Rząd chce wzmacniać rolnicze grupy producenckie

Małe i średnie firmy

Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.

12.08.2021

Wystartował rządowy portal wymiany informacji między biznesem a nauką

Nowe technologie Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uruchomiło witrynę informacyjną dotyczącą współpracy nauki i biznesu. Ma ona stanowić platformę informacyjną dla przedsiębiorców, bazę wiedzy na temat źródeł finansowania badań naukowych i zachęcić do podejmowania inicjatyw ze środowiskiem naukowym.

11.08.2021

Firmy wolą uproszczoną restrukturyzację, także te nieuczciwe

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Spółki Małe i średnie firmy

Uproszczona restrukturyzacja to prawdziwy hit. Niestety, korzystają z niej nie tylko przedsiębiorcy, którzy chcą wyjść na prostą z problemów finansowych, ale i tacy, którzy roszczeń spłacać nie chcą. To dzięki niej również coraz rzadziej firmy decydują się na ogłoszenie upadłości. Częściej natomiast korzystają z niej konsumenci, którym widmo bankructwa zajrzało w oczy.

11.08.2021

Premier zabiera pełnomocnika ds. MŚP z ministerstwa rozwoju

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie sekretarz albo podsekretarz stanu wyznaczony przez premiera - stanowi opublikowane we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów. Według dotychczas obowiązującego rozporządzenia pełnomocnikiem był sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

10.08.2021

Składka zdrowotna obciąży dodatkowo najmniejszych przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Od nowego roku 9-proc. składka zdrowotna ma być liczona od dochodu. Co jednak z osobami na karcie podatkowej, które dochodu nie obliczają, a wysokość podatku określa im sam fiskus? Eksperci nie mają wątpliwości: nieodliczane 9 proc., to dodatkowy koszt przedsiębiorców. Kosztem stanie się nieodliczana składka zdrowotna płacona za pracowników. Pogorszy to warunki pracy i będzie niewspółmiernym obciążeniem przedsiębiorców.

09.08.2021

Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku korekty VAT

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników ma możliwość czasowego zawieszenia działalności gospodarczej. W tym okresie jest zwolniony z wielu obowiązków, m.in. nie musi składać deklaracji VAT. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zwolnienie bezwarunkowe.

02.08.2021

Będą kolejne ułatwienia dla rolników sprzedających żywność

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd przyjął projekt nowelizacji, który ma ułatwić prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Jednym z kluczowych rozwiązań jest podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku oraz zwiększenie sprzedaży produktów do sklepów i restauracji.

30.07.2021

Od 23 lipca sklepiki szkolne mogą składać wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Na kwotę około 300 tys. złotych ZUS zwolnił z opłacania składek przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. W ramach świadczenia postojowego trafiło do takich firm ponad 700 tys. zł składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów.

28.07.2021

Polski Ład: Obrót bezgotówkowy dla firm już od 8 tys. złotych

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład

W Polskim Ładzie wprowadza się nowe limity płatności, po przekroczeniu których przedsiębiorcy będą mogli stosować wyłącznie bezgotówkowe formy rozliczeń. Prawnicy nie mają wątpliwości, czemu służy to rozwiązanie. W ten sposób rząd chce objąć większą liczbę małych przedsiębiorców obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Efekt może być odwrotny - wzrośnie szara strefa.

28.07.2021

Restaurator nie musi płacić kary za otwarcie lokalu w czasie lockdown-u

Małe i średnie firmy Koronawirus

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wstrzymano natychmiastowe wykonanie decyzji o 30 tys. złotych kar dla przedsiębiorcy prowadzącego restaurację. Sankcje nałożył sanepid za otwarcie lokalu gastronomicznego w styczniu i lutym bieżącego roku.

21.07.2021

Małe firmy chętnie korzystają z uproszczonej restrukturyzacji

Wymiar sprawiedliwości Spółki Małe i średnie firmy

Statystyki niewypłacalności firm poszybowały w górę w pierwszym półroczu 2021 roku, ale dwie trzecie przypadków to efekt wykorzystania nowej procedury pozasądowej. Spowodowała ona także spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych. Możliwość korzystania z tej formy jest czasowa, ale została ostatnio wydłużona do 30 listopada 2021 r.

13.07.2021

Gminy wywiozą śmieci z nieruchomości niezamieszkanych, firmy stracą

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Prywatne firmy odbierające odpady z nieruchomości niezamieszkałych biją na alarm. W czwartek Sejm uchwalił niekorzystny dla nich przepis. Dzięki niemu biurowce, zakłady usługowe czy sklepy zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Wystarczy, że w dnu wejścia ustawy w życie miały podjętą uchwałę w tej sprawie. Prywatne firmy boją się, że zostaną na lodzie.

12.07.2021

Ceny materiałów budowlanych szybują, a stare umowy bez waloryzacji

Zamówienia publiczne Budownictwo Małe i średnie firmy

Od kilku lat ceny materiałów budowlanych szybują ostro w górę. Problem dotyka przede wszystkim mniejszych wykonawców, którzy zawarli umowy jeszcze przed 1 stycznia br., nie chroni ich więc nowe prawo zamówień publicznych. A brak klauzul waloryzacyjnych w zawartych przez nich umowach powoduje, że zostaje im tylko droga sądowa.

09.07.2021

Jednoosobowe firmy dominują na rynku

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce. Większość to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Najliczniejszą grupę stanowią firmy z sektora usług

05.07.2021

Tarcza finansowa: przedsiębiorcy dostali więcej czasu na odwołania

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa

Rząd planuje przedłużyć do 23 sierpnia 2021 r. mikro, małym i średnim przedsiębiorcom termin na złożenie odwołań od wniosku o udzielenie subwencji oraz zapytań dotyczących postępowania wyjaśniającego w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR. Dotyczy to firm, które zwróciły się do PFR w tej sprawie nie później niż do 15 kwietnia 2021 r.

29.06.2021

Prezydent podpisał - nowa definicja ratownika wodnego

BHP Małe i średnie firmy

Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego, w tym dookreślenie ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać ratownik - to cel zmian w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie od 1 października 2021 roku.

28.06.2021

Branża transportowa tonie w długach

Rynek Małe i średnie firmy

Zaległości firm transportowych w bazie Krajowego Rejestru Długów są najwyższe w historii i wynoszą prawie 1,2 mld złotyc. Na zapłatę od nich czekają głównie bank oraz firmy leasingowe i faktoringowe. Równocześnie prawie 15 proc. zadłużenia transportowcy mogliby spłacić odzyskując własne należności od swoich kontrahentów.

28.06.2021

Warto zabezpieczyć firmę, zanim posypią się kary

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Większości ryzyk związanych z prawem konkurencji można uniknąć. Firma musi być jednak przygotowana - mieć wdrożone odpowiednie procedury i przeszkoloną załogę - również pod względem współpracy z UOKiK. O tym, jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy debaty „Ryzyko naruszenia prawa konkurencji – jak je ograniczać i nie narażać firmy na kary", zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

28.06.2021

Od soboty więcej gości w hotelach i siłowniach, otwarte dyskoteki

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od soboty 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni. Także od soboty mogą działać dyskoteki, a w hotelach może być zajętych 75 proc. miejsc.

26.06.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski