ZUS: Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 1 czerwca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za rok 2022 jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot - przypomina ZUS. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca.

24.05.2023

Mniej plastikowych jednorazówek w sklepach i restauracjach - nowe prawo już obowiązuje

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Z rynku będą stopniowo znikać plastikowe patyczki do uszu i styropianowe opakowania do żywności na wynos. Inne jednorazówki z tworzyw sztucznych będą musiały być znakowane, a przedsiębiorcy zapłacą za ich wprowadzanie do obrotu. Dziś, 24 maja, wchodzą w życie przepisy w tej sprawie. Ale sklepy, bary czy restauracje mogą nadal używać nabytych wcześniej wyrobów, do wyczerpania zapasów.

24.05.2023

Raport LEX: Polscy pełnomocnicy wygrywają większość spraw podatkowych przed TSUE

Wymiar sprawiedliwości VAT Akcyza Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Prawo unijne

W latach 2004 – 2022 Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 72 orzeczenia w polskich sprawach podatkowych, z czego 52 były korzystne. Oznacza to ponad dwie trzecie spraw wygranych przez podatników – wynika z raportu „Polskie Sprawy Podatkowe przed TSUE: rozstrzygnięcia, pełnomocnicy i kancelarie”, przygotowanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX.

23.05.2023

Ostatnie godziny na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Poniedziałek, 22 maja 2023 roku, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r. – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz najważniejszych informacji ZUS przygotował też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

22.05.2023

Można już zarejestrować fundację rodzinną

Prawo rodzinne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dziś wchodzą w życie długo wyczekiwane przez biznes przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnej, która ma przede wszystkim rozwiązać większość problemów związanych z sukcesją w przedsiębiorstwach. Eksperci generalnie pozytywnie oceniają nowe prawo, podkreślając zwłaszcza, że było ono wyjątkowo solidnie konsultowane. Zaznaczają jednak, że nie będzie ono panaceum dla każdej firmy.

22.05.2023

Już wkrótce będzie można utworzyć fundację rodzinną - warto się do tego przygotować

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 22 maja polscy przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzie ochrony stworzonych przez siebie biznesów przy jednoczesnym zabezpieczeniu najbliższej rodziny w kolejnych pokoleniach, czyli możliwość utworzenia fundacji rodzinnej. Samo utworzenie i zarejestrowanie jej nie będzie skomplikowane. Dużo bardziej wymagającym zadaniem będzie właściwe przygotowanie biznesu do funkcjonowania w formie fundacji.

16.05.2023

ZUS: Nie wiesz jak rozliczyć składkę zdrowotną - weź udział w spotkaniu online

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

We wtorek, 16 maja 2023 roku, odbędzie się spotkanie online z ekspertami ZUS na temat poprawnego rozliczenia składki zdrowotnej za ubiegły rok – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałkowym komunikacie. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych. Nagranie ze spotkania dostępne będzie na stronie ZUS i kanale YouTube.

15.05.2023

Fiskus będzie miał możliwość uznaniowego nakładania sankcji VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Skarbówka będzie mogła obniżyć wysokość sankcji VAT, ale nie ma pewności, czy może zaniechać jej nakładania. Decyzję podejmie po zbadaniu okoliczności sprawy i rodzaju nieprawidłowości. Eksperci wskazują na brak kryteriów takiej obniżki, co daje urzędnikom duże pole do uznaniowości. Podatnicy nie mają natomiast narzędzi, by kwestionować ich decyzje.

15.05.2023

Więcej podatników skorzysta z preferencji w VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Limit sprzedaży małego podatnika VAT wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Dzięki temu około 40 tys. przedsiębiorców zyska możliwość kwartalnego rozliczania podatku oraz stosowania metody kasowej. Według ekspertów może to być sposób na zatory płatnicze. Takie zmiany zakłada pakiet SLIM VAT 3, czyli nowelizacja ustawy o VAT z 14 kwietnia 2023 r., którą w czwartek 11 maja przyjął też Senat.

12.05.2023

Rzecznik MŚP sygnalizuje problemy z rozliczeniem składki zdrowotnej w programie Płatnik

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Do Rzecznika MŚP docierają sygnały od przedsiębiorców o problemach technicznych przy składaniu rozliczenia rocznego składki zdrowotnej za 2022 rok za pomocą programu Płatnik. A czasu zostało niewiele, bo przedsiębiorcy mają czas na rozliczenie do 22 maja. ZUS deklaruje wsparcie przedsiębiorcom i przypomina o aktualizacji danych w programie.

11.05.2023

#PrzedsiębiorcaToTeżWyborca - sojusz przedsiębiorców rusza z przedwyborczą kampanią

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z Business Centre Club i Krajową Izbą Gospodarczą zaprezentowały dziś w Warszawie „Dekalog przedsiębiorcy” - 10-punktowy program dla przedsiębiorców. Organizacje wystartowały również ze kampanią informacyjną pod hasłem #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi polityków na problemy przedsiębiorców i uzyskanie jak najszerszego poparcia społecznego dla zaprezentowanych postulatów.

09.05.2023

Niski ryczałt dla informatyków coraz bardziej ryzykowny

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Skarbówka zaczyna kwestionować stawkę 8,5 proc. ryczałtu nie tylko od usług związanych z oprogramowaniem, ale też w zakresie pomocy technicznej. W najnowszych interpretacjach nakazuje informatykom stosować różne stawki w bardzo podobnych stanach faktycznych. Według ekspertów bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozliczanie się według stawki 12 proc.

08.05.2023

Nadpłata składki zdrowotnej będzie trudna do odzyskania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli wykażą nadpłatę, ale nie złożą wniosku o jej zwrot, zostanie ona rozliczona przez ZUS wraz z bieżącymi składkami do końca roku. Jeśli jednak nadpłata będzie na tyle duża, że w tym czasie nie uda się jej skonsumować, będzie problem z jej odzyskaniem. Przepisy takiej sytuacji w ogóle nie przewidują.

05.05.2023

Przedsiębiorca nie odliczy VAT od abonamentu medycznego

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego dla siebie i członków rodziny, nie są związane z działalnością gospodarczą i sprzedażą. Służą zaspokojeniu jego potrzeb osobistych. Tym samym, przedsiębiorca nie odliczy VAT z faktur dokumentujących nabycie takiego abonamentu – potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.

04.05.2023

Malarskie hobby daje przychody z praw majątkowych. To nie działalność gospodarcza

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Co do zasady, w rocznym PIT trzeba wykazać wszystkie zarobione pieniądze i rozliczyć podatek od wszystkich dochodów – także z zarobków z pracy hobbystycznej. Z najnowszej interpretacji podatkowej wprost wynika, że przychody ze sprzedaży obrazów malowanych hobbystycznie należy traktować jako pochodzące z praw majątkowych, a nie z działalności gospodarczej.

28.04.2023

W nowych przepisach na fundacje rodzinne czyha podatkowa pułapka

CIT PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Albo od ukrytego zysku, albo z tytułu nieodpłatnych świadczeń – tak czy inaczej fundacja rodzinna zapłaci dodatkowy podatek dochodowy. Wszystko przez ostatnią nowelizację przepisów, zmieniającą regulacje, które nawet nie weszły jeszcze w życie. Osoby zarządzające fundacjami rodzinnymi od 22 maja br. będą miały duży problem – dotyczący także cen transferowych.

26.04.2023

Postępowanie karne może być bardziej skuteczne wobec niesolidnego dłużnika

Prawo karne Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Postępowanie karne może przynieść więcej korzyści pokrzywdzonemu wierzycielowi, aniżeli tylko wymierzenie kary nieuczciwemu dłużnikowi i satysfakcji z tym związanej. Uzyskanie takich korzyści nierzadko może być finansowo dla wierzyciela znacznie tańsze, aniżeli proces cywilny, a zdarza się, że i szybciej jest on w stanie uzyskać tytuł egzekucyjny - pisze Piotr Siekierski, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

21.04.2023

Fundacja rodzinna w Polsce już za miesiąc - rozwiązanie dla każdej firmy?

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Do wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych pozostał miesiąc. Instytucja ta staje się powoli przedmiotem zainteresowania i rozmów również wśród tych firm rodzinnych, które nie myślały wcześniej o budowie firmy na pokolenia. Czy rzeczywiście jednak fundacja rodzinna może umożliwić biznesom uniknąć problemów związanych z sukcesją? Wokół samej fundacji rodzinnej pojawia się sporo mitów, które miałyby przeczyć jej przydatności.

20.04.2023

Trzeba wyjaśnić, dlaczego niewiele firm korzysta ze wsparcia dla sektorów energochłonnych

Małe i średnie firmy Energetyka

Gdy na pomoc dla sektorów energochłonnych wydano niespełna połowę planowanych funduszy, powstaje pytanie, dlaczego tak mała liczba mikro- i małych firm, wystąpiła o rekompensaty. Czy blokadą był stopień skomplikowania programu? Należałoby wyciągnąć odpowiednie wnioski, żeby w kolejnych latach jak największa liczba przedsiębiorców mogła korzystać z dodatkowego wsparcia.

12.04.2023