Rząd przyjął projekt dotyczący zatopionych materiałów niebezpiecznych

Środowisko Administracja publiczna

Projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej dotyczy kwestii związanych z zarządzaniem i postępowaniem z materiałami niebezpiecznymi, które zalegają na polskich obszarach morskich. Zakłada m.in. obowiązek uzyskania pozwolenia na neutralizację zatopionych materiałów niebezpiecznych. W Wigilię przyjęła go Rada Ministrów.

24.12.2024

Prezydent skierował nowelizację ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Prezydent ma wątpliwości czy stopień ingerencji ustawodawcy w kształtowanie struktury organizacyjnej polskiego związku sportowego nie jest nadmierny.

24.12.2024

Ustawa o ochronie ludności opublikowana

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa, która 23 grudnia 2024 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw uzupełnia i porządkuje działania, mające na celu przygotowanie podmiotów ochrony ludności do reagowania w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny.

23.12.2024

Nowe zasady członkostwa w zarządzie i radzie nadzorczej NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Członkiem zarządu i rady nadzorczej NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy może być osoba, która nie pracowała lub nie pełniła służby w organach bezpieczeństwa państwa, lub nie była współpracownikiem tych organów w latach 1944-1990 - wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, podpisanej 19 grudnia przez prezydenta. Ustawa wprowadza też inne zmiany.

23.12.2024

Minister zaczął stosować prawo łaski wobec ludzi, którym PiS obniżył emerytury

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne

Od 12 marca 2024 r., w trybie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał 1016 decyzji pozytywnych, przywracających wysokość emerytury, zanim została ona obniżona ustawą deubekizacyjną z 2016 roku. Nie było decyzji negatywnych, ale 261 decyzji o umorzeniu postępowania - ustalił serwis Prawo.pl. Polacy zapłacili w sumie prawie 700 tys. zł tytułem grzywien i kosztów sądowych, które nakładały sądy administracyjne stwierdzając bezczynność lub przewlekłość takich postępowań.

23.12.2024

Centralnej Informacji Emerytalnej jednak nie będzie

Emerytury i renty Administracja publiczna

Planowane wydatki poniesione z budżetu państwa na realizację Centralnej Informacji Emerytalnej nie przyniosą oczekiwanych korzyści – uznało Ministerstwo Cyfryzacji, przedstawiając projekt ustawy uchylającej przepisy o CIE. Resort uważa, że system nie spełni oczekiwań co do poprawy świadomości emerytalnej i zachęty do efektywnego oszczędzania na przyszłość.

20.12.2024

14 lutego będzie nowym świętem państwowym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w lasce marszałkowskiej projekt ustawy, który zakłada ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie to święto państwowe. Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, to święto to będziemy po raz pierwszy obchodzić w piątek, 14 lutego 2025 r.

19.12.2024

ZAZ i WTZ bez wyższego dofinansowania w tym roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej jeszcze w tym roku miały otrzymać wyższe dofinansowanie do swojej działalności. Tak się jednak nie stanie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatniej chwili zmieniło założenia projektu rozporządzenia i wycofało się z wyższych dopłat za ten rok. Będą one obowiązywały dopiero za rok 2025 i lata następne.

18.12.2024

MF tworzy zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie

Administracja publiczna Finanse

Ministerstwo Finansów pracuje nad utworzeniem międzyresortowego zespołu do spraw przeciwdziałania szarej strefie. Do jego zadań będzie należało m.in. przygotowanie strategii dla administracji rządowej, wypracowanie metodyki szacowania szarej strefy oraz wydawanie propozycji zmian prawnych. Celem jest zmniejszenie szarej strefy w Polsce przynajmniej do poziomu średniej w Unii Europejskiej - poinformował resort w komunikacie.

17.12.2024

MF: Coraz więcej firm na liście sankcyjnej

Ordynacja Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Krajowa Administracja Skarbowa coraz skuteczniej zwalcza proceder omijania sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. Na listę sankcyjną wpisano dotychczas 14 podmiotów oraz 2 osoby fizyczne, z 25 wniosków, które zostały przekazane do MSWiA przez szefa KAS. Duże znaczenie w tej liczbie mają wnioski dotyczące podmiotów z branży nawozowej. Temat ten jest szczególnie ważny ze względu na kłopoty polskiej branży nawozów sztucznych, spowodowane w dużej mierze przez napływ towarów ze Wschodu – mówi Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów, zastępca szefa KAS.

17.12.2024

SN ostrzegał o skutkach ustawy deubekizacyjnej. Budżet państwa już je odczuwa

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Energetyka

W okresie od 1 lipca 2023 r. do 30 września 2024 r. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA zrealizował 5 736 prawomocnych wyroków przywracających emerytury i renty świadczeniobiorcom, które zostały im obniżone ustawą deubekizacyjną z 2016 r. Wypłacone z tego tytułu wyrównania przekroczyły kwotę 1,08 mld zł – ustalił serwis Prawo.pl. Zdaniem prawników za uchwalenie tak złej ustawy konsekwencje dyscyplinarne powinny ponieść osoby odpowiedzialne. Zwłaszcza że Sąd Najwyższy ostrzegał przed możliwymi jej negatywnymi skutkami.

16.12.2024

Prezydent Duda z rekomendacją na członka rzeczywistego MKOl

Administracja publiczna

Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego przyjął w czwartek uchwałę rekomendującą zgłoszenie prezydenta Andrzeja Dudy na członka rzeczywistego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Prezes PKOl Radosław Piesiewicz wskazał, że prezydent Duda jest osobą oddaną olimpizmowi. Sekretarz generalny PKOl Marek Pałus potwierdził, że prezydent Andrzej Duda "został rekomendowany na członka rzeczywistego, a nie honorowego".

15.12.2024

SN: Komitet wyborczy może korzystać z lokalu partii

Administracja publiczna Wybory

Sąd Najwyższy uznał, że przyjęcie przez komitet wyborczy korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym w postaci mediów zużytych w lokalu udostępnionym przez partię polityczną nie narusza prawa. Orzeczenie kończy trwający od 2019 r. spór partii politycznej Porozumienie Jarosława Gowina (obecnie Porozumienie dla Demokracji) z PKW w przedmiocie finansowania kampanii wyborczych i interpretacji przepisów kodeksu wyborczego oraz ustawy o partiach politycznych.

13.12.2024

Rząd przyjął projekt likwidacji CBA

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zadania realizowane przez CBA mają zostać podzielone pomiędzy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policję i Krajową Administrację Skarbową. Projekt zakłada, że biuro zostanie zlikwidowane 1 kwietnia 2025 roku.

10.12.2024

Ministerstwo chce zmienić zasadę karania za zdjęcie z fotoradaru

Drogi Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury rozważa zmianę zasad egzekucji mandatów z fotoradarów stacjonarnych. To nie Główny Inspektor Transportu Drogowego ma udowadniać, kto prowadził pojazd, ale właściciel lub posiadacz będzie musiał wykazać, że to nie on siedział za kierownicą, jeśli tak było w rzeczywistości. Fotoradary raczej nie wrócą pod zarząd samorządów lokalnych. Ministerstwo ma inny pomysł.

09.12.2024

Sejm uchylił immunitet Jarosławowi Kaczyńskiemu

Administracja publiczna

Sejm uchylił w piątek immunitet Jarosławowi Kaczyńskiemu (PiS) w związku z oskarżeniem go przez aktywistę Zbigniewa Komosę o uderzenie w twarz. Sejm jednocześnie nie zgodził się na uchylenie immunitetu prezesowi PiS i dwojgu innym posłom tej partii za zniszczenie wieńców podczas obchodów smoleńskich.

06.12.2024

Ma być więcej kobiet w zarządach związków sportowych

Administracja publiczna

W polskich związkach sportowych wprowadzone zostaną tzw. kwoty płci (minimum 30 proc.). Dzięki temu wzrośnie rola kobiet we władzach związków. Podwyższone zostaną kwoty i wydłużone okresy przyznawania stypendiów sportowych po urodzeniu dziecka. Sędzia sportowy, podczas wykonywania zadań, będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego – przewiduje nowelizacja ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw, którą w czwartek bez poprawek przyjął Senat

06.12.2024

Wymóg zatrudnienia cudzoziemców na umowę o pracę będzie dyskryminował Polaków?

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Zatrudnienie cudzoziemców na umowach cywilnoprawnych pogarsza sytuację na całym rynku pracy – uważa MRPiPS. I wyjaśnia, że wprowadzenie wymogu zawierania umów o pracę będzie stanowić ochronę polskiego pracownika przed nieuczciwą konkurencją, próbami pogarszania warunków pracy pod pretekstem, że znajdzie się ktoś, kto za niższą płacę zajmie takie samo stanowisko. Zdaniem prawników cudzoziemcy będą bardziej uprzywilejowani co do warunków zatrudnienia niż Polacy, którzy nadal będą uprawnieni do pracy na umowach cywilnoprawnych.

05.12.2024

Ustawa okołobudżetowa do podpisu prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2025 r., regulacja trafi do podpisu prezydenta. Zakłada m.in. podniesienie wynagrodzeń nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, by szybciej przeciwdziałać skutkom, np. powodzi.

04.12.2024