Skala Barthel nie będzie decydować o opiece dla pacjentów z AIDS

Pacjent Opieka zdrowotna

Skala Barthel nie będzie już podstawą do przyjmowania do zakładów opiekuńczych osób chorych na AIDS, gdyż jest ona nieadekwatna do oceny ich stanu zdrowia i wsparcia, którego potrzebują. Wypisywanie pacjentów wyłącznie w oparciu o punktację powoduje często znaczne pogorszenie się ich stanu zdrowia. Zmianę zakłada projekt nowelizacji przepisów zaproponowany przez resort zdrowia.

21.12.2022

Korytarze cenowe znikają z projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z wprowadzenia korytarzy cenowych do projektu tak zwanej dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Eksperci przestrzegali, że pacjenci zapłaciliby więcej za stosowane dotąd leki, bo część z nich wypadłaby z refundacji. W dodatku minister zdrowia miałby związane ręce w sytuacji, gdyby najtańszych refundowanych odpowiedników leków na rynku zabrakło.

21.12.2022

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej przedłużony do końca marca 2023 r.

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wydłużenie do 31 marca 2023 r. pilotażu programu opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, zakłada projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Pilotaż miał skończyć się 31 grudnia tego roku, a Krajowa Sieć Onkologiczna działać już od 1 stycznia 2023 r. Tego terminu nie udało się jednak resortowi zdrowia dotrzymać.

20.12.2022

Wszyscy pacjenci ustawią się w jednej, długiej kolejce po zdrowie

Pacjent Opieka zdrowotna

System wyszuka dla pacjenta najbliższy termin wizyty w poradni i od razu go zarezerwuje. Jeśli wolnego terminu nie będzie, to ustawi go we wspólnej dla wszystkich kolejce oczekujących. Takie zmiany proponuje resort zdrowia. Czy to oznacza, że kolejki do lekarzy się skrócą? Niekoniecznie, bo główną bolączką systemu jest brak specjalistów.

20.12.2022

Pielęgniarka coraz częściej zastąpi lekarza - czy system jest gotowy?

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nowe obowiązki i odpowiedzialność pielęgniarek związane z badaniem pacjenta czy ordynowaniem leków, a w przypadku ratownictwa medycznego - stwierdzaniem zgonu, powinny znajdować odzwierciedlenie w wynagrodzeniach - to zrozumiały postulat środowiska. Jednocześnie reformy wymaga kształcenie podyplomowe, które nie nadąża za zmianą modelu zawodu, a sprawowanie nad nim kontroli, w przypadku wielu komercyjnych podmiotów, szwankuje.

19.12.2022

Prof. Bartosz Molik: Około 90 proc. dzieci w Polsce nie nadaje się do uprawiania sportu

Pacjent Szkoła i uczeń

Wstępne dane wskazują, że 94 proc. dzieci z klas 1-3 nie posiada minimalnego poziomu fundamentalnych umiejętności ruchowych. To jest dramatyczny wynik, który oznacza, że nasze społeczeństwo nie jest zdrowe. Konsekwencje takiego stanu będą widoczne za kilkanaście lat – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Bartosz Molik, rektor warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

17.12.2022

Inflacja zjada seniorom pieniądze na leki - rząd rozważa zmiany

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia jest ostrożne co do planów poszerzenia grupy wiekowej pacjentów uprawnionych do programu leki 75+. Na razie tylko rozważa taką możliwość, a w grę wchodzi także rozszerzenie wykazu o nowe substancje czynne z wykazu leków refundowanych. Eksperci natomiast są pewni, że to konieczne wobec wysokiej inflacji i procesu starzenia się społeczeństwa.

16.12.2022

Ankieter NFZ wypyta pacjenta o jakość świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci mogą wyrazić swoją opinię na temat świadczeń, których im udzielono, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Oceniane jest m.in. zaangażowanie lekarza, zachowanie obsługi recepcji, sprawność zapisywania na wizytę. Do osób, które skorzystały z leczenia u specjalisty, będą dzwonić także ankieterzy w imieniu Narodowego Funduszu Zdrowia.

15.12.2022

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego będzie wymagało przeglądu prawa

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Okresy przejściowe w tzw. specustawie covidowej mają dawać gwarancję łagodnego przejścia do przedpandemicznego trybu po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak taki bufor nie dotyczy wszystkich covidowych regulacji. Ustawodawca będzie musiał podjąć decyzję, czy część rozwiązań, na przykład możliwość zdalnego prowadzenia obrad i posiedzeń, zniknie, czy wejdzie na stałe do porządku prawnego.

15.12.2022

250 szpitali może mieć problem z wykonaniem ryczałtu

Opieka zdrowotna

Związek Powiatów Polskich (ZPP) proponuje Ministerstwu Zdrowia, aby wprowadzić instrument pomocowy dla szpitali, które w 2022 r. mogą mieć trudność z wykonaniem ryczałtu na poziomie 98 proc. Z danych NFZ wynika, że problem ten może dotyczyć ponad 250 placówek leczniczych zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

14.12.2022

Demontaż zawodu psychoterapeuty - ważność uprawnień pod znakiem zapytania

Pacjent Zawody medyczne

Środowisko psychoterapeutów obawia się, że budowany przez lata model certyfikacji i kształcenia zawodowego zostanie rozmontowany. Oczekiwali na ustawę, która ureguluje zawód psychoterapeuty, jednak Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia wprowadzający specjalizację „psychoterapia”, dostępną dla absolwentów wybranych kierunków.

14.12.2022

Prezydent podpisał ustawę o zawodzie ratownika medycznego

Zawody medyczne

Ustawę, która reguluje zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego, reguły odpowiedzialności zawodowej i ustanawia samorząd ratowników medycznych, podpisał we wtorek prezydent Andrzej Duda. Ustawa zbiera w jednym miejscu przepisy o największym znaczeniu dla funkcjonowania tego zawodu, z uwagi na jego rolę w systemie ochrony zdrowia.

13.12.2022

Dopłaty pacjentów do leków jednymi z najwyższych w UE

Pacjent Finansowanie zdrowia

W Polsce udział państwa w kosztach leków dostępnych w aptece wynosi 35 proc., podczas gdy w Niemczech i Francji 82 proc.,  w Czechach 64 proc, a w Rumuni 48 proc. W efekcie procentowy udział wydatków pacjenta w kosztach leków kupowanych w aptekach jest w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej - wynika z raportu Health at a Glance 2022.

13.12.2022

Na nowych specjalistów z psychoterapii dziecięcej trzeba będzie jeszcze zaczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Po zmianie prawa, które zdobycie specjalizacji z psychoterapii dziecięcej umożliwia m.in. pedagogom, pielęgniarkom i lekarzom, dyplomy otrzymały 284 osoby - są to psychoterapeuci, którzy już pracowali w zawodzie, ich dorobek został uznany i zdali egzamin w Centrum Egzaminów Medycznych. Kolejnych 200, tym razem nowych specjalistów, wejdzie na rynek dopiero za około półtora roku.

13.12.2022

Pacjent po transfuzji krwi będzie przebywał krócej na obserwacji

Pacjent Opieka zdrowotna

Skrócenie czasu obowiązkowej obserwacji osoby po transfuzji krwi poniżej 12 godzin zmniejszy obłożenie podmiotów leczniczych wykonujących procedurę przetaczania. Ministerstwo Zdrowia w ten sposób tłumaczy planowane zmiany w projekcie rozporządzenia skierowanym w poniedziałek do konsultacji społecznych. 

12.12.2022

Już możliwe szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku od pół roku do 4 lat

Pacjent Koronawirus szczepienia

Od poniedziałku 12 grudnia można zarejestrować dziecko w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat na szczepienie przeciwko COVID-19. Populacja tej grupy wiekowej to blisko 2 mln dzieci. Kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz. Dziecko otrzyma szczepionkę firmy Pfizer. Schemat szczepienia jest trójdawkowy.

12.12.2022

Jest rządowa aplikacja - lekarz ma gdzie wpisać ciążę pacjentki

Pacjent Opieka zdrowotna

Aplikacja gabinet.gov.pl została wyposażona w nowe funkcjonalności: raportowania o zdarzeniach medycznych, a także o implantowanych wyrobach medycznych. Oznacza to, że obecnie każdy podmiot leczniczy ma już techniczne narzędzie do wpisania danych o ciąży pacjentki czy o wkładce wewnątrzmacicznej. Przepisy obligujące do wpisywania tych danych weszły w życie 1 października tego roku.

12.12.2022

Zniesmaczeni krwiodawcy odsyłają urzędnikom czekolady

Pacjent Finansowanie zdrowia

Honorowi dawcy krwi odsyłają urzędnikom Ministerstwa Zdrowia czekolady, które otrzymują jako posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi. Narzekają na jakość słodyczy, których dostawca został wyłoniony przez resort w ogólnopolskim przetargu wartym ponad 43 mln zł. Jeszcze do niedawna przetargi były organizowane przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. A według nadawców przesyłek, czekolady były lepsze.

10.12.2022

Szczepienia na grypę w aptekach - resort zdrowia zapowiada rychłe zmiany

Pacjent Farmacja

Szczepienia na grypę w aptekach miałyby się odbywać na zasadach szczepień na Covid-19. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że takie rozwiązanie wymaga zmiany ustawy. - Zrobimy to prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział. Szczepienie na grypę możliwe byłoby bez skierowania od lekarza. Resort nie zapowiada jednak zniesienia odpłatności za szczepionkę.

09.12.2022

Okrągły stół o transplantologii - system wymaga korekt

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce liczba przeszczepień narządów, jak i liczba donacji, znacząco odbiegają od rezultatów osiąganych w czołowych państwach UE – wskazali eksperci podczas pierwszego spotkania okrągłego stołu, na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

09.12.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski