Rada Nadzorcza ZUS pod koniec lutego 2024 r. pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Doroty Bieniasz na stanowisko prezesa ZUS. Jednak w kręgach zbliżonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiło się o tym, że jest to prezes tymczasowy. Wskazanie nowego wydawało się więc być tylko kwestią czasu. 

We wtorek, 23 kwietnia, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska poinformował PAP, że Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. 

- Wniosek będzie rozpatrywany 23 kwietnia na Radzie Nadzorczej. Jak Rada Nadzorcza wyrazi opinię pozytywną, to przekażemy tę opinię do pani minister  i wtedy pani minister zapewne skieruje wniosek do premiera - mówił w czwartek Liwiusz Laska, który prócz przewodniczenia Radzie Nadzorczej ZUS jest także dyrektorem generalnym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Prezesa ZUS powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zbigniew Derdziuk pełnił już funkcję prezesa ZUS w latach 2009-2015. W latach 2007-2009 był ministrem bez teki w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Pełnił także funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza.

Derdziuk to absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, odbył też studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania.

10 stycznia premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską.