„Zdrowa przyszłość” – rząd przedstawia strategię rozwoju ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.

30.06.2021

Już w czwartek ruszy pilotaż programu Profilaktyka 40 plus

Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 1 lipca ruszy zapowiedziany w Polskim Ładzie program Profilaktyka 40+, który zagwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Zdaniem ekspertów jest ich zbyt mało. Po drugie, aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię.

30.06.2021

NFZ da szpitalom pieniądze na podwyżki minimalnych pensji

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki m.in. na podwyżki minimalnych pensji dla pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca - poinformowano we wtorek po spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych z ministrem Adamem Niedzielskim. Ma to związek z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm 28 maja, która gwarantuje podwyżki od 1 lipca pensji minimalnych.

29.06.2021

Rząd zachęca do szczepień - kolejną falą pandemii i odpłatnymi szczepieniami

Koronawirus szczepienia

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - sygnalizuje minister zdrowia Adam Niedzielski. I zachęca do szczepień gwarantując, że do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne. Minister przypomniał, że usługa szczepienia kosztuje obecnie 60 zł.

29.06.2021

NFZ uwalnia rezerwę ogólną. 500 mln zł na "Profilaktykę 40 plus"

Finansowanie zdrowia

Resorty zdrowia i finansów zgodziły się na zmianę w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. w związku lepszą od zakładanej kondycją finansów NFZ. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł. Zdecydowana większość uruchomionej rezerwy ogólnej przeznaczona zostanie na program pilotażowy Profilaktyka 40+.

29.06.2021

NFZ: 90 proc. teleporad - umowa z przychodnią do rozwiązania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.

28.06.2021

Rząd chce odchodzić od płacenia przychodniom ryczałtem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chcemy zmienić system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W większym stopniu NFZ ma płacić za wykonane usługi na rzecz pacjenta.

28.06.2021

Prawie 70 tys. zgonów więcej w 2020 roku

Opieka zdrowotna Koronawirus

W 2020 roku zmarło 477 335 osób - to o prawie 68 tys. więcej niż w 2019 roku - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. - Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń przypadł na ostatnie miesiące roku - napisano w informacji.

28.06.2021

Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przedłużyły na 18 miesięcy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt porozumienia wynegocjowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Jednym z jego warunków jest odejście od karania za zbyt dużą liczbę teleporad. Ponadto prezes NFZ wystąpi do ministra zdrowia o powołanie zespołu do spraw reformy POZ.

28.06.2021

Zmiana - kwarantanna dla przybywających spoza UE i strefy Schengen

Opieka zdrowotna Koronawirus

Obowiązująca od czwartku 10-dniowa kwarantanna dotyczy osób przyjeżdżających do Polski z państw spoza Strefy Schengen lub spoza UE. Wynika to z doprecyzowanego przez rząd w piątek rozporządzenia. Rząd rozszerzył także katalog osób zwolnionych z kwarantanny wjazdowej. Ograniczenia związane są ze zwiększonym w wielu krajach poziomem zakażeń mutacją delta koronawirusa.

26.06.2021

Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Część pacjentów może zyskać, wielu straci

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.

26.06.2021

NFZ podwyższa stawkę lekarzom POZ za leczenie na miejscu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W piątek 25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie, o ile leczą na miejscu. Lekarz, który ponad 75 proc. pacjentów bada tradycyjnie zamiast 171 otrzyma 179,55 zł.

25.06.2021

Program Profilaktyka 40 plus nie jest doskonały

Pacjent Opieka zdrowotna

W lipcu rusza program Profilaktyka 40+, gwarantujący każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Program wzbudza sporo emocji, bo... ma liczne braki. Uwagi do niego zgłasza Naczelna Rada Lekarska i Pracodawcy RP. Wskazują, że brakuje w nim badań wskazujących na choroby onkologiczne, tarczycy i wątroby, a przede wszystkim - konsultacji z lekarzem.

25.06.2021

Europarlament przyjął rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji

Opieka zdrowotna Prawo unijne

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia „powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że „aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, „gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”.

24.06.2021

Diagności laboratoryjni chcą zarabiać jak lekarze

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach nie uwzględnia wykształcenia i kompetencji diagnostów laboratoryjnych. - Powinni zarabiać tyle co lekarze i lekarze dentyści – twierdzi.

23.06.2021

RPO: Dlaczego wciąż nie ma ustawy o koronerze?

Zarządzanie

Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by ten udzielił informacji o stanie prac legislacyjnych projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Ustawa, która wprowadzała instytucję koronera miała wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Tymczasem nadal nie została przyjęta.

23.06.2021

Internetowe Konto Pacjenta zmieni się w e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.

23.06.2021

Tygodniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek, że osoby przyjeżdzające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Ta decyzja to skutek wzrostu liczby zakażeń

22.06.2021

Będą nowe stawki wynagrodzenia dla lekarzy-rezydentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przygotowywane w Ministerstwie Zdrowia nowe rozporządzenie przewiduje ustalenie nowej wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury – od 5478 zł do 5862 zł brutto – zależnie od roku specjalizacji i dziedziny. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych.

22.06.2021