Lekarz wystawia receptę na lek refundowany także w ramach prywatnej wizyty

Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjent może otrzymać receptę na lek refundowany podczas prywatnej wizyty u lekarza. Nie musi on mieć zawartej umowy z NFZ, aby taką receptę wystawić. Natomiast lekarz musi mieć umowę z NFZ, aby wystawić receptę uprawniającą do otrzymania leku za darmo z oznaczeniem "S" i "Dz" (seniorzy, dzieci). Może ją wystawić wyłącznie lekarz POZ w ramach wizyty opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

14.01.2024

Badania profilaktyczne na pikniku czasem bezpłatne tylko w teorii

Pacjent Opieka zdrowotna

Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.

13.01.2024

Kolejna interpelacja w sprawie metody leczenia boreliozy

Pacjent Zawody medyczne

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO) zwróciła się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie apelów pacjentów chorych na boreliozę. Chodzi o metodę leczenia ILADS, której sprzeciwia się Naczelna Rada Lekarska, a Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowania wobec placówek medycznych ją stosujących. Eksperci podkreślają, że leczenie boreliozy tą metodą stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów, w tym dzieci. Posłanka pyta natomiast o przywrócenie wolności wyboru metody leczenia boreliozy.

12.01.2024

Korupcja w ochronie zdrowia weszła do szarej strefy i ma się dobrze

Zawody medyczne

11 proc. pacjentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 4-5 lat wręczyło korzyść majątkową przedstawicielowi personelu medycznego, najczęściej lekarzowi lub ordynatorowi - wynika z najnowszych, niepublikowanych dotąd danych. Obok znanych od lat mechanizmów korupcji, wykształciły się nowe. Może nią być wysoka opłata za prywatną wizytę, ale także wpłata na rzecz działającej w szpitalu fundacji. Ofiarami mało przejrzystego systemu są pacjenci, a także lekarze, którzy narażają się na zarzuty korupcyjne.

12.01.2024

Ponad 6 tys. przeszkolonych opiekunów medycznych

Zawody medyczne

Opiekunowie medyczni rozszerzyli swoje umiejętności o m.in. pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej i innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawanie leków poprzez iniekcję czy też opiekę nad osobami z demencją. Uzyskali nowe umiejętności w pracy z pacjentami z podejrzeniem choroby zakaźnej, w szczególności COVID-19, na kursie kwalifikacyjnym Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

10.01.2024

Nastolatki mają utrudniony dostęp do szczepień na Covid-19

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Powodem są przepisy, które zmieniły zasady kwalifikacji do szczepień na Covid-19, wprowadzone tak zwaną dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Obecnie osobę poniżej 18. roku życia kwalifikuje do szczepienia tylko lekarz. Oznacza to, że nastolatek nie zaszczepi się w aptece. W sytuacji, gdy brakuje szczepionek Nuvaxovid, liczba miejsc, w których nastolatek może przyjąć szczepionkę, jest dodatkowo ograniczona.

10.01.2024

Pacjent otrzyma świadczenie kompensacyjne - jest projekt rozporządzenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Łączna wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 100 tys. zł, a w odniesieniu do uciążliwości leczenia oraz pogorszenia jakości życia – nie może być wyższa niż po 50 tys. zł - wynika z projektu rozporządzenia, które umożliwi wypłatę odszkodowań przyznanych poszkodowanym w szpitalu pacjentom z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

09.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta pyta kobiety o łagodzenie bólu podczas porodu

Pacjent Opieka zdrowotna

W sierpniu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do 245 podmiotów leczniczych, aby ustalić, jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą uzyskać pacjentki. Szpitale przekazały stanowiska w sprawie, które obecnie są analizowane. RPP chce teraz poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu i przygotował ankietę kierowaną do pacjentek.

08.01.2024

Akredytacja szpitali - w oczekiwaniu na nowe standardy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Około 200 szpitali złożyło pod koniec roku wnioski o akredytację. Zdążyły przed 1 stycznia 2024 roku i będą oceniane według mniej restrykcyjnych, starych zasad. Nowe standardy akredytacyjne nie są jeszcze gotowe, ale wiadomo, że reguły przyznawania certyfikatów będą surowsze niż dotąd. Ich opracowanie to zadanie nowej Rady Akredytacyjnej, która powinna działać od 1 stycznia 2024 r., ale nie została jeszcze powołana. Szpitale, które wniosek chciałyby złożyć już w 2024 r., muszą więc czekać.

08.01.2024

Pacjent pierwszorazowy to pacjent, który nie korzystał z danych świadczeń przez 730 dni

Pacjent Opieka zdrowotna

Bycie pierwszorazowym pacjentem jest dla niego bardzo korzystne. Oznacza to początek terapii a więc najpierw poszerzoną diagnostykę. Po zakończeniu leczenia, po raz kolejny może być uznany jako pierwszorazowy po dwóch latach, jeśli wizyta będzie dotyczyć tego samego problemu zdrowotnego. O tym, jak długo trwać będzie leczenie oraz o jego zakresie - każdorazowo decyduje lekarz.

06.01.2024

Działach: Koordynator będzie przewodnikiem pacjenta onkologicznego na wcześniejszym etapie leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Zmiany w Karcie Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego będą obowiązywać od kwietnia 2024 roku, ale już teraz wiele ośrodków wdraża niektóre z zapisów. Poszerzono kompetencje koordynatora, poza tym kartę wzbogacono o nowe rubryki np. intencje leczenia, które zawierają więcej informacji o terapii i usprawniają podejmowanie decyzji – tłumaczy dr n. o zdr. Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

06.01.2024

Będzie dostawa drugiej dawki szczepionki na HPV

Farmacja

Przygotowywany jest podział 200 tys. szczepionek przeciwko HPV, którymi będą zaszczepieni nastolatkowie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Stacje sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju będą przekazywały szczepionki przychodniom. Szczepienia zostały zaplanowane w schemacie dwudawkowym. W wielu punktach szczepień obecnie drugich dawek jednak nie ma.

05.01.2024

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

Jest decyzja o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie byłego prezesa ABM

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Radosława Sierpińskiego, byłego prezesa Agencji Badań Medycznych - poinformował w czwartek Damian Kuraś, rzecznik MZ. Wcześniej, 28 grudnia, Radosław Sierpiński został odwołany przez minister zdrowia z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych.

04.01.2024

Będzie kontrola nowych kierunków lekarskich

Zawody medyczne

Medycynę można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, a aż 14 kierunków lekarskich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną. Szef resortu nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w najbliższych tygodniach PKA rozpocznie weryfikację nowych kierunków lekarskich.

04.01.2024

Niektórzy seniorzy i dzieci z prawem do darmowych leków i tak za nie płacą

Opieka zdrowotna Farmacja

Seniorzy i rodzice dzieci korzystający z abonamentów medycznych są zaskoczeni, gdy za lek muszą zapłacić, nawet wtedy, gdy mają prawo do otrzymania go za darmo. Nie dostają recepty na darmowy lek, jeśli zapisali się na wizytę u lekarza w ramach abonamentu. Nie ma znaczenia nawet to, że w tej samej placówce wybrali też lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Receptę uprawniającą do otrzymania leku za darmo może wystawić bowiem wyłącznie lekarz POZ, czyli tylko w ramach wizyty opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

04.01.2024

10 tys. zł za operację refundowaną przez NFZ - jest akt oskarżenia

Finansowanie zdrowia

Trzydzieści osób zostało oskarżonych o uczestniczenie w procederze korupcyjnym związanym z leczeniem otyłości. Polegał on na żądaniu od tzw. pacjentów bariatrycznych 10 tys. złotych w zamian za przyjęcie ich do szpitala poza formalną listą oczekujących i wykonanie zabiegu, który był refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomysłodawcą i inicjatorem przyjmowania wpłat od pacjentów bariatrycznych był senator Tomasz G. - informuje prokuratura w Szczecinie.

03.01.2024

Energetyki pod nadzorem. Sprzedawca może odmówić sprzedaży także dorosłemu

Pacjent

Jeśli sprzedawca ma wątpliwości co do pełnoletności kupującego napój energetyczny - tak jak w przypadku alkoholu i papierosów - może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek. Co więcej, jeśli ma przekonanie, że napój ten jest kupowany na prośbę osoby niepełnoletniej, może odmówić jego sprzedaży także osobie dorosłej. Może to zrobić, choć nowe przepisy nie regulują udostępniania energetyków dzieciom przez dorosłych.

03.01.2024

Można wycofać wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności

Niepelnosprawność

Do 30 września 2024 r. przedłużono ważność orzeczeń o niepełnosprawności. Osoby, które mają już wyznaczony termin, mogą się stawić na komisji orzeczniczej, ale mogą też wniosek o nowe orzeczenie wycofać. Zdarzają się także przypadki zawieszenia postępowania. Trzeba jednak pamiętać, że przed 30 września może nastąpić kumulacja wniosków w zespołach i czas oczekiwania wydłuży się jeszcze bardziej. Obecnie na komisję orzeczniczą trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

02.01.2024

Nastolatek może nie zgodzić się na obecność rodzica podczas badania

Pacjent

Nastolatek może sprzeciwić się, aby rodzic czy opiekun był obecny podczas jego badania medycznego. W dwóch przypadkach nawet medyk, który udziela świadczenia zdrowotnego takiemu pacjentowi może odmówić udziału osób bliskich przy badaniu. Musi jednak odnotować taką odmowę w dokumentacji medycznej.

29.12.2023