PFR umarza firmom subwencje, ale algorytm dla niektórych krzywdzący

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął procedurę umorzenia subwencji z pierwszej tarczy finansowej. Przy mikrofirmach aż w 50 procentach skala zwrotu zależy od utrzymania miejsc pracy. Prawnicy wskazują, że algorytm przyjęty przez PFR nie oddaje do końca rzeczywistej skali zatrudnienia i może krzywdzić niektóre firmy z naturalną fluktuacją kadr, np. z branży budowlanej czy gastronomicznej.

23.04.2021

Branża beauty czeka nadal na wsparcie rządu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd jak najszybszej powinien dokonać wypłat świadczeń opisanych w projekcie tarczy branżowej, a otwarcie zakładów od poniedziałku 26 kwietnia nie zwalnia go z tej zapowiedzi - przekazał Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Przedstawiciele branży będą zabiegać o szybkie przekazanie tych środków przedsiębiorcom z wciąż zamkniętych województw.

21.04.2021

Rząd pomoże szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Koronawirus

Wsparcie dla osób prowadzących sklepiki szkolne będzie podobna do pomocy, jaką otrzymują firmy z tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych do niej. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, teraz nowela trafi do Senatu.

21.04.2021

PARP: Pandemia przyśpieszyła rozwiązania cyfrowe w firmach

Nowe technologie Małe i średnie firmy Koronawirus

W pandemii wiele firm wprowadziło lub przyśpieszyło inwestycje cyfrowe, które w innym czasie mogłyby być odkładane na później lub w ogóle nie zostać podjęte – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród laureatów konkursu „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie” organizowanego przez PARP.

21.04.2021

Nadzwyczajna pomoc zamyka przedsiębiorcom prawo do sądu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Dofinansowanie do wynagrodzeń

Firmom, które nie otrzymały wsparcia w związku z pandemią z regionalnych programów operacyjnych, nie przysługuje protest, ani skarga do sądu administracyjnego. Sądy uznają, że specustawa covidowa nie przewiduje procedury odwoławczej dla trybu nadzwyczajnego wyboru projektów do dofinansowania. Prawnicy alarmują, że ta linia orzecznicza jest niebezpieczna dla przedsiębiorców.

20.04.2021

Jest już projekt kolejnej pomocy dla przedsiębiorców

Małe i średnie firmy Zwolnienie z ZUS Jednorazowe postojowe Tarcza finansowa

Uruchomienie dodatkowych instrumentów wspierających przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji z powodu Covid-19 oraz rozszerzenie kręgu adresatów wsparcia o kolejne branże objęte dodatkowymi ograniczeniami prowadzenia działalności - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii.

16.04.2021

Firmy pod zarządem sukcesyjnym bez pomocy covidowej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa

Pomoc na ochronę miejsc pracy w związku z pandemią Covid-19 nie jest przyznawana przedsiębiorstwom znajdującym się pod zarządem sukcesyjnym. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje o zmianę przepisu. Minister rozwoju pracy i technologii uważa, że takim firmom należy się pomoc. Nie wyklucza działań legislacyjnych, które pozwolą rozwiać wątpliwości.

16.04.2021

Jest projekt tarczy prawnej - ma uprościć procedury dla biznesu

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wprowadzenie postępowania uproszczonego oraz milczącego załatwienia sprawy, a także jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych - zakłada tarcza prawna, która ma ułatwić życie obywatelom i działalność przedsiębiorców. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornacka poinformowała, że projekt ustawy jest gotowy.

15.04.2021

MRPiT: Karanie przedsiębiorców łamiących obostrzenia nie może być pochopne

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Odebranie wsparcia finansowego z tarcz antykryzysowych w przypadku złamania obostrzeń antycovidowych jest możliwe dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu w tej sprawie - objaśnia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Uważa, że "stwierdzenie naruszenia" nie można nastąpić na podstawie pojedynczego dowodu np. przesłuchania świadka lub sporządzenia protokołu kontroli.

14.04.2021

Sanepid zamyka firmy działające wbrew zakazom, prawnicy radzą pozwy

Małe i średnie firmy Koronawirus

Sanepid już nie nakłada kar za łamanie zakazu prowadzenia działalności, tylko od razu zamyka lokale. Prawnicy radzą przedsiębiorcom odwołać się od takiej decyzji, bo wygrana jest niemal pewna. By decyzji nie można było podważyć, Sanepid musi udowodnić np., że w lokalu była osoba chora, lub wirus był w jedzeniu. Po wygranej w postępowaniu administracyjnym, można pójść po odszkodowanie

14.04.2021

Rząd chce dłuższego wsparcia dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedłużenie obowiązujących programów pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł - to jedno z założeń projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, którą przyjęła Rada Ministrów. Pojawią się też przepisy ograniczające obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w tym zakresie.

13.04.2021

Wicepremier chce otwierać usługi dla zaszczepionych, branża oczekuje realnej pomocy

Małe i średnie firmy Koronawirus

Zaszczepieni Izraelczycy mogą bez ograniczeń korzystać z hoteli, obiektów sportowych, brać udział w uroczystościach rodzinnych, np. weselach. W Polsce restauracje i hotele są zamknięte nawet dla zaszczepionych. Chce to zmienić wicepremier Jarosław Gowin. Tyle, że branża nie widzi szansy na realizację tego pomysłu i apeluje o realną pomoc.

13.04.2021

Jednoosobowy przedsiębiorca może wybrać formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, podatnicy mogą wybrać jedną z kilku dostępnych form opodatkowania. Jej wyboru dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku o wpis do CEIDG. Podatnicy mają jednak możliwość zmiany sposobu opodatkowania na późniejszym etapie prowadzenia firmy – wyjaśnia Karolina Demska, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

09.04.2021

Krajowy Plan Odbudowy - trafna diagnoza, ale rozwiązania nieszczególnie

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ponad 4 mld euro na poprawę wzrostu produktywności, wydajności i konkurencyjności polskiej gospodarki zaplanował rząd w Krajowym Planie Odbudowy. Środowiska biznesu wskazują, że plan trafnie diagnozuje wyzwania rozwojowe i słabe punkty polskiej gospodarki oraz kładzie nacisk na innowacje. Ale z drugiej strony, wiele propozycji jest przypadkowych, ogólnych, bez wizji.

09.04.2021

NRA chce wspierać adwokatów w sprawie kas fiskalnych online

Prawnicy VAT Małe i średnie firmy

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej chce skonsultować z dziekanami izb działania, które już zostały podjęte i, które powinny zostać podjęte w związku z obowiązkiem kas fiskalnych online. Zaczynają one obowiązywać od 1 lipca i budzą spore emocje wśród prawników. Ci skarżą się bowiem, że kolejne inwestycje są szczególnie trudne w covidowym czasie.

09.04.2021

Uczniowie wyręczają państwo w pomocy szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie uderzyło nie tylko w uczniów i nauczycieli, ale również we właścicieli szkolnych sklepików. W pomoc dla ulubionych pań i panów ze sklepiku zaangażowali się uczniowie. Rząd zabiera się do tego dość opieszale - na razie planowane jest poszerzenie kategorii firm objętych pomocą, ale niekoniecznie uratuje to właścicieli sklepików.

08.04.2021

Fundacje rodzinne - rodziny nie chcą obcych w zarządach

Prawo rodzinne Małe i średnie firmy

Zgodnie z projektem ustawy o fundacji rodzinnej w jej zarządzie ma zasiadać co najmniej jedna osoba, która nie jest jej beneficjentem. Tymczasem przedstawiciele firm rodzinnych nie chcą dopuszczać do zarządzania swoim majątkiem osób z zewnątrz. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przygotowało ten projekt, nie wyklucza, że ten przepis zostanie zmodyfikowany.

08.04.2021

BGK będzie udzielać gwarancji małym leasingobiorcom

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa

Wydane zostanie rozporządzenie, które pozwoli na udzielanie leasingobiorcom z kategorii małych i średnich przedsiębiorstw gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Z wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów wynika, że przepisy te mają być gotowe w drugiej połowie kwietnia. Gwarancje mają obejmować do 80 proc. kwoty transakcji leasingowej.

06.04.2021

Będzie opłata za plastikowe opakowania - w czasie pandemii może dobić gastronomię

Środowisko Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Od lipca z półek mają zniknąć niektóre produkty. Do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych konsumentom ma być doliczana opłata produktowa. To założenia nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jej wprowadzenie w czasie pandemii może być poważnym obciążeniem dla branży gastronomicznej.

06.04.2021

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.

30.03.2021