Rośnie problem fałszywych zaświadczeń o szczepieniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Już nie tylko media piszą o możliwości kupienia paszportu covidowego. Do Naczelnej Izby Lekarskiej również docierają niepokojące informacje o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń. Takie działanie uznać należy za przewinienie zawodowe - wskazuje Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Tyle, że trudno je wykryć. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy.

27.07.2021

Szybkie rekompensaty za błąd medyczny: niewysokie i bez wsparcia prawnika

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Za zakażenie w szpitalu, nieprawidłową lub opóźnioną diagnozę czy źle przeprowadzony zabieg, pacjenci będą mogli dochodzić maksymalnie 200 tys. zł rekompensaty, bez wykazania winy. Za śmierć bliskiego na skutek błędu medycznego będzie 100 tys. złotych. Postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta ma trwać maksymalnie trzy miesiące, ale nie będzie mógł w nim uczestniczyć prawnik.

26.07.2021

Niewykorzystane szczepionki pojadą na Wschód

Koronawirus szczepienia

Maleje zainteresowanie zaszczepieniem się przeciw COVID-19. Istnieje ryzyko, że spora ilość szczepionek nie zostanie wykorzystana w terminie przydatności. Polski rząd wypracował już mechanizm odprzedaży niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 - zadanie to będzie realizować Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

24.07.2021

Szykują się zmiany w organizacji Sanepidu, ale bez zwiększenia nakładów

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd chce wprowadzić zmiany w obecnej strukturze organizacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ma to wpłynąć na poprawę jego funkcjonowania, a także koordynowanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego zadań realizowanych przez Sanepid, zwłaszcza wdrożenia cyfrowych narzędzi służących realizacji tych zadań.

24.07.2021

MZ: Osoby z niepożądanymi odczynami mogą mieszać szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia na podstawie rekomendacji Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej przy premierze dopuściło mieszanie szczepionek przeciwko Covid-19. Jeśli po pierwszej dawce wystąpił objaw niepożądany i został zgłoszony do rejestru, to jako drugą dawkę można podać inną szczepionkę. Do tej pory nie można było mieszać, np. szczepionki Astra Zeneca z Pfizerem.

23.07.2021

Rząd zapłaci lekarzom rodzinnym za każdy dodatkowy procent zaszczepionych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dziś rząd ma ogłosić ogólne zasady premiowania lekarzy rodzinnych za zwiększenie liczby zaszczepionych przeciwko Covid-19. Jak ustaliło Prawo.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia ma im płacić za każdy procent wzrostu. W grupie wiekowej 12-55 lat ma to być 25 groszy, a w grupie 55 plus - 30 groszy. Przychodnia, która na koniec roku zaszczepi ponad 60 proc. swoich pacjentów, dostanie dodatkową premię.

23.07.2021

Jest projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjenci mają brać udział w ocenie jakości placówek medycznych. Będą mogli wyrazić swoją opinię, np. o cateringu, o odczuciach po pobycie w szpitalu - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Kryteria oceny mają też uwzględniać sposób zarządzania szpitalem. Wzrośnie rola Narodowego Funduszu Zdrowia. To on będzie oceniać placówki i monitorować zdarzenia niepożądane. Będzie też system rekompensat za błędy medyczne bez orzekania o winie.

23.07.2021

Wśród medyków są antyszczepionkowcy, ale rząd nie zmusi ich do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Podczas, gdy kolejne kraje UE wprowadzają surowe restrykcje dla niezaszczepionych pracowników medycznych, Polska nie robi nic, aby dać odpór medykom – antyszczepionkowcom. Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje wprowadzenia obowiązku szczepienia pracowników ochrony zdrowia. W efekcie pacjenci nie mogą czuć się bezpiecznie przed nadchodzącą falą nowych zachorowań, bo co piąta pielęgniarka i co dziesiąty lekarz nie przyjęli szczepienia.

22.07.2021

Rząd przyjął projekt ustawy chroniącej zwierzęta doświadczalne

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma polepszyć sytuację zwierząt doświadczalnych, w tym laboratoryjnych, używanych podczas doświadczeń naukowych i testów medycznych. Chodzi o udoskonalenie hodowli tak, aby można było zapobiec zbędnemu bólowi czy cierpieniu. W 2019 roku do badań wykorzystano 143 tys. zwierząt.

20.07.2021

Lekarze chirurdzy nie chcą wyspecjalizowanych asystentów

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce, aby ratownicy medyczni i pielęgniarki mogli uzyskiwać specjalizację chirurgicznego asystenta lekarza. Projekt w sprawie utworzenia nowej specjalizacji właśnie trafił do konsultacji publicznych. Pomysł krytykuje Porozumienie Chirurgów Skalpel. Jego zdaniem chirurgowi powinien asystować lekarz rezydent.

20.07.2021

Sekretarka medyczna może pomagać w prowadzeniu dokumentacji

Zawody medyczne

Praca rejestratorki zwykle ogranicza się do kontaktu z pacjentami, ustalania terminów wizyt i udzielania informacji. Sekretarka medyczna ma jeszcze na swojej głowie prowadzenie dokumentacji, w tym dotyczącej pacjentów. Wpisy przez nią wprowadzone powinny jednak zawierać oznaczenie osoby udzielającej świadczeń i osoby dokonującej wpisu z uwzględnieniem ich ról.

20.07.2021

Spór o utylizację odpadów medycznych - zrezygnować ze spalania?

Środowisko Zarządzanie

Szpitale zwracają uwagę, że w czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Polskie przepisy nakazują je spalać. Tymczasem zdaniem ekspertów o wiele tańsza i efektywniejszą metodą jest ich sterylizacja w wysokiej temperaturze. Ministerstwo klimatu nie wyklucza jej dopuszczenia, ale chce by jej skuteczność potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.

20.07.2021

Zapaść w dostępie do terapii ratujących życie chorym na raka

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Z procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych na nowych zasadach skorzystało przez pięć miesięcy tylko 94 pacjentów. To drastyczny spadek spowodowany zmianami w przepisach prawa – alarmują eksperci. Przez pierwsze półrocze 2020 roku aż 1751 pacjentów mogło skorzystać z nierefundowanych terapii ratujących życie. By było lepiej, wystarczą niewielkie zmiany.

19.07.2021

Rzecznik przeciwny szczepieniu dzieci, premier odcina się

Koronawirus szczepienia

Czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? - zastanawiał się kilka dni temu w Sejmie rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. - To jego prywatna opinia, absolutnie nie jest to głos ani naszego rządu, ani naszego obozu politycznego - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki.

16.07.2021

Reforma lekarzy rodzinnych dopiero za półtora roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do końca sierpnia zespół do spraw reformy podstawowej opieki zdrowotnej ma wypracować nowe zasady wyceny teleporad. Następnie zajmie się opieką koordynowaną, a dopiero w trzeciej kolejności systemowymi zmianami w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych. Jednak pewne jest, że stawka kapitacyjna pozostanie w niezmienionej wysokości.

16.07.2021

Polacy najbardziej boją się śmierci i utraty zdrowia

Pacjent Opieka zdrowotna

Śmierć najbliższej osoby,brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby, ciężka choroba najbliższej osoby - tego najbardziej boją się Polacy. W dalszej kolejności są to: nowotwór, brak pieniędzy na starość, utrata sprawności i brak dostępu do opieki medycznej. Tak wynika z najnowszego raportu pt. „Mapa ryzyka Polaków” przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeniową i firmę Deloitte.

15.07.2021

Ograniczenia dla niezaszczepionych mogą być konieczne, ale trudne do wdrożenia

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Kraje UE wprowadzają już rozwiązania ograniczające dostęp do różnego rodzaju usług dla osób niezaszczepionych. Celem jest ochrona przed wirusem, ale także zwiększenie liczby osób zgłaszających się na szczepienie. Takich regulacji nie wyklucza polski Główny Inspektor Sanitarny. Tyle, że by zadziałały, musiałyby zostać wprowadzone ustawą i... być wykonalne.

15.07.2021

NIK reaguje na apele pielęgniarek. Powoła Zespół Analizy Ryzyka

Zawody medyczne

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych spotkały się z prezesem NIK Marianem Banasiem. W ich opinii NIK jest jedyną instytucją, która zareagowała na niepokojące informacje dotyczące zastępowalności kadr w tych zawodach.

14.07.2021

Dworczyk: Nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień

Koronawirus szczepienia

Francja w obawie przed kolejną falą epidemii zaostrza politykę szczepieniową i ograniczy osobom niezaszczepionym dostęp do restauracji czy centrów handlowych. Tuż po tych zapowiedziach na szczepienia zarejestrował się milion Francuzów. O plany podobnych działań w Polsce pytany był w środę pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zapewniał, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień.

14.07.2021

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny

Opieka zdrowotna

Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi wiele badań. Może wypisać skierowanie na zbadanie stężenia ferrytyny, które pozwala ocenić poziom żelaza we krwi oraz witaminy D3. Lista dostępnych w POZ badań nie jest krótka, ale ograniczona. Określa ją w rozporządzeniu minister zdrowia.

14.07.2021