Samochód na parkingu, pokój w hotelu pusty, a abonament płacić trzeba

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Poczta Polska chętnie sprawdza, czy firmy zarejestrowały odbiorniki RTV. Nie ma znaczenia, czy faktycznie korzysta się z telewizora lub radia w hotelu albo w służbowym samochodzie. I tak płacić trzeba. A kary potrafią być słone - sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorca ma małe szanse na wygraną w sądzie.

09.09.2021

Premier: Firmy z pasa przygranicznego dostaną 65 proc. przychodu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Premier i minister spraw wewnętrznych i administracji zdradzili ile wyniesie odszkodowanie dla firm ze strefy przygranicznej za straty wywołane stanem wyjątkowym. Państwo zapewni rekompensatę w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach. Pieniądze wypłacą wojewodowie. Jeszcze w tym tygodniu ma być gotowy projekt ustawy.

06.09.2021

Krótki wpis do rejestru przedsiębiorców blokuje prawa konsumenta - kasacja RPO

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Aby uzyskać pożyczkę na spłatę długów, kobieta na kilka godzin wpisała się do rejestru przedsiębiorców. Gdy później wystąpiła do sądu o uznanie umowy w sprawie tej pożyczki za nieważną, sąd odmówił i nie przyznał jej ochrony prawnej wynikającej ze statusu konsumenta, bo umowę zawierała jako przedsiębiorca. RPO składa do Sądu Najwyższego kasację w tej sprawie.

02.09.2021

Samozatrudnieni rzadziej zawieszają działalność gospodarczą

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Przedsiębiorcy rzadziej zawieszą swoje jednoosobowe firmy. Spadek rok do roku jest o blisko 20 proc. W pierwszym półroczu 2021 r. samozatrudnieni złożyli do CEIDG-u ponad 100 tys. wniosków w tej sprawie. Spadek wynika z dostosowania się przedsiębiorców do realiów gospodarczych czasów pandemii oraz przyjęcia subwencji, przyznawanych w ramach antykryzysowych działań rządu.

02.09.2021

Polski Instytut Ekonomiczny: Tarcze antykryzysowe pomogły przetrwać wielu firmom pandemię

Spółki Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Ze wsparcia rządowych tarczy antykryzysowych skorzystało 86 proc. przedsiębiorców. Do najczęściej wykorzystywanych instrumentów należały: zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy lub praca zdalna. Większość przedsiębiorców korzystało jednocześnie z różnych form wsparcia

01.09.2021

Psycholog nie musi kupić kasy fiskalnej od momentu rozpoczęcia działalności

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej do momentu przekroczenia limitu w wysokości 20.000 zł. Po przekroczeniu limitu, zwolnienie może mieć dalej zastosowanie, jeśli wynagrodzenie za świadczone usługi jest uregulowane w formie przelewu, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczył przelew

01.09.2021

Firmy boją się czwartej fali i chcą paszportów covidowych

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus szczepienia

Rząd zapowiada, że po nadejściu czwartej fali pandemii decyzje o obostrzeniach będzie podejmował na podstawie liczby zakażeń i procenta wyszczepienia w danym powiecie. I choć konkretnych przepisów wciąż nie ma, firmy już się martwią, bo mogą tego nie przetrwać. Na odszkodowanie od państwa też nie bardzo mogą liczyć. Blokują je dwa wnioski czekające na rozpatrzenie w TK.

31.08.2021

Raport Lewiatana: Co stoi na przeszkodzie, by odzyskać dług?

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Przyspieszenie pracy e-sądu, wdrożenie komunikacji elektronicznej, zniesienie limitów komorniczych, cyfryzację korespondencji z ZUS, zmianę zasad ochrony wynagrodzenia przed egzekucją, ułatwienie dostępu do rejestrów czy wprowadzenie cyfrowego wezwania do zapłaty – proponuje Lewiatan w raporcie „Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami”, aby przyspieszyć odzyskiwanie długów.

26.08.2021

Wspólnicy spółek osobowych nie uciekną już przed płaceniem składek na ZUS

Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy

Już wkrótce wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólnicy spółek osobowych będą podlegali obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym bez względu na to, czy spółka prowadzi działalność gospodarczą, czy nie. Jednak przepisy, które wprowadzają ten wymóg są – zdaniem prawników – nieprecyzyjne i mogą zwiększyć chaos w tej dziedzinie.

26.08.2021

Grupowe zwolnienia chorobowe - czy można im przeciwdziałać?

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Grupowe korzystanie ze zwolnienia chorobowego przez pracowników stało się niejako metodą nieformalnego strajku. Metodą skuteczną, bo trudną do zakwestionowania. Czy, i jak przed tym procederem mogą się bronić pracodawcy? Zupełnie inne narzędzia dostępne są w sektorze prywatnym i publicznym – pisze Mikołaj Zając.

24.08.2021

Przedsiębiorca dokona samodonosu do ZUS, a skarbówka ukarze go za błędy

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Wraz z Polskim Ładem w firmach wzrosną obciążenia biurokratyczne. W terminie do 10. każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli nie tylko opłacić składkę zdrowotną od uzyskanych dochodów, ale i złożyć do ZUS informację o zastosowanych formach opodatkowania oraz dochodzie stanowiącym podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tą wiedzą ZUS podzieli się z Szefem KAS.

24.08.2021

GUS: W sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2021 r. przeciętne wynagrodzenie minimalnie wzrosło

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

W lipcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie, po przeliczeniu wymiarów etatów osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty, w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,8 proc. rok do roku i wyniosło 6361,7 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,7 proc. r/r i wyniosło 5851,87 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny.

20.08.2021

Przybywa podpisów pod petycją o zachowanie podatku liniowego

PIT Małe i średnie firmy

Już 36 216 osób podpisało petycję przygotowaną przez Rzecznika MŚP i Radę Przedsiębiorców pod hasłem "Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie". Na zmianach w podatku liniowym stracą wszyscy – przedsiębiorcy, pracownicy i konsumenci - podkreślają jej autorzy. I dodają, że Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców

19.08.2021

Surowa kara dla Astaldi za opóźnianie płatności dla podwykonawców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Karę w wysokości ponad 266 tys. zł kary nałożył na spółkę Astaldi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydał cztery decyzje w sprawach zatorów płatniczych, ale odstąpił od wymierzenia kary finansowej wobec trzech podmiotów. Prawo pozwala na to, gdy firma ma niewyegzekowane płatności od swoich klientów.

17.08.2021

Olga Semeniuk pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich firm

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało we wtorek, że premier Mateusz Morawiecki powołał wiceminister w tym resorcie Olgę Semeniuk na Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jak podano w komunikacie, "Pełnomocnik będzie działać na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw".

17.08.2021

Niedużak: Wyższy limit przychodów uprawniający do Małego ZUS Plus to wyższe koszty FUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Na zwiększeniu limitu przychodowego ze 120 tys. do 150 tys. zł, uprawniającego do ulgi Mały ZUS Plus mogłoby skorzystać dodatkowo około 56 tys. ubezpieczonych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednak wzrost limitu to wyższe koszty FUS. W warunkach 2022 roku byłoby to 0,3 mld zł – twierdzi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

13.08.2021

Rząd chce wzmacniać rolnicze grupy producenckie

Małe i średnie firmy

Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.

12.08.2021

Wystartował rządowy portal wymiany informacji między biznesem a nauką

Nowe technologie Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uruchomiło witrynę informacyjną dotyczącą współpracy nauki i biznesu. Ma ona stanowić platformę informacyjną dla przedsiębiorców, bazę wiedzy na temat źródeł finansowania badań naukowych i zachęcić do podejmowania inicjatyw ze środowiskiem naukowym.

11.08.2021

Firmy wolą uproszczoną restrukturyzację, także te nieuczciwe

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Spółki Małe i średnie firmy

Uproszczona restrukturyzacja to prawdziwy hit. Niestety, korzystają z niej nie tylko przedsiębiorcy, którzy chcą wyjść na prostą z problemów finansowych, ale i tacy, którzy roszczeń spłacać nie chcą. To dzięki niej również coraz rzadziej firmy decydują się na ogłoszenie upadłości. Częściej natomiast korzystają z niej konsumenci, którym widmo bankructwa zajrzało w oczy.

11.08.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski