Farmaceuta wystawi receptę na szczepionkę przeciwko grypie - Sejm wprowadził zmiany

Pacjent Farmacja

Farmaceuta będzie mógł wystawić receptę na szczepionkę przeciwko grypie, ale tylko pełnopłatną. Takie rozwiązanie zakładają poprawki przyjęte w piątek przez Sejm do ustawy Prawo farmaceutyczne. Dzięki temu pacjent w aptece będzie mógł otrzymać receptę, kupić szczepionkę i od razu zaszczepić się.

13.01.2023

Sejm uchwalił ustawę o badaniach klinicznych

Zawody medyczne

Sejm uchwalił w piątek ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Nowe przepisy umożliwią pełne stosowanie prawa Unii Europejskiej w tym zakresie. Mają też w zamierzeniu resortu zdrowia zwiększyć atrakcyjność prowadzenia badań klinicznych w Polsce. Przy okazji ustawa wprowadza możliwość wystawiania recept farmaceutycznych na szczepionki przeciwko grypie. 

13.01.2023

Psycholog w lekarskiej komisji wojskowej - resort podał stawki

Zawody medyczne

Psycholog w komisji lekarskiej kwalifikującej do służby wojskowej zarobi od 300 do 600 zł za dzień pracy. Pieniądze na ten cel wyłożą wojewodowie. Przy założeniu, że komisja odbędzie 40 jednodniowych posiedzeń, psycholog może liczyć na zarobek z tego tytułu w wysokości do 24 tys. zł.

13.01.2023

Lekarz ma się lepiej komunikować z pacjentem - nowe standardy kształcenia

Pacjent Zawody medyczne

Już podczas dwóch pierwszych lat studiów medycznych studenci mają mieć kontakt z pacjentami. Nowe standardy kształcenia m.in. lekarzy i lekarzy dentystów będą obowiązywały od nowego roku akademickiego 2023/24, ale korzystanie z nich wciąż pozostaje w gestii uczelni. Nowe wytyczne stawiają na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Zdaniem ekspertów to krok w dobrą stronę.

12.01.2023

Minister zdrowia zatwierdził program specjalizacji terapii uzależnień

Zawody medyczne

Specjalizację z terapii uzależnień będą mogły uzyskać osoby z tytułami magistra, uzyskanymi po studiach w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.

11.01.2023

Pacjent nie będzie mógł płacić za eksperyment z komórkami macierzystymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Drenowanie budżetu zdesperowanych, ciężko chorych pacjentów, którzy decydują się na udział w eksperymentach medycznych, to tylko jeden element patologii komercyjnych "terapii" komórkami macierzystymi. Rząd chce teraz odciąć możliwość współpłacenia przez pacjentów. Pod lupę powinny trafić także: działalność komisji bioetycznych, które te eksperymenty dopuszczają i przepisy pozwalające na nadużywanie "eksperymentów leczniczych".

11.01.2023

Koroner stwierdzi zgon i usprawni procedurę pochówku

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Instytucja koronera pojawić ma się w przepisach nowelizowanego właśnie Prawa pogrzebowego. Głównym zadaniem sprawującej tę funkcję osoby stanie się oficjalne stwierdzenie zgonu. Ma to ułatwić firmom pogrzebowym m.in. na lepsze planowanie pracy np. poprzez znaczne skrócenie oczekiwania na wystawienie dokumentów, od których zależy rozpoczęcie całej procedury pogrzebowej, a w efekcie – zorganizowanie pochówku.

10.01.2023

Pacjenci z grypą mają zniknąć z SOR-ów

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitalny Odział Ratunkowy (SOR) ma służyć ratowaniu życia, a nie leczeniu grypy, kolki nerkowej czy opatrywaniu złamań. Ministerstwo Zdrowia chce tę sytuację uporządkować. Do wypełnienia jest  luka w systemie, do której obecnie wpadają pacjenci zbyt zdrowi, by przyjechała do nich karetka, a zbyt chorzy, by mógł im pomóc lekarz rodzinny.

10.01.2023

NFZ od wtorku finansuje testy na RSV, grypę i Covid-19

Pacjent Opieka zdrowotna

Placówka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mogła wykonywać pacjentom testy różnicujące RSV, grypę i COVID-19 finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz będzie płacić za test i jego wykonanie 33,98 zł - wynika z opublikowanego w poniedziałek rozporządzenia prezesa NFZ.

09.01.2023

Ograniczenia reklamy mają osłabić wiarę w moc suplementów diety

Pacjent Prawo gospodarcze Farmacja

W reklamie suplementów diety nie będą już mogli występować rzeczywiści ani fikcyjni lekarze i inni przedstawiciele zawodów medycznych. Nie będzie też można używać w niej np. stetoskopu. A za reklamę suplementu niezgodną z przepisami firma będzie mogła zapłacić karę pieniężną do miliona złotych. Takie m.in. zmiany proponuje resort zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

09.01.2023

KRUS zapłaci za sanatorium rolnika emeryta

Pacjent Ubezpieczenia społeczne

Osoby uprawnione do emerytury rolniczej otrzymały 1 stycznia 2023 r. możliwość do korzystania z turnusów rehabilitacyjnych finansowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Na sfinansowanie turnusów regeneracyjnych mogą z kolei liczyć opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

09.01.2023

Aplikacja mojeIKP na telefon wzbogaciła się o kolejne funkcje

Pacjent Opieka zdrowotna

​Rozszerzona została aplikacja mobilna Ministerstwa Zdrowia mojeIKP. – W nowej wersji aplikacji użytkownicy mogą skorzystać ze skanera leków, a na swoim profilu zobaczą też zdarzenia medyczne, które były ich udziałem – infomuje Centrum e-Zdrowia. Drugie ułatwienie, to prostsze ustawienie przypomnienia o zażywaniu leku.

07.01.2023

Pacjent ma prawo do kopii, a oryginał dokumentacji medycznej może wypożyczyć

Pacjent Opieka zdrowotna

Oryginał badania USG stanowi dokumentację medyczną i pozostaje w placówce medycznej, w której to badanie wykonano – rozwiewa wątpliwości przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Pacjent zawsze ma prawo do wykonania kopii lub wypożyczenia oryginału zdjęcia, jednak pod warunkiem, że zwróci je do przychodni.

07.01.2023

Pomoc lekarska w Święto Trzech Króli bez rejonizacji

Pacjent

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18 do 8 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomoc można uzyskać także dzwoniąc pod numer 800 137 200, czyli na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu.

06.01.2023

Brak zaufania do pracownika głównym hamulcowym L4 na żądanie

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna

Deficyt zaufania pracodawców do pracowników w zakresie korzystania przez nich ze zwolnień lekarskich to główny argument przeciwko propozycji umożliwienia brania L4 bez konieczności wizyty u lekarza. Taka propozycja wyszła w ostatnich dniach ze środowiska lekarzy. To reakcja na falę zachorowań na grypę, która uderzyła w system podstawowej opieki zdrowotnej.

06.01.2023

Tracą ważność pierwsze certyfikaty wydane lekarzom - przypomina ZUS

Zawody medyczne

Pierwsze, wydane lekarzom w 2017 roku certyfikaty potrzebne do wydawania zwolnień lekarskich tracą ważność. Pobranie na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowego, bezpłatnego certyfikatu jest proste i trwa zaledwie kilka minut - przypomina ZUS. Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie zostanie pobrany nowy, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe.

05.01.2023

Zmiany w ustawie o wyrobach medycznych – nowe przepisy a influencer marketing

Rynek i konsument Zawody medyczne

​Z reklam wyrobów medycznych powinny zniknąć wizerunki lekarzy i farmaceutów, a influencerzy nie będą mogli reklamować wyrobów medycznych promowanej przez siebie marki, jeśli wyrób ten przeznaczony jest do używania przez użytkowników innych niż laicy. Niedostosowanie się do nowych przepisów podlega karze pieniężnej nawet do 2 milionów złotych.

04.01.2023

Wiceminister zapowiada refundację szczepionki przeciwko HPV dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiadając na pytanie dziennikarzy poinformował we wtorek, że "najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana". Resort zdrowia zapowiada też kampanię informacyjną kierowaną do rodziców.

03.01.2023

Zmienią się zasady stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna

Pomieszczenie do obserwacji osoby unieruchomionej będzie wyposażone w monitoring. To jedna ze zmian, które Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Uwzględnia ona wcześniejsze uwagi zgłaszane przez Komisję Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (RPO). Obecnie monitoring może być stosowany tylko w przypadku izolacji pacjenta.

03.01.2023

Kwas hialuronowy wstrzyknie tylko lekarz? Wraca spór o branżę beauty

Pacjent Zawody medyczne

Zabiegi medycyny estetycznej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. To argument za tym, aby doprecyzować, które z nich może wykonywać tylko lekarz. Obecnie - jak podkreślają prawnicy - jest w tym zakresie duża dowolność. Problem dostrzega również Ministerstwo Zdrowia, które zbiera opinie prawne dotyczące funkcjonowania branży beauty. Prawo.pl dotarło do jednej z nich.

03.01.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski