Firmom ma być lepiej, ruszyły prace zespołu ds. deregulacji prawa

Spółki Małe i średnie firmy

Pakiet deregulacyjny to główny temat pierwszego posiedzenia Zespołu ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych. Jego zadaniem jest wspieranie ministra rozwoju w odbiurokratyzowaniu przepisów ważnych dla przedsiębiorców oraz opracowanie rozwiązań ułatwiających m.in. kontrolę działalności gospodarczej, zawieranie umów leasingu i przyspieszających postępowania administracyjne. 

16.02.2024

Zmiana w CEIDG na ostatnią chwilę może być nieskuteczna

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania na 2024 r., nie powinni zwlekać ze zgłoszeniem tego fiskusowi. Informację za pośrednictwem elektronicznego systemu CEIDG warto wysłać przed 20 lutego, by uniknąć przeciążenia systemu, oraz zadbać o uzyskanie potwierdzenie wysyłki. Warto też rozważyć zgłoszenie papierowe. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniło o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem o formę rozliczenia za poprzednie lata.

16.02.2024

PIT przygotowany przez MF niektórzy muszą uzupełnić samodzielnie

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT, w której po raz pierwszy udostępnia zeznania dla przedsiębiorców i po raz kolejny dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. PIT-y przygotowane przez skarbówkę nie zawierają jednak większości ulg, a nawet jeśli już je mają, to konieczne mogą być zmiany. Również przedsiębiorcy będą musieli znacznie uzupełnić przygotowane dla nich zeznania.

15.02.2024

60 tys. złotych wolne od podatku wprowadzi chaos w rozliczaniu PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r. Problem jednak w tym, że przedsiębiorcy inni niż opodatkowani CIT do 20 lutego muszą wybrać formę opodatkowania, a bez pewnej wiedzy o wysokości kwoty wolnej, podjęcie takiej decyzji jest właściwie niemożliwe.

13.02.2024

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.

13.02.2024

Hinc: Nie jestem przeciwnikiem wakacji składkowych, ale zajmijmy się składką zdrowotną

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Po co wprowadzać wakacje składkowe, skoro można bez większego problemu zmodyfikować istniejące rozwiązania, np. znieść ograniczenia czasowe w korzystaniu z Małego ZUS Plus i pozwolić większej grupie najmniejszych przedsiębiorców z tego rozwiązania skorzystać? Pilniejsze, a przy tym absolutnie konieczne, jest naprawienie systemu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Dodaje jednak, że nie można na tym poprzestać.

12.02.2024

Świadczenie wspierające także dla niepełnosprawnego prowadzącego własną firmę

Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Osoba, która ubiega się o świadczenie wspierające może prowadzić działalność gospodarczą lub w inny sposób pracować zarobkowo, jeżeli oczywiście zdrowie jej na to pozwala. Przepisy tego nie zabraniają. Nie zawierają również kryterium dochodowego. Prowadzenie własnej firmy może jednak pośrednio wpływać na ocenę stopnia samodzielności i zdolności osoby niepełnosprawnej przy procedurze uzyskiwania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

10.02.2024

BCC o wakacjach składkowych

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Związek Pracodawców Business Centre Club pozytywnie ocenił wolę łagodzenia obciążeń publicznoprawnych dla najmniejszych przedsiębiorców. Bo w obecnej rzeczywistości obciążenia te są zbyt duże, co generuje wiele negatywnych zjawisk na rynku pracy. Według ekspertów, jeżeli proponowane zwolnienie rzeczywiście ma być realną pomocą dla mikroprzedsiębiorców, to powinno obejmować co najmniej składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną.

08.02.2024

WSA: Usługi w zakresie nauki pływania bez zwolnienia z VAT

VAT Małe i średnie firmy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem wspólników spółki cywilnej, którzy uważali, że jeśli uzyskają status jednostki objętej systemem oświaty, to będą mogli korzystać ze zwolnienia od podatku przy świadczeniu usług w zakresie nauki pływania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę. Uznał, że usługi nauki pływania nie stanowią kształcenia powszechnego, więc nie spełniają przedmiotowego charakteru zwolnienia, jakim jest kształcenie i wychowanie.

08.02.2024

Informatykom-przedsiębiorcom najbardziej opłaca się ryczałt

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, w tym także informatycy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mają czas do 20 lutego, by wybrać jedną z trzech dostępnych form opodatkowania na 2024 r.: skalę podatkową, podatek liniowy 19 proc. i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wyliczenia wskazują, że w branży IT w większości przypadków najbardziej opłaca się ryczałt, ze stawką 12 proc.

06.02.2024

Wakacje składkowe. Decyzja odmowna bez prawa zaskarżenia do sądu powszechnego

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca, któremu ZUS odmówi prawa do wakacji składkowych, będzie mógł złożyć wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero potem będzie mógł skierować skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zdaniem prawników to nie jedyny mankament tej procedury. Groźniejszy jest nieprecyzyjny przepis, którego stosowanie w przyszłości może nie ograniczyć się tylko do wakacji składkowych.

05.02.2024

Dotacje na założenie firmy przez niepełnosprawnego są, ale często tylko na papierze

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Brakuje kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością, które chcą założyć działalność gospodarczą. Wiele czynników ma wpływ na to, że nie jest to popularna forma aktywizacji zawodowej dla tej grupy, m.in. sposób i rodzaj wsparcia finansowego, ale przede wszystkim brak specjalistycznego doradztwa zawodowego. Eksperci wskazują, że konieczne jest wprowadzenie nowych narzędzi, które pozwolą właściwie wykorzystać potencjał zawodowy pracowników z niepełnosprawnością.

05.02.2024

Przyczepa kempingowa biurem przedsiębiorcy - fiskus pozwala odliczyć koszty

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może urządzić sobie biuro w przyczepie kempingowej. Fiskus potwierdza, że przyczepa może służyć za miejsce świadczenia usług. A to oznacza możliwość odliczenia wydatków na jej zakup (w postaci odpisów amortyzacyjnych) oraz całości wydatków eksploatacyjnych, np. ubezpieczenie, przeglądy, naprawy i opłaty za parking.

05.02.2024

Kolejny problem z ryczałtem - tym razem dotyczy blogerów

PIT Małe i średnie firmy

Duża popularność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych sprawia, że powstaje szereg wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia. Najnowszy przykład dotyczy przedsiębiorców działających w tzw. z branży kreatywnej, m.in. blogerów, vlogerów, youtuberów. Problem powstaje w momencie, gdy chcą sprzedać prawa autorskie do swoich utworów, np. e-booków, filmów czy szkoleń. Ustawa ryczałtowa nie odnosi się do sprzedaży praw autorskich wytworzonych w działalności gospodarczej.

01.02.2024

Jakie koszty uzyskania przychodów można odliczyć w działalności gospodarczej

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Koszty uzyskania przychodów, z uwagi na konstrukcję podatku dochodowego od osób fizycznych, odgrywają istotną rolę w procesie wyliczania podatku do zapłaty. Dlatego ich właściwa kwalifikacja w rachunku podatkowym wprost wpływa na wysokość zobowiązania podatkowego wpłacanego fiskusowi. W prawidłowym ujęciu w rozliczeniu podatkowym kosztów nie pomagają liczne i czasami różne interpretacje.

30.01.2024

Mikroprzesiębiorca nie będzie mógł dopłacić składki w trakcie wakacji ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W ramach wakacji składkowych budżet państwa ma zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Pytanie zatem, czy mikroprzedsiębiorcy, np. kobiety w ciąży opłacające dobrowolnie wyższe składki, by dostać wyższe świadczenia macierzyńskie, będą mogły dopłacić różnicę za miesiąc wakacji. Opinie prawników są podzielone. Pojawiają się głosy, że wręcz im tego nie wolno. A to oznaczałoby, że wakacje takim kobietom po prostu nie będą się opłacały.

29.01.2024

Firmy będą musiały dostosować swoje usługi także do osób z niepełnosprawnościami

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Część podmiotów gospodarczych będzie miała obowiązek dostarczać produkty i świadczyć usługi, które spełniają wymagania dostępności. Zobowiązanymi do tego mają być podmioty gospodarcze uczestniczące w łańcuchu dostaw i dystrybucji, a chodzi przede wszystkim o zapewnienie udogodnień osobom z niepełnosprawnościami. Obejmie on m.in.: bankomaty, czytniki książek, biletomaty czy terminale.

26.01.2024

Nie będzie wakacji składkowych bez decyzji ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Nie wystarczy samo złożenie wniosku o wakacje składkowe do ZUS. Mikroprzedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne bez decyzji ZUS. A Zakład na jej wydanie ma mieć 40 dni. Prawnicy studzą więc zapał: mało kto skorzysta z tego rozwiązania w tym roku. Bo jeśli przepisy wejdą w życie 1 października, a ZUS zostanie zasypany wnioskami, to urzędnicy nie zdążą rozpatrzeć wszystkich na czas.

26.01.2024

Doradcy podatkowi mają jeszcze czas na wdrożenie e-doręczeń

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Doradcy podatkowi, którzy już aktywowali swoje e-skrzynki w usłudze e-doręczenia, mają trzy systemy do korespondencji z organami skarbowymi. Ta mnogość nie ułatwia pracy, może prowadzić do problemów z terminowym wywiązywaniem się z obowiązków. Środowisko doradców podatkowych oczekiwałoby jednego stabilnego systemu komunikacji elektronicznej. Osobiście mam nadzieję, że docelowo będzie to usługa e-doręczeń - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.

26.01.2024

KIDP: Potrzebne zmiany w e-Urzędzie Skarbowym

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Samorząd doradców podatkowych apeluje do resortu finansów o rozwiązanie problemu, który mają pełnomocnicy reprezentujący osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Doradcy wskazują, że MF zapomniał o dostępie do rozliczeń osób fizycznych. Sprawa jest pilna, bo w 2024 roku po raz pierwszy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą dostaną od fiskusa gotowe rozliczenie, które będą mogli zaakceptować lub ręcznie skorygować.

25.01.2024