Od 1 stycznia 2025 r. działalność gospodarczą nowo powstałych podmiotów należy opisywać według klasyfikacji PKD 2025. Do końca 2026 r. obowiązuje jednak okres przejściowy, w którym w określonych przypadkach można równolegle stosować klasyfikację PKD 2007.
Kody PKD a pomoc de minimis
Dotyczy to m.in. ubiegania się o pomoc de minimis. Podmiot występujący o taką pomoc jest zobowiązany do przedstawienia organowi udzielającemu wsparcia szeregu informacji dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej. Formularze, które należy w tym celu wypełnić, stanowią załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.
Jak zauważył Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w związku ze zmianą kodów PKD konieczne jest umożliwienie podmiotom ubiegającym się o pomoc de minimis wskazywania w formularzach zarówno nowych, jak i dotychczas obowiązujących kodów. Prezes UOKiK opracowuje projekt stosownego rozporządzenia, który został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów pod numerem RD203. Rząd planuje przyjąć odpowiednie przepisy w III kwartale br.
Czytaj także: Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania
Uproszczenia formularzy
Przy okazji nowelizacji uproszczona ma zostać również część D formularzy – dotycząca pomocy otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów, na pokrycie których ma być przeznaczona wnioskowana pomoc de minimis.
– Ograniczony zostanie zakres podawanych informacji dotyczących podstawy prawnej udzielonej pomocy oraz usunięte zostanie pytanie dotyczące wartości nominalnej pomocy – czytamy w opisie projektu.
Dodatkowo w formularzach zostaną wprowadzone zmiany redakcyjne oraz wyjaśnienia mające na celu wyeliminowanie pojawiających się wątpliwości.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.