Rząd szuka oszczędności i sięga do kasy NFZ - Senat ocenia nowelizację

Finansowanie zdrowia

Senacka Komisja Zdrowia chce odrzucenia w całości nowelizacji ustawy, która umożliwia m.in. przekazanie 6 mld zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Transfer obejmie w sumie ponad 13 mld zł z NFZ na zadania dotąd finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. NFZ ma wprawdzie oszczędności, ale wynikające z niskiego poziomu realizacji świadczeń.

05.12.2022

Ograniczone godziny pracy fizjoterapeuty w podmiocie leczniczym

Prawo pracy BHP Zawody medyczne

Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, a zatem m.in. fizjoterapeutów, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ale w przypadku świadczenia pracy w pracowni fizykoterapii czas pracy wynosi 5 godz. na dobę.

04.12.2022

Prawo jazdy do wymiany, ale orzeczenie lekarskie dla kierowcy - ważne

Opieka zdrowotna

Bezterminowe prawa jazdy przestaną obowiązywać najpóźniej do 2033 roku. Oznacza to, że każdy posiadacz takiego dokumentu, będzie zobowiązany do jego wymiany – same uprawnienia, w tym badania lekarskie, pozostaną bezterminowe. Badanie jest obligatoryjne jedynie dla kierowców, którzy otrzymali terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na uszczerbek na zdrowiu. 

03.12.2022

Lekarzy przybywa, ale miejsc na specjalizacjach za mało

Zawody medyczne

Pierwszy raz od lat w jesiennym naborze na szkolenia specjalizacyjne było mniej miejsc rezydenckich, niż lekarzy kończących staż. Zabrakło ich w onkologii, hematologii dziecięcej i chirurgii onkologicznej, czyli w obszarach zapotrzebowania na kadrę medyczną. Miejsca nie dostało półtora tysiąca lekarzy. To wyzwanie na teraz i przyszłość, bo w tym roku studia medyczne zaczęła rekordowa liczba osób.

03.12.2022

Kontrole wykazują nieprawidłowości przy ustalaniu pensji w szpitalach

Zawody medyczne

Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła nieprawidłowości przy wyznaczaniu wysokości wynagrodzeń w niektórych szpitalach. Kontrole trwają. Pracownicy skarżą się, gdy dyrektorzy nie uznają ich wykształcenia, bo to oznacza wyższe pensje, a więc i koszty, dla podmiotu leczniczego. Wykazanie nieprawidłowości przez PIP nie zawsze oznacza szczęśliwe zakończenie. Pielęgniarki jednego ze szpitali otrzymały wypowiedzenia.

02.12.2022

Sejm za poprawką Senatu o subfunduszu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego finansuje się szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

01.12.2022

"Farmacja Polska" apeluje do wiceministra o nadzór nad listą leków o ograniczonej dostępności

Opieka zdrowotna Farmacja

Producenci alarmują, że na liście leków o ograniczonej dostępności, znalazły się produkty, które są dostępne. Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" zwróciła się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego o osobisty nadzór nad usunięciem przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny informacji wprowadzających w błąd lekarzy, pracowników medycznych, aptekarzy i pacjentów.

01.12.2022

Nawet najmniejszy POZ dostanie pieniądze na koordynatora dla przewlekłe chorych

Pacjent Opieka zdrowotna

Każda placówka POZ, która wejdzie do modelu opieki koordynowanej, przez rok będzie otrzymywać miesięcznie 6,5 tysiąca złotych na opłacenie osoby, która pilnuje planów leczenia przewlekle chorych pacjentów. Obecnie koszty pracy koordynatora są zbyt wysokie dla przychodni w małych miejscowościach. Ministerstwo Zdrowia liczy, że dzięki dofinansowaniu model opieki koordynowanej szybciej się upowszechni.

01.12.2022

Zgłaszanie NOP na starych zasadach do końca 2023 r.

Pacjent Koronawirus szczepienia

Lekarz lub felczer, którzy nie mają możliwości zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego w postaci elektronicznej, do końca 2023 r. będą mogli to robić listem poleconym, pocztą elektroniczną lub przekazać w zamkniętej kopercie osobie upoważnionej. Wydłużenie o rok możliwości takiego zgłaszania NOP zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

30.11.2022

Rząd rozważa zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia

Koronawirus

Rząd nie wyklucza, że od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział we wtorek, że dyskusja na ten temat trwa, a decyzja zostanie podjęta na podstawie między innymi przeglądu prawnego, oceny instytucji międzynarodowych, w tym zajmujących się kontrolą zakażeń.

29.11.2022

Roszady na ostatnią chwilę - pacjenci obawiają się o kontynuację leczenia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia nie będzie już finansować programów leczenia chorych na hemofilię i żyjących z wirusem HIV. Na tej i innych zmianach budżet zaoszczędzi ok 13 mld zł. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejmie programy od resortu, czeka na ostateczny kształt przepisów – a te będą gotowe „za pięć dwunasta”. Pacjenci obawiają się, że przez legislacyjny chaos i pośpiech zostaną pozbawieni ratującego ich życie i zdrowie leczenia.

29.11.2022

Zdalny monitoring stymulatora serca będzie w wykazie świadczeń gwarantowanych

Pacjent Finansowanie zdrowia

Nadzór telemetryczny nad pacjentami, którzy mają implantowane urządzenia wszczepialne, będzie wpisany do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Zakłada to skierowany do uzgodnień projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w ramach AOS.

28.11.2022

Niedzielski: Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe ponad 43 mld zł – poinformował w niedzielę na Twitterze Adam Niedzielski, minister zdrowia. Z tabeli, którą dołączył wynika, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną z 77,2 mld zł w 2015 roku do 159,6 mld zł w 2023 r.

27.11.2022

Opieka koordynowana w 90 placówkach POZ

Pacjent

W przyszłym roku ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mogły przez internet składać wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej. Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi ten model opieki. Wnioski złożyły kolejne 172 ośrodki - poinformowano podczas piątkowej konferencji w Katowicach.

25.11.2022

Zmieni się status szpitala MSWiA, ale lecznice dla VIP-ów to nic nowego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Kontrowersje wywołała uchwalona już ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podnoszony jest zarzut, że powstaje instytut dla ważnych polityków (VIP-ów) i funkcjonariuszy służb mundurowych. Tymczasem w tej kwestii niewiele się zmienia, bo szpitale, z których korzystają tzw. VIP-y, funkcjonują od lat.

25.11.2022

Od 1 stycznia nowe zasady refundacji wyrobów medycznych

Pacjent

Wprowadzenie zmian do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie było oczekiwane przez pacjentów, branżę wyrobów medycznych oraz świadczeniodawców. Szereg z tych modyfikacji polega na zmniejszeniu udziału własnego pacjenta oraz zwiększeniu finansowania danego wyrobu medycznego - dla Prawo.pl analizuje je Kancelaria Prawna Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

24.11.2022

Poszkodowany pacjent jest skazany na sąd, bo mediacje nie działają

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitale decydują się na pozasądową ugodę w zasadzie tylko wtedy, gdy wina medyków jest niezaprzeczalna w przypadku zgonu pacjenta. Pozostałe przypadki oznaczają dla poszkodowanych lub ich bliskich dochodzenie roszczeń w wieloletnich, kosztownych i wyczerpujących postępowaniach sądowych. Fiaskiem okazały się też wojewódzkie komisje, które są elementem systemu pozasądowego dochodzenia roszczeń. Teraz idą do likwidacji.

24.11.2022

Uczestnicy badań klinicznych mają być lepiej chronieni

Pacjent Opieka zdrowotna

Badania kliniczne nie służą leczeniu pacjentów, ale postępowi nauki. Nie są też sposobem - jak widzi to resort zdrowia - na znajdowanie oszczędności w budżecie NFZ. Tymczasem uczestnicy badań klinicznych nie zawsze są świadomi tego, że de facto biorą udział w eksperymencie. Teraz mają dostać lepszą ochronę dzięki oczekiwanej od kilkunastu lat ustawie o badaniach klinicznych.

23.11.2022

Uprawnienia dawców krwi tylko na papierze - to otwarta droga do wyłudzeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze i farmaceuci nie mają możliwości sprawdzenia w elektronicznym systemie uprawnień honorowego dawcy krwi. Legitymacje w przeszłości fałszowano, jest to więc pole do nadużyć. Zasłużonym dawcom przysługują natomiast przywileje, takie jak zniżki na niektóre leki oraz dostęp do świadczeń medycznych poza kolejnością. Korzystanie z nich odbywa się bez weryfikacji płatnika, czyli NFZ.

22.11.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski