

Prawo karne Administracja publiczna

Sytuacja, z jaką mamy do czynienia od przeszło dwóch lat na granicy polsko-białoruskiej w ostatnich dniach uległa zaostrzeniu, a migranci naruszający granicę, radykalizują swoje metody. Wydaje się, że polski prawodawca nadal nie odnajduje się w sytuacji, która wymyka się prostemu schematowi "czas pokoju" - "czas wojny", czując się nieco zagubionym w stanie "pośrednim", w dobie wojny hybrydowej - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

05.06.2024

Kandydaci wielokrotnego użytku - wyborcy tracą zaufanie i szansę na zmiany

Administracja publiczna Wybory

Prawie co trzeci poseł na Sejm kandyduje do europarlamentu - wielu z tzw. miejsc biorących. Na listach wyborczych jest aż 16 wiceministrów, którzy od kilku tygodni nie wykonują swoich funkcji. Czterech ministrów, aby wystartować w eurowyborach, po niespełna pięciu miesiącach urzędowania, podało się do dymisji. Tracą na tym wyborcy - wciąż nie wiadomo, jak ma wyglądać m.in. pakiet ustaw związanych z ochroną ludności i szereg innych zmian w prawie.

05.06.2024

Kiedy wymienić prawo jazdy?

Administracja publiczna

Zmiana adresu właściciela prawa jazdy nie powoduje konieczności wymiany dokumentu na nowy. Przy wymianie nie ma potrzeby zasadniczo przeprowadzać nowych badań lekarskich. Jest ono jednak obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne.

04.06.2024

Doręczenia elektroniczne, czyli kompleksowo o przyszłości polskiego biznesu i administracji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Powoli przemija czas tradycyjnej poczty dostarczanej przez listonosza. Zastąpienie listów poleconych usługami cyfrowymi to konieczność w budowaniu nowoczesnych procesów wymiany elektronicznych dokumentów i danych. Czym są i jak działają e-Doręczenia, będące przyszłością polskiego biznesu i administracji? I jakie wnioski możemy wysnuć z dotychczasowej historii ich wdrażania - piszą Artur Miękina oraz Michał Tabor, eksperci Związku Cyfrowa Polska.

04.06.2024

1 czerwca 2024 r. rusza obowiązek weryfikacji numerów PESEL przez banki

Administracja publiczna

Rządowy rejestr zastrzeżeń numerów PESEL działa od listopada 2023 r., ale ustawowy wymóg weryfikacji rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. - od tego dnia instytucje finansowe mają obowiązek weryfikować numery PESEL swoich klientów. Niespełnienie wymogu prawnego przez instytucje może oznaczać dotkliwe konsekwencje - zakaz roszczeń i zbycia wierzytelności.

01.06.2024

NSA: Rozkaz o powierzeniu obowiązków służbowych podlega kontroli sądowej

Administracja publiczna Prawo pracy

Zgodnie z przepisami, sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi. Niemniej powierzenie pełnienia obowiązków służbowych funkcjonariuszowi Straży Granicznej następuje w formie decyzji administracyjnej o charakterze uznaniowym, więc podlega kontroli sądowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

31.05.2024

Procesji się nie zgłasza, wystarczy o niej poinformować

Administracja publiczna

Organizacja procesji na Boże Ciało nie podlega takim samym procedurom, jak - dajmy na to - organizacja Marszu Niepodległości. Choć w istocie również jest to przemarsz ulicami miasta, to z władzami samorządowymi trasę procesji się jedynie uzgadnia, bo tego rodzaju uroczystości zwolnione są z wymogów ustawy - Prawo o zgromadzeniach.

30.05.2024

Jest rządowy projekt zakładający likwidację CBA

Administracja publiczna

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektowanej regulacji, wielość postulatów likwidacji CBA, która jest proporcjonalna do wielości ujawnianych sygnałów co do nieprawidłowości w zakresie stosowania przez CBA metod i technik operacyjnych, wymusza podjęcie radykalnych kroków. Projekt zakłada likwidację CBA i powołanie w ramach policji Centralnego Biura Zwalczania Korupcji.

29.05.2024

Kiedy trzeba wymienić dowód osobisty

Administracja publiczna

Sprawy związane z dowodami osobistymi szczegółowo określone są w przepisach. Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania. Dokument wydany osobie, która nie ukończyła 12 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Warto mieć tę zasadę na uwadze.

29.05.2024

MS: Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości miały związek z wyborami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna Wybory

Z przeanalizowanych danych wynika, że istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków przyznawanych z Funduszu Sprawiedliwości z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski, w tym byli członkowie rządu Zjednoczonej Prawicy - podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości. Opublikowało także mapę, pokazującą miejsca przyznawania środków z Funduszu Sprawiedliwości poza naborami i konkursami w latach 2019–2023.

28.05.2024

Będą wyższe limity pomocy de minimis

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek, 28 maja, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, limity wsparcia zostaną znacząco podwyższone. Zmiany dotkną w sumie 18 ustaw, które odnoszą się do pomocy de minimis.

28.05.2024

MRPiPS wie, jak ma wyglądać dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dodatkowy urlop macierzyński dla pracowników-rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracowników-rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji – to niektóre rozwiązania, jakie ma wprowadzić projekt ustawy, nad którym pracuje MRPiPS. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 tygodni albo do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.

25.05.2024

Gdzie skrót, a gdzie nawias – jak prawidłowo powołać podstawę prawną uchwały gminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Tekst uchwały należy rozpocząć od wskazania przepisu ustawy zawierającego upoważnienie do jej wydania. Błędne wskazanie podstawy prawnej do wydania aktu prawa miejscowego nie skutkuje jednak jego nieważnością. Biorąc pod uwagę, że ustawodawca przywiązuje dużą wagę do prawidłowości zapisu, należy znać kilka ważnych reguł.

22.05.2024

Rada Fiskalna zaopiniuje najważniejsze dokumenty budżetowe

Finanse publiczne Administracja publiczna

W trzecim kwartale 2024 roku powstanie Rada Fiskalna. Ma ona mieć charakter ekspercko-doradczy i służyć poprawie jakości zarządzania finansami publicznymi. Będzie opiniować najważniejsze dokumenty budżetowe. Polska, jako jedyny kraj UE, nie posiada obecnie instytucji spełniającej wymogi dotyczące niezależnych instytucji fiskalnych wymaganej w ramach nowych regulacji UE.

21.05.2024

Zlikwidowano 29 pełnomocników funkcjonujących przy rządzie

Administracja publiczna

Jednym ze "100 konkretów" KO w kampanii wyborczej do parlamentu była likwidacja większości z funkcjonujących przy rządzie pełnomocników. 21 maja weszło w życie rozporządzenie, które znosi 29 z nich, m.in. do spraw: wspierania reform na Ukrainie, społeczeństwa obywatelskiego, działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium RP czy małych i średnich przedsiębiorstw. Zniesione stanowiska dotyczą niemal wszystkich resortów.

21.05.2024

Na paszport dla dziecka zgodę muszą wyrazić rodzice - choć nie zawsze oboje

Turystyka Administracja publiczna

Ubiegając się o paszport (względnie – nowy paszport) osoba dorosła musi dopełnić pewnych podstawowych formalności. Z kolei dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne przy składaniu dla niego wniosku o wydanie paszportu. Oboje rodzice muszą wyrazić zgodę na wydanie paszportu dziecku. W pewnych sytuacjach zgoda obojga nie jest jednak wymagana.

20.05.2024