Przypomnijmy - we wtorek, 9 stycznia br., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Informację tę podał resort na portalu X (dawniej Twitter), a chwilę potem informacja ta pojawiła się też na stronie MRPiPS. Następnego dnia (czyli 10 stycznia) premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską z zajmowanego stanowiska. Szef rządu na konferencji prasowej poinformował, że nowy prezes ZUS zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Na medialnej giełdzie pojawiało się kilka nazwisk. Nieoficjalne informacje ucięła w zeszłym tygodniu sama szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapowiadając, że po otrzymaniu opinii Rady Nadzorczej ZUS zwróci się do premiera Donalda Tuska o powołanie Doroty Bieniasz na prezesa Zakładu.

Czytaj również: Minister Dziemianowicz-Bąk zawnioskowała do premiera o odwołanie prof. Uścińskiej z funkcji prezesa ZUS 

W środę opinia Rady 

Jak ustalił serwis Prawo.pl, w najbliższą środę, 28 lutego, Rada Nadzorcza ma zaopiniować kandydaturę Doroty Bieniasz.

Jak oficjalnie podaje na swojej stronie internetowej ZUS, 4 maja 2016 r. Dorota Bieniasz została powołana na członka Zarządu przez Radę Nadzorczą ZUS, odpowiedzialnego za obszar świadczeń i orzecznictwa. Stało się to na wniosek ówczesnej prezes Zakładu – Gertrudy Uścińskiej. 

Z informacji opublikowanej na stronie ZUS wynika, że Dorota Bieniasz od początku kariery zawodowej związana jest z tematyką zabezpieczenia społecznego. Pracowała kolejno w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej oraz Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W ostatnich latach była członkiem Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, a także zastępcą dyrektora zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Pracując w departamencie ubezpieczeń społecznych MRPiPS brała udział w przygotowaniach do wprowadzenia systemu koordynacji zabezpieczenia społecznego w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Opracowywała i negocjowała także szereg umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego. Z wykształcenia jest prawnikiem. Studiowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła również podyplomowe studia Prawa Europejskiego prowadzone przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej wraz z Francuską Krajową Szkołą Administracji Publicznej.