Będzie likwidacja abonamentu - rząd ogłosił założenia reformy mediów

Administracja publiczna Prawo europejskie

Resort kultury zaczął społeczne konsultacje projektu nowej ustawy medialnej. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja abonamentu, reforma Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii i zniesienie Rady Mediów Narodowych. - Zależy nam na przygotowaniu ustawy w jak najbardziej demokratyczny sposób - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. Najprawdopodobniej rząd zajmie się projektem jesienią.

24.06.2024

Premier odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego

Administracja publiczna Finanse Banki

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Nowym rzecznikiem został tymczasowo Ziemowit Bagłajewski, zastępca RF. Do tej pory nadzorował Wydział Pozasądowego Rozwiązywania Sporów oraz Wydział Administracyjno-Finansowy.

24.06.2024

Rząd chce uprościć obywatelom dostęp do prawa

Administracja publiczna

Po raz pierwszy w historii wypracowana ma być koncepcja spójnego systemu obsługującego i wspierającego wszystkie organy uczestniczące w procesie legislacyjnym. Kluczowym aspektem planowanego rozwiązania ma być wygoda użytkownika - zapowiada rząd. Powołano już w tym celu specjalny zespół, który wypracuje założenia nowego systemu.

23.06.2024

Alarmowanie o niebezpieczeństwie wkrótce wkroczy w XXI wiek

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd uporządkuje system informowania ludności o niebezpieczeństwie - obywatele mają nie być skazani na przestarzały i od lat kojarzony głównie z rocznicami system syren alarmowych. Zmiany wprowadzi ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nałoży ona też nowe obowiązki na dziennikarzy i redaktorów portali internetowych, również tych prywatnych.

19.06.2024

NIK składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Funduszu Patriotycznego

Administracja publiczna

W latach 2021-2023 Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej rozdał w ramach Funduszu Patriotycznego niemal 102 mln złotych. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że zadania związane z organizacją naborów, oceną wniosków, rozliczeniem wykorzystania środków oraz nadzorem nad tymi działaniami, przebiegały w sposób nierzetelny i niezgodny z obowiązującymi regulaminami. Do prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków służbowych przez dwóch pracowników Instytutu.

18.06.2024

Rząd dofinansuje budowę schronów, także w budynkach prywatnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Na właścicieli i zarządców niektórych nieruchomości spadną nowe obowiązki związane utrzymaniem i przygotowaniem obiektu zbiorowej ochrony. Kto ich nie wypełni, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Deweloperzy obiektów publicznych i wielorodzinnych będą musieli uwzględniać nowe wytyczne w budownictwie. Budowę i przebudowę schronów i ukryć dofinansuje rządowy fundusz, na który dorzucą się spółki Skarbu Państwa . Wszystkie takie obiekty trafią do niejawnej ewidencji.

18.06.2024

NSA niechętny wstrzymaniu decyzji ministra o cofnięciu koncesji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wniosek o wstrzymanie decyzji ministra o odebraniu koncesji na sprzedaż materiałów wybuchowych powinien mieć uzasadnienie. Musi ono odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających sądzić, że wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności grozi wyrządzeniem znacznej szkody. I nie można dopiero w zażaleniu do drugiej instancji sądu uzupełniać złożonego w sprawie wniosku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

18.06.2024

Dr Grzesiowski został Głównym Inspektorem Sanitarnym

Administracja publiczna

Premier na wniosek minister zdrowia powołał dra Pawła Grzesiowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Paweł Grzesiowski to znany popularyzator wiedzy medycznej, pediatra, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych i prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń".

17.06.2024

Utrata prawa jazdy za szybkość nie na drogach krajowych

Prawo karne Administracja publiczna Transport

W Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się prace nad zmianą ustawy o ruchu drogowym. Jak poinformował minister Dariusz Klimczak, szef resortu infrastruktury, poprawki łączą się z surową karą - utratą prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym.

17.06.2024

Korzystanie z odpisów dokumentów urzędowych w postępowaniu administracyjnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawo do korzystania przez stronę z odpisów dokumentów urzędowych ma nie tylko zapewnić szybkość i sprawność postępowania administracyjnego. Związane jest to też z tym, że w większości przypadków oryginał dokumentu musi pozostać w aktach organu, który go wydał. Względną nowością w postępowaniu administracyjnym jest możliwość poświadczania zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez pracownika organu, przed którym toczy się postępowanie.

15.06.2024

Marcin Stanecki nowym Głównym Inspektorem Pracy

Administracja publiczna Prawo pracy

W piątek, 14 czerwca, marszałek Sejmu Szymon Hołownia powołał Marcina Staneckiego na urząd Głównego Inspektora Pracy. - To jest człowiek, który zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami mierzy się świat pracy – podkreślił Hołownia podczas uroczystości wręczenia nominacji. W myśl przepisów marszałek Sejmu powołuje Głównego Inspektora Pracy na podstawie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy.

14.06.2024

MON angażuje myśliwych do działań obronnych

Administracja publiczna

Porozumienie MON z Polskim Związkiem Łowieckim ma doprowadzić do udziału myśliwych w systemie ochrony ludności i obrony cywilnej. Myśliwi mają poszukiwać osób zaginionych, udzielać pierwszej pomocy przy zdarzeniach masowych, utrzymywać porządek publiczny czy pomagać w ewakuacji i rozśrodkowaniu ludności. Zdaniem prawnika, problematyczna jest podstawa prawna takiego porozumienia.

13.06.2024

Na protesty wyborcze jest 7 dni, ale dopiero od dnia ogłoszenia wyników wyborów do PE

Administracja publiczna Wybory

Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wnoszący powinien pamiętać o wymogach formalnych, które musi spełnić protest wyborczy.

11.06.2024

Z rejestru CEPiK znika ponad siedem milionów aut

Administracja publiczna

Samochody, które przez okres 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym badaniom technicznym, nie będą już figurować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W poniedziałek, 10 czerwca, z ewidencji zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. W większości to pojazdy, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż figurują w bazach danych.

10.06.2024

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.

10.06.2024

Prezydent podpisał ustawę o zmianach w funkcjonowaniu administracji rządowej

Administracja publiczna

Likwidacja Rządowego Centrum Analiz i Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, przekazanie niektórych kompetencji premiera właściwym ministrom, wprowadzenie rozwiązań wspierających podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa – zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej.

07.06.2024

Projekt ustanowienia „strefy buforowej” stawia pytania o przestrzeganie Konstytucji

Prawo karne Administracja publiczna

Czy rzeczywiście ustanowienie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej z Białorusią spowoduje, że służby tego kraju przestaną prowadzić działania hybrydowe? Czy zakaz nie jest skierowany w aktywistów, którzy niosą pomoc migrantom? Projektowane rozporządzenia stawia pytanie o konstytucyjność wprowadzenia takiego zakazu, bo delegacja ustawowa jest wątpliwa - pisze Daria Górniak-Dzioba, radczyni prawna.

07.06.2024

Okręgowa komisja wyborcza nie może uchylać własnych uchwał

Administracja publiczna Wybory

Okręgowe komisje wyborcze nie są uprawnione do uchylenia lub zmiany podjętej przez siebie uchwały, natomiast Państwowa Komisja Wyborcza musi rozstrzygać takie skargi na uchwały merytorycznie i wydać stosowne orzeczenie – taki jest sens uchwały siedmiorga sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

07.06.2024

Będzie zmiana na stanowisku Głównego Inspektora Pracy

Administracja publiczna BHP

We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, Rada Ochrony Pracy zaopiniuje wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie Katarzyny Łażewskiej-Hrycko ze stanowiska głównego inspektora pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Na tym samym posiedzeniu Rada zaopiniuje także wniosek marszałka o powołanie na to stanowisko Marcina Staneckiego, dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

06.06.2024

Samorządowcy i przedsiębiorcy obawiają się powtórki ze strefy buforowej na granicy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Rząd prawdopodobnie do końca tygodnia wyda rozporządzenie o zakazie przebywania na obszarze 27 miejscowości w obszarze strefy nadgranicznej z Białorusią. Ma to pomóc w zwalczaniu nielegalnej migracji, która nasiliła się w ostatnich miesiącach. Choć premier Donald Tusk mówi, że strefa buforowa obejmie 200 metrów, to z załącznika wynika, że w niektórych miejscach sięgnie nawet do 8 km w głąb Polski.

06.06.2024