Pilotaż Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem ruszy w połowie roku

Pacjent

Programem Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem zostaną objęte wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Dzieci te stanowią mniej więcej jedną piątą z ponad 20 tys. wszystkich wcześniaków rodzących się co roku w Polsce. Pilotaż potrwa cztery lata i będzie realizowany w 26-30 ośrodkach wysokospecjalistycznych, trzeciego stopnia referencyjności.

27.01.2023

TK otworzył aborcyjną puszkę Pandory - przepisy z luką, więc praktycznie martwe

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.

27.01.2023

Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

26.01.2023

Rozwiązanie "lekarz na wyłączność” może uruchomić licytację na pensje

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.

26.01.2023

Projektem ustawy o jakości w ochronie zdrowia zajmie się podkomisja nadzwyczajna

Pacjent Zawody medyczne

Projekt ustawy o jakości zakłada m.in, że autoryzację będą musiały uzyskać wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Wszystkie podmioty, nie tylko szpitale - niezależnie do korzystania ze środków publicznych - będą musiały wdrożyć wewnętrzny system umożliwiający zgłaszanie zdarzeń niepożądanych.

25.01.2023

Nowy projekt ustawy o modernizacji szpitali na etapie wpisu do prac rządu

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa fundamentalnie się zmienił. - To jest praktycznie inne rozwiązanie funkcjonujące pod tym samym tytułem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. O tym, że nowe rozwiązanie zakłada powstanie funduszu restrukturyzacji, który będzie pomagał jednostkom w najtrudniejszej sytuacji finansowej, pisaliśmy w Prawo.pl już we wrześniu ubiegłego roku.

25.01.2023

NFZ podał wysokość minimalnej składki zdrowotnej

Finansowanie zdrowia

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec 2023 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 626,93 zł - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Jej wysokość jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które w czwartym kwartale 2022 r. wyniosło 6965,94 zł.

24.01.2023

Nocna porada lekarska na telefon - działa, ale mało kto o tym wie

Pacjent Opieka zdrowotna

Uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja 2021 r. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu ma odciążyć nocną i świąteczną pomoc lekarską oraz SOR-y. Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika jednak, że lekarze i pielęgniarki udzielają za jej pośrednictwem średnio zaledwie ponad dwóch tysięcy porad tygodniowo. Dla porównania: jedna niewielka przychodnia w sezonie grypowym udziela w tygodniu około tysiąca porad.

24.01.2023

Kuracjusz sam wybierze uzdrowisko - projekt ma trafić do konsultacji

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Twierdzi, że termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną one obowiązywać od stycznia 2024 r. Według nich pacjent będzie mógł sam lub wspólnie z lekarzem wybrać miejsce pobytu, a skierowanie na leczenie będzie wystawiane w wersji elektronicznej.

23.01.2023

Antyszczepionkowi lekarze trafią przed sądy - rusza fala spraw

Pacjent Zawody medyczne

Trzy okręgowe sądy lekarskie - w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku - rozstrzygną w sprawach 116 lekarzy z całej Polski, którzy podczas epidemii Covid-19, mogli wpłynąć na zachowanie pacjentów, zniechęcając ich do szczepień. Wnioski o ukaranie medyków, wystawione przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, dotyczą propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

23.01.2023

Ponad 600 tys. osób nie będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Pacjent

Prawdopodobnie ponad 600 tys. osób nie będzie mogło w tym roku skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2022. Wszystko za sprawą obowiązującej od 2023 r. wyższej kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, że ulga pozwala pacjentom z niepełnosprawnością odliczać m.in. wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, czy przewóz odpłatną karetką.

21.01.2023

Nauka anatomii ze slajdów, zamiast w prosektorium - lekarze obawiają się o standardy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Zgodnie z unijnym prawem przyszli lekarze powinni się szkolić na uniwersytetach lub pod ich nadzorem. Dlatego samorząd lekarski zaniepokojony otwieraniem kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, w tym zawodowych, zwrócił się do urzędników Komisji Europejskiej o wyjaśnienia. Eksperci podkreślają natomiast, że terminologia nie jest istotna, ale to czy państwo polskie zapewnia jakość kształcenia i ją kontroluje.

20.01.2023

Pacjenci się skarżą, spraw jest coraz więcej

Pacjent

Upadek pacjentki ze stołu zabiegowego w trakcie badań pod narkozą, przez co doznała złamań czaszki i twarzoczaszki, uzależnienie przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego od dostarczenia testu na Covid-19 wykonanego na własny koszt, czy stukanie w czasie pandemii kijem o parapet okna w przychodni, by skomunikować się z personelem – to tylko niektóre przykłady naruszenia praw pacjentów.

19.01.2023

Branża farmaceutyczna krytykuje projekt ustawy refundacyjnej

Farmacja

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej nie rozwiąże problemu braku leków i nie zwiększy bezpieczeństwa lekowego Polski – uważają organizacje branżowe zrzeszające podmioty branży farmaceutycznej i podkreślają, że należy skupić się na najpilniejszych wyzwaniach, czyli na wzmacnianiu bezpieczeństwa lekowego Polski.  

18.01.2023

Doktor to nie zawsze lekarz, czyli jak nie trafić w ręce szarlatana

Pacjent Zawody medyczne

Nie każda osoba, która przed swoim nazwiskiem pisze: dr n. med. (doktor nauk medycznych) ma uprawnienia, by leczyć ludzi. Na niewiedzy o tym, że stopień naukowy to nie to samo, co tytuł zawodowy, żerują naciągacze, którzy swoją działalność opierają na autorytecie lekarskim, choć lekarzami nie są. W dodatku w świetle obecnych przepisów działają zgodnie z prawem.

18.01.2023

Szpitale dostaną więcej pieniędzy za pobyt pacjenta w pierwszych dniach

Opieka zdrowotna

Od lutego 2023 r. za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W pierwszym dniu – 67 proc., w drugim – 83 proc., a trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc. Docelowo szpitale mają otrzymywać pełną stawkę za dobę hospitalizacji już od pierwszego dnia pobytu pacjenta w placówce.

17.01.2023

Trwające po kilka miesięcy postępowania blokują działalność w sprzedanych aptekach

Farmacja Zarządzanie Ochrona konkurencji

Postępowania dotyczące przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki mają wychwytywać obchodzenie prawa przez sieci aptek za pomocą tzw. firm-słupów. Oznacza to jednak trwające nawet miesiącami szczegółowe inspekcje, podczas których prowadzenie działalności w sprzedanej aptece nie jest możliwe. Samorząd aptekarski uważa takie badanie za konieczne.

17.01.2023

NIK wytknęła patologie przy tworzeniu szpitala tymczasowego we Wrocławiu

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpital tymczasowy we Wrocławiu był samowolą budowlaną; niektóre z przyjętych podczas budowy szpitala rozwiązań architektonicznych, technicznych i budowlanych były błędne, a placówce nie zapewniono w pełni właściwej ochrony przeciwpożarowej - wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.

16.01.2023

O jedną czwartą wzrosła liczba dzieci zostawionych po urodzeniu w szpitalach

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Z danych, do których dotarło Prawo.pl wynika, że w 2021 roku, w porównaniu do średniej z poprzednich lat, o jedną czwartą wzrosła liczba noworodków, których rodzice zdecydowali - lub zdecydował o tym sąd - że nie wrócą z nimi do domu. Eksperci zwracają uwagę na zbieżność tego faktu ze zmianą prawa: usunięciem - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przesłanki umożliwiającej aborcję ze względu na ciężkie wady płodu.

16.01.2023

Organizacje lekarskie chcą zmian w projekcie ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Porozumienie Organizacji Lekarskich zaapelowało do parlamentarzystów o uwzględnienie uwag do rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. – W naszej ocenie projekt wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa – podkreśla POL w apelu. Prace nad ustawą rozpoczął właśnie Sejm.

14.01.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski