MF odracza obowiązek integracji urządzeń akceptujących karty płatnicze z kasami fiskalnymi

PIT VAT Małe i średnie firmy

Na wniosek podatników i w dialogu z biznesem pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi o 2,5 roku obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców współpracy kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi – na 1 stycznia 2025 r. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Do końca 2024 r. nie będzie stosowana kara w wysokości 5 tys. zł wobec przedsiębiorców, którzy nie wprowadzą tego.

15.03.2022

Działalność gospodarcza w Polsce możliwa także dla obcokrajowca

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, pomimo ciągle zmieniającego się otoczenia prawno-podatkowego, pozostaje wciąż najchętniej wybieranym sposobem na stworzenie własnego przedsiębiorstwa w Polsce. Czy jednak założenie i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwe również dla osób nieposiadających polskiego obywatelstwa? Odpowiedź brzmi – tak. Piszą o tym Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk, adwokat oraz Paweł Żujewski, prawnik.

15.03.2022

Specustawa: Obywatele Ukrainy będą mogli prowadzić swoje firmy w Polsce

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Przepisy w tej sprawie zawiera tzw. specustawa ukraińska, uchwalona ostatecznie przez Sejm w sobotę 12 marca i tego samego dnia opublikowana w Dzienniku Ustaw, której większość przepisów już obowiązuje.

14.03.2022

Specustawa dla uchodźców bez ochrony państwowych spółek i urzędników

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Przy okazji niesienia pomocy Ukrainie Sejm zdecydował też o zwolnieniu z odpowiedzialności za nietrafione decyzje państwowe podmioty gospodarcze i urzędników. Wywołało to kontrowersje, jako regulacja nieuzasadniona i niedopuszczalna w ustawie poświęconej zupełnie innym sprawom. Senat w piątek wykreślił te przepisy, a w Sejmie w sobotę nie znalazła się większość dla odrzucenia tej poprawki.

12.03.2022

RPO pyta rząd o przyszłość mieszkanców strefy granicznej z Białorusią

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Branży turystycznej Podlasia grozi zapaść wobec przedłużania zakazu pobytu w strefie przygranicznej w związku z sytuacją migracyjną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że wizerunek regionu, w tym Puszczy Białowieskiej, jako zielonych płuc Polski był budowany latami, a teraz trzeba będzie go odbudowywać.

12.03.2022

Projekt - rząd chce lepiej przeciwdziałać zatorom płatniczym

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Resort rozwoju skierował w czwartek do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Zmiany mają m.in. uprościć obowiązek sprawozdawczy o praktykach płatniczych, przewidują też nowe uprawnienia Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

10.03.2022

Specustawa ułatwi zatrudnianie Ukraińców i prowadzenie przez nich działalności gospodarczej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W wyniku wojny w Ukrainie, obywatele tego kraju zostali zmuszeni do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i pracy. Wielu z nich znalazło schronienie na terytorium naszego kraju. Obecnie trwają intensywne prace legislacyjne, aby ułatwić społeczności ukraińskiej m.in. podjęcie pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej. Pisze o tym radca prawny Adam Domagała.

09.03.2022

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wspiera ukraiński biznes

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz spotkał się ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie - Rzecznikiem Przedsiębiorców Romanem Waszczukiem. Rzecznicy wyrazili zamiar współdziałania m.in. odnośnie: zabezpieczenia praw przedsiębiorców, ochrony własności prywatnej, inicjatyw z zakresu legislacji gospodarczej.

02.03.2022

Niełatwa droga do odszkodowania dla firm z pogranicza z Białorusią

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Najpierw stan wyjątkowy na części obszarów województw podlaskiego i lubelskiego, teraz zakaz przebywania w tym rejonie. Cierpią na tym firmy, głównie z branży turystycznej i gastronomicznej, nie tylko znajdujące się „w strefie”, ale też poza nią. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka sposobów na dochodzenie odszkodowań za poniesione straty, ale droga do nie jest łatwa ani oczywista.

28.02.2022

Emeryt z działalnością gospodarczą ma płacić składkę zdrowotną mimo braku dochodów - interwencja RPO

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, musi płacić składkę zdrowotną, nawet gdy nie ma dochodu z tego tytułu. Zwolnienie z odprowadzania składki zdrowotnej dotyczy tylko wąskiej grupy osób. Zdaniem obywateli, takie przepisy tzw. Polskiego Ładu są nieprzemyślane i krzywdzące. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich.

25.02.2022

Darowizna samochodu objęta VAT, nawet gdy to przekazanie w bliskiej rodzinie

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przekazanie przez podatnika VAT w formie darowizny samochodu osobowego na rzecz ojca - trzeba opodatkować VAT. Czynność ta nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Opodatkowania darowizny można byłoby uniknąć, gdyby podatnik wykupił lub wycofał samochód na cele osobiste, zamiast wykupu do działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

12.02.2022

MEN wskazuje najbardziej pożądane na rynku zawody

Szkoła i uczeń Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - te m.in. zawody MEiN uznaje za pożądane na rynku pracy.

07.02.2022

Ministerstwo Klimatu zaprezentowało wymagania techniczne dla stacji wodoru

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W polskim prawie nie ma przepisów określających szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji wodoru. Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla takich stacji ma ten stan zmienić.

03.02.2022

ZUS: Dziś ostatni dzień na zgłoszenia do Małego ZUS Plus

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS Plus, powinni zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 stycznia 2022 roku. Firmy, które korzystały z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. Muszą jedynie złożyć formularze rozliczeniowe – przypomina ZUS.

31.01.2022

Podkomisja ds. MŚP poparła poprawkę Adama Abramowicza dotyczącą podstawy składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Podkomisja do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła poparła działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, który zaproponował, by podstawa składki miała charakter stały i była określana jako kwota minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia danego roku.

26.01.2022

Prywatne przedszkola to nie działalność, ale UOKiK i tak je sprawdza

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Czy prywatne przedszkola powinny być jednoznacznie określone jako działalność gospodarcza? Lepiej zabezpieczałoby to interesy osób, które korzystają z usług świadczonych przez takie placówki, bo traktowani byliby jak konsumenci. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już reaguje na nieprawidłowości w umowach sporządzanych przez takie podmioty.

25.01.2022

UOKiK sprawdzi, czy ceny spadną po obniżce VAT

Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego. Podczas spotkania z branżą zapowiedział działania UOKiK i Inspekcji Handlowej, w tym stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.

20.01.2022

PFR: Firmy z sektora MŚP dostaną dodatkowy termin na rozliczenie Tarczy Finansowej 2.0

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

W okresie od 18 do 23 stycznia 2022 r. uruchomiony zostanie dodatkowy termin na złożenie korekt i spóźnione wnioski rozliczenia dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 - poinformował w piątek Polski Fundusz Rozwoju. Do czwartkowego wieczora dokumentów nie złożyło około 1500 z 7 tys. małych i średnich firm, które korzystały z tej tarczy.

14.01.2022

ZUS: Do Małego ZUS plus zgłosiło się 327 tys. przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Do Małego ZUS plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z tego rozwiązania powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Z ulgi może skorzystać tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

12.01.2022

Compliance - 10 kluczowych wyzwań na 2022 rok

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Miniony rok był bogaty w wydarzenia z szeroko rozumianego Compliance. Większość firm i pracowników oswoiła pandemiczne warunki pracy, a ustawodawca również zauważył korzyści z tak wypracowanych pandemicznych rozwiązań,które już na trwałe wdrażane są w przepisach kolejnych ustaw. Jednak w sytuacji, gdy pewne są tylko kolejne zmiany, czas na subiektywny ranking wyzwań Compliance na 2022 rok.

12.01.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski